Що робить “Оператор ринку” для market coupling?
АТ “Оператор ринку” в рамках об’єднання ринку електроенергії України з єдиним ринком Європейського Союзу (Market Coupling) має здійснити комплексну підготовку, повідомили в пресцентрі компанії.
“АТ “Оператор ринку” як єдиний організатор торгів на ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР) відіграє ключову роль у процесі майбутнього об’єднання ринків. У зв’язку з цим Товариству необхідно здійснити комплексну підготовку, яка включає: модернізацію програмного комплексу XMtrade®/PXS для забезпечення технічної сумісності з європейською платформою Price Coupling of Regions Matcher-Broker (PMB); запуск технічного та операційного тестування в межах майбутнього ринкового об’єднання; адаптацію інфраструктури, ІТ-систем, заходів кіберзахисту; впровадження європейських стандартів у сфері захисту персональних даних, зокрема побудову системи GDPR-комплаєнсу”, - вказують в “Операторі ринку”.
Перше можливе вікно запуску Market Coupling європейською стороною визначене на перший квартал 2027 року.
Згідно з європейською практикою, для цього необхідний щонайменше 18-місячний період підготовки, який охоплює технічну, правову та організаційну інтеграцію.
Необхідні доопрацювання XMtrade®/PXS охоплюють широкий комплекс технічних рішень: від зміни конфігурацій транскордонних профілів, управління ринком та створення модулів для публікації результатів до впровадження інтерфейсів для роботи з PMB, адаптації до 15-хвилинного торгового інтервалу (MTU) та інтеграції механізмів розрахунків.
Окрему увагу приділено кібербезпеці та відповідності технічних рішень європейським регламентам.
Підготовка до об’єднання охоплює не лише технічні аспекти. Важливою складовою є організаційні та нормативні зміни.
АТ “Оператор ринку” вже впровадив ключові стандарти, що є обов’язковими для операторів європейських енергетичних платформ, зокрема — систему захисту персональних даних відповідно до Регламенту (ЄС) 2016/679 (GDPR). Це підвищує рівень довіри з боку міжнародних партнерів і демонструє готовність працювати за єдиними стандартами з Європейським Союзом.
