Ціна водню з ВДЕ виробленого в ЄС та США може бути зменшена майже вдвічі до 2050р

Ціна водню виробленого за рахунок відновлюваних джерел енергії в Європі та США, може бути зменшена майже вдвічі до 2050 р, згідно з опублікованим 18 червня звітом Міжнародної ради з чистого транспорту (ICCT).

У дослідженні розглядаються три технології «зеленої» генерації для отримання водню - сонячна фотогальваніка, вітроелектростанції встановлені на суші та вітроелектростанції встановлені на шельфах. Для електролізу враховуються лужні електролізери (AE), протонообмінна мембрана (PEM) і твердооксидні електролізери (SOE).

Дослідники заявили, що при всіх запропонованих сценаріях ціна на «зелений» водень розраховувалася в залежності від географічного положення станцій альтернативної енергетики. Значно дешевші ціни вказані у більш вигідних місцях для ВДЕ.

Підключення напряму до мережі

В першому сценарії досліджувались витрати на виробництва водню на станції, що під’єднана безпосередньо до енергетичної мережі. За таких умов, очікується, що середня ціна на «зелений» водень в США знизиться з $8,81 /кг в даний час - до $5,77 /кг до 2050 р та з $13,11/кг - до $7,69/кг в Європі.

У цьому сценарії припускається, що електролізери підключені до мережі і можуть виробляти водень з коефіцієнтом потужності 100%.

«Якщо електролізер підключений до мережі, передбачається, що виробник водню укладе договір або з комунальним підприємством, або безпосередньо з виробниками електроенергії в рамках довгострокової угоди на купівлю лише відновлюваної електроенергії», - зауважили в раді. «Ми оцінюємо ціну на електроенергію, яку виробник буде платити, як ціну за вироблення електроенергії плюс плата за передачу і розподіл».

Відповідно до цього сценарію, очікується, що мінімальна ціна в Європі впаде з $4,83 /кг в даний час – до $3,21 /кг до 2050 р. В США очікується, що найнижча ціна виробництва водню у 2050р буде майже на долар вище - $4,15 /кг (при $6,06 /кг в даний час).

Підключення напряму до ВДЕ

В другому сценарії, передбачається, що електролізери не підключені до електромереж, а замість цього підключені безпосередньо до електростанцій, які виробляють е/е з відновлюваних джерел енергії. Це означає, що остаточні ціни на водень будуть нижче, оскільки відсутні витрати на передачу і розподіл мережами.

«Однак переривчаста робота генератора на об'єкті з відновлюваної енергетики означає, що коефіцієнт потужності електролізера рівний коефіцієнту потужності даного генератора», - зазначили у раді.

При такому сценарії середня ціна виробництва водню в Сполучених Штатах знизиться з теперішніх $10,61 /кг - до $5,97 /кг, а мінімальна ціна знизиться з $4,56 /кг - $2,44 /кг. Очікується, що в Європі мінімальна ціна буде ще нижче - $2,23 /кг (при $4,06 /кг в даний час), а середня ціна знизиться з $19,23 /кг - до $10,02 /кг у 2050р.

Споживання пікової генерації з ВДЕ

У третьому сценарії передбачається, що електролізери підключені до мережі, але споживають надлишкову електроенергію з ВДЕ у пікові години, та діють як засоби балансування навантаження або сховища.

«Ми припускаємо, що у періоди високої генерації з відновлюваних джерел буде потрібно скоротити обсяг енергії до $0 за кВт-год», - зауважується у дослідженні. «Ми розуміємо, що кількість годин на день, коли буде доступна обмежена енергія, буде сильно залежати від місця розташування станцій та часу.

Середня ціна на зелений водень за таким сценарієм знизиться в США з $11,02 /кг в 2020 р - до $5,92 /кг в 2050 р, та в Європі з $10,85 /кг в 2020 р - до $6,08 /кг. А більш низька ціна знизиться з $6,10 /кг – до $4,75 /кг в США у 2050р, а в Європі з 5,97 /кг – до $4,67 /кг у 2050р.

У дослідженні також були проаналізовані останні прогнози, зроблені BloombergNEF, Міжнародним енергетичним агентством (IEA) і Міжнародним агентством з відновлюваних джерел енергії (IRENA). Наприклад, BloombergNEF більш оптимістично очікує, що ціна на зелений водень впаде до $1,4 - $2,9 /кг до 2030р та $0,8 - $1,0 /кг до 2050р.

«Ці цифри ігнорують важливі системні витрати, пов'язані зі створенням повністю працюючої установки для електролізу H2 (водню) і зосереджуються тільки на капітальних витратах (CAPEX) електролізеру та витратах, пов'язаних з купівлею електроенергії і води», - підкреслили у ICCT.

Згідно з прогнозом IEA, який також, на думку експертів ICCT, ігнорує важливі системні витрати, до 2030 року середні ціни будуть трохи вище, ніж ті, які представлені в дослідженні Ради.

IRENA, яка розглядає ціни на зелений водень в контексті різних витрат на електролізер і електроенергію, також ігнорує значні системні витрати, згідно даних ICCT. А на думку дослідників Ради з чистого транспортування, нижчі ціни, зазначені в аналізі IRENA, вважаються такими, що вводять в оману, оскільки засновані на надмірно оптимістичному аналізі майбутніх цін на електроенергію.

 
12:31 / 6 серпня, 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події