Газотрейдери у суді вимагатимуть, аби ОГТСУ скасував перерахунок маржинальних цін купівлі-продажу газу

Учасники ринку природного газу вимагатимуть у судовому порядку, аби ТОВ «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) скасував здійснений постфактум перерахунок січневих маржинальних цін купівлі та продажу природного газу, за якими відбуваються розрахунки за небаланси.

Про це ExPro повідомили представники низки газопостачальних компаній. За розрахунками ExPro, у результаті перерахунку маржинальні ціни знизилися у середньому на 20%.

«ОГТСУ 11 лютого, тобто «заднім числом», перерахував маржинальні ціни купівлі та продажу природного газу у січні 2020р. Причому зробив це без нашої згоди, хоча ціни – це суттєва умова публічного договору постачальників з ОГТСУ, й у односторонньому порядку їх змінювати не можна», - заявив ExPro один з газотрейдерів.

За його словами, через дії ОГТСУ багато постачальників понесло збитки, адже комерційна політика компаній будувалася за одного рівня цін, а розрахунки будуть здійснюватися за іншого, і немає значення, у який бік вони змінилися – збільшення чи зменшення.

«Приміром, я продав газ Оператору ГТС для цілей балансування, і він декларував ціну купівлі у 7 500 грн/тис куб м, а тепер каже, що розрахується зі мною по 6 000 грн/тис куб м. А для тих, хто несанкціоновано відбирав газ, навпаки, зробили поступку, вони за ці відбори сплатять за меншою ціною», - обурився інший співрозмовник ExPro.

Багато учасників газового ринку у розмові з ExPro висловили невдоволення діями новоствореного Оператора ГТС, називаючи їх маніпулятивними та зазначаючи, що вони суперечать законодавству – не лише галузевому кодексу, а й Господарському та Кримінальному (зокрема, статті 206 щодо протидії законній господарській діяльності). Загалом учасники ринку кажуть, що після анбандлінгу очікували більш прозорої роботи оператора ГТС, однак поки практика свідчить про зворотнє.

«Я дивлюся на абсолютно однакові маржинальні ціни купівлі/продажу у всі дні лютого і тепер у мене недобре передчуття можливого повтору «сюрпризу» зі зниженням цін «заднім» числом через місяць. Достукатися ж до ОГТСУ зараз ще важче, ніж раніше до УТГ», - відзначив інший учасник ринку.

Як пояснило ExPro джерело в ОГТСУ, необхідність перерахунку маржинальних цін «заднім числом» виникла через великий обсяг позитивних небалансів, за які ОГТСУ має розрахуватися. Тож оператор, аби зменшити це навантаження, вирішив знизити ціну закупівлі технологічного газу (яка впливає на розрахунок маржинальних цін), придбаного на тендерах у НАК «Нафтогаз України», уклавши відповідні додаткові угоди. Однак у системі Prozorro їх досі не оприлюднено.

«Практика закупівлі газу у «Нафтогазу» за договірною процедурою також далека від ринкових принципів. Було очевидно, що тендерні вимоги «підігнані» під одну компанію, оскільки хто ще погодиться на сплату половину вартості газу з відстрочкою у 2 роки», - прокоментував один з трейдерів поточну ситуацію із закупівлею газу на технологічні потреби.

Довідка ExPro

Нагадаємо, оператор ГТС з 1 жовтня 2019р перейшов на щодобове визначення маржинальної ціни газу, замість місячного, як було раніше. Антимонопольний комітет України восени 2019р рекомендував АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» здійснити заходи, спрямовані на розвиток конкуренції і запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, а саме визначати маржинальні ціни на газ, за якими розраховується плата за небаланси, на базі даних торгової платформи.

АМКУ також рекомендував оператору ГТС купувати газ у спосіб, який забезпечує прозорість, вільний доступ до інформації та залучення великої кількості учасників - шляхом проведення операцій купівлі-продажу стандартизованих короткострокових продуктів природного газу на торговій платформі, згідно принципів 312 регламенту ЄС і Кодексу ГТС України.

Правило визначення маржинальних цін на базі даних торгових платформ міститься у п.11 глави 6 Кодексу газотранспортної системи (ГТС), де зазначено, що з метою визначення маржинальної ціни продажу та придбання оператор ГТС використовує ціни угод на торговій платформі, вибір якої погоджує НКРЕКП.

Відповідно до п.9 глави 6 Кодексу, маржинальні ціни продажу та придбання також можуть визначатися відповідно до найнижчої та найвищої ціни (або середньозваженої ціни продажу та придбання) будь-якого короткострокового стандартизованого продукту, стороною якого є оператор ГТС.

Наразі ж УТГ встановлює маржинальну ціну на базі ціни закупівлі природного газу оператором газотранспортної системи за п.12 Кодексу, хоча цей механізм передбачений на випадок, якщо визначення ціни за п.9-11 неможливий.

16:35 / 12 лютого 2020

Подiї
09:30 / 29 березня, 2022
09:00 / 23 вересня, 2021
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2021 EXPRO Consulting разом з «Укргазвидобування» запрошують провідні нафтогазові та сервісні компанії до Одеси, де 23 - 24 вересня на Odesa Offshore Conference 2021 будуть обговорені сучасні технології видобутку вуглеводнів на суші і шельфі. Актуальною темою одеської конференції буде розбудова інфраструктури південного регіону України
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2021
09:00 / 20 травня, 2021
CARPATHIAN OIL & GAS CONFERENCE 2021 Карпатська нафтогазова конференція традиційно збирає видобувників, сервісні, бурові компанії та трейдерів у Львові. 20-21 травня EXPRO об‘єднає представників нафтогазової галузі та вперше підніме питання торгівлі електроенергії і напрямку декарбонізації та використання водню в Україні та Європі
CARPATHIAN OIL & GAS CONFERENCE 2021
Всі події