Учасники ринку почали активніше користуватися новими біржовими інструментами на УЕБ – Дубовський
Перший рік роботи ринку електроенергії показав, що учасники ринку почали активніше користуватися різними торговими інструментами, які пропонує «Українська енергетична біржа», кількість компаній, зокрема приватних, постійно зростає, але біржовий ринок ще продовжує формуватися.
Такий коментар щодо річниці запуску нової моделі ринку електроенергії в коментарі для агентства ExPro надав голова біржового комітету ТБ «Українська енергетична біржа» Олексій Дубовський.
«Компанії стали активніше використовувати нові інструменти, запропоновані УЕБ. Нещодавно і державні підприємства отримали таку можливість. Так, «Калуська ТЕЦ-Нова» у червні вперше реалізувала блочну позицію на території Бурштинського енергоострова. Учасники почали проводити аукціон в режимі торгівлі коефіцієнтом (формульне ціноутворення), таку можливість наразі апробує і «Гарантований покупець», - сказав він.
За словами Дубовського, останнім часом державні компанії збільшили свою присутність та активність на торгах УЕБ. Загальна кількість учасників біржових аукціонів постійно збільшується, а отже, зростає ліквідність і конкуренція на торгах. На сьогодні, за напрямком «електроенергія» на УЕБ зареєстровано 255 учасників. Також голова біржового комітету УЕБ зазначив, що приватні компанії теж помітно збільшили свою присутність на торгах, вони є покупцями і продавцями.
«Зараз спостерігається висока конкуренція на аукціонах державних «Енергоатому», «Центренерго» та «Укргідроенерго» та інших… Кількість покупців ресурсу атомної генерації на аукціонах сягає декількох десятків, торги проходять в анонімному режимі, що виключає можливість змови учасників та корупційні ризики, тому забезпечується формування референтної та прозорої ціни», - додав Дубовський.
Голова біржового комітету УЕБ вважає правильним кроком часткове вивільнення обсягів електроенергії з під механізму ПСО, адже це дозволить згладити цінові перепади на ринку та перенасичення короткострокового ринку. Разом, з тим Дубовський зазначив, що загалом біржовий ринок двосторонніх договорів, як і решта сегментів ринку електроенергії ще формуються.
«Ми оцінюємо свій позитивний вклад в його формування з точки зору надання йому прозорості, конкурентності та централізації ціноутворення. Надалі ми продовжимо працювати над тим, щоб ринок двосторонніх договорів ставав основою формування трейдерського портфелю та хеджування для кожного учасника», - сказав Дубовський.


