Газотрейдери у суді вимагатимуть, аби ОГТСУ скасував перерахунок маржинальних цін купівлі-продажу газу

Учасники ринку природного газу вимагатимуть у судовому порядку, аби ТОВ «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) скасував здійснений постфактум перерахунок січневих маржинальних цін купівлі та продажу природного газу, за якими відбуваються розрахунки за небаланси.

Про це ExPro повідомили представники низки газопостачальних компаній. За розрахунками ExPro, у результаті перерахунку маржинальні ціни знизилися у середньому на 20%.

«ОГТСУ 11 лютого, тобто «заднім числом», перерахував маржинальні ціни купівлі та продажу природного газу у січні 2020р. Причому зробив це без нашої згоди, хоча ціни – це суттєва умова публічного договору постачальників з ОГТСУ, й у односторонньому порядку їх змінювати не можна», - заявив ExPro один з газотрейдерів.

За його словами, через дії ОГТСУ багато постачальників понесло збитки, адже комерційна політика компаній будувалася за одного рівня цін, а розрахунки будуть здійснюватися за іншого, і немає значення, у який бік вони змінилися – збільшення чи зменшення.

«Приміром, я продав газ Оператору ГТС для цілей балансування, і він декларував ціну купівлі у 7 500 грн/тис куб м, а тепер каже, що розрахується зі мною по 6 000 грн/тис куб м. А для тих, хто несанкціоновано відбирав газ, навпаки, зробили поступку, вони за ці відбори сплатять за меншою ціною», - обурився інший співрозмовник ExPro.

Багато учасників газового ринку у розмові з ExPro висловили невдоволення діями новоствореного Оператора ГТС, називаючи їх маніпулятивними та зазначаючи, що вони суперечать законодавству – не лише галузевому кодексу, а й Господарському та Кримінальному (зокрема, статті 206 щодо протидії законній господарській діяльності). Загалом учасники ринку кажуть, що після анбандлінгу очікували більш прозорої роботи оператора ГТС, однак поки практика свідчить про зворотнє.

«Я дивлюся на абсолютно однакові маржинальні ціни купівлі/продажу у всі дні лютого і тепер у мене недобре передчуття можливого повтору «сюрпризу» зі зниженням цін «заднім» числом через місяць. Достукатися ж до ОГТСУ зараз ще важче, ніж раніше до УТГ», - відзначив інший учасник ринку.

Як пояснило ExPro джерело в ОГТСУ, необхідність перерахунку маржинальних цін «заднім числом» виникла через великий обсяг позитивних небалансів, за які ОГТСУ має розрахуватися. Тож оператор, аби зменшити це навантаження, вирішив знизити ціну закупівлі технологічного газу (яка впливає на розрахунок маржинальних цін), придбаного на тендерах у НАК «Нафтогаз України», уклавши відповідні додаткові угоди. Однак у системі Prozorro їх досі не оприлюднено.

«Практика закупівлі газу у «Нафтогазу» за договірною процедурою також далека від ринкових принципів. Було очевидно, що тендерні вимоги «підігнані» під одну компанію, оскільки хто ще погодиться на сплату половину вартості газу з відстрочкою у 2 роки», - прокоментував один з трейдерів поточну ситуацію із закупівлею газу на технологічні потреби.

Довідка ExPro

Нагадаємо, оператор ГТС з 1 жовтня 2019р перейшов на щодобове визначення маржинальної ціни газу, замість місячного, як було раніше. Антимонопольний комітет України восени 2019р рекомендував АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» здійснити заходи, спрямовані на розвиток конкуренції і запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, а саме визначати маржинальні ціни на газ, за якими розраховується плата за небаланси, на базі даних торгової платформи.

АМКУ також рекомендував оператору ГТС купувати газ у спосіб, який забезпечує прозорість, вільний доступ до інформації та залучення великої кількості учасників - шляхом проведення операцій купівлі-продажу стандартизованих короткострокових продуктів природного газу на торговій платформі, згідно принципів 312 регламенту ЄС і Кодексу ГТС України.

Правило визначення маржинальних цін на базі даних торгових платформ міститься у п.11 глави 6 Кодексу газотранспортної системи (ГТС), де зазначено, що з метою визначення маржинальної ціни продажу та придбання оператор ГТС використовує ціни угод на торговій платформі, вибір якої погоджує НКРЕКП.

Відповідно до п.9 глави 6 Кодексу, маржинальні ціни продажу та придбання також можуть визначатися відповідно до найнижчої та найвищої ціни (або середньозваженої ціни продажу та придбання) будь-якого короткострокового стандартизованого продукту, стороною якого є оператор ГТС.

Наразі ж УТГ встановлює маржинальну ціну на базі ціни закупівлі природного газу оператором газотранспортної системи за п.12 Кодексу, хоча цей механізм передбачений на випадок, якщо визначення ціни за п.9-11 неможливий.

16:35 / 12 лютого, 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події