Польща не зацікавлена в проекті «Енергетичний міст «Україна-ЄС» - міністр Оржель
Польща не зацікавлена в потенційній закупівлі електроенергії, яку планується виробляти на енергоблоці №2 Хмельницької АЕС, що входить до складу ДП "НАЕК "Енергоатом", в рамках проекту «Енергетичний міст «Україна-ЄС» та експортувати в цю країну.
Про це 25 листопада, відповідаючи на питання кореспондента ExPro, після презентації планів Міністерства енергетики та захисту довкілля на 2019-2020рр повідомив профільний міністр Олексій Оржель, посилаючись на розмову, яку нещодавно він мав з прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравєцьким.
«Чи потрібна вам ця електрична енергія? Він (прем’єр-міністр Польщі – ред.) сказав, що в нас (у польської сторони – ред.) - інший вибір, ми перейшли на «зелену» енергетику і нам вона не цікава», - навів Олексій Оржель відповідь голови уряду Польщі.
Оржель також додав, що на сьогодні немає підтвердження з боку європейських споживачів зацікавленості у проекті енергомосту.
«А хтось зацікавлений добудовувати ХА-3, ХА-4? А є інвестиції? Давайте так подивимося… Проблема в тому, що ми не можемо підтвердити (потребу в експортній електроенергії в рамках проекту «Енергоміст «Україна - ЄС» - ред.) на рівні споживачів електроенергії в Європі», - сказав міністр.
Також очільник Мінекоенерго піддав сумніву необхідність добудови блоків Хмельницької АЕС: «Давайте так: а нам потрібно (добудовувати блоки – ред.)?».
Як повідомляв ExPro, 10 липня Міністерство енергетики України прийняло до розгляду заявку компанії Ukraine Power Bridge Company Limited для участі у конкурсі з вибору приватного партнера для «Енергоатому» у проекті «Енергетичний міст «Україна-ЄС». В першій половині листопада в Мінекоенерго повідомляли, що проект договору з Ukraine Power Bridge Company Limited знаходиться на стадії обговорення.
Даний проект 14 та 15 серпня 2019р був розкритикований головою НЕК «Укренерго» Всеволодом Ковальчуком та представником президента в Кабміні Андрієм Герусом. Зокрема, в «Укренерго» вважають, що проект енергомоста не відповідає інтересам України в частині синхронізації енергосистеми України в об’єднання операторів енергосистем країн континентальної Європи. Герус наголосив на тому, що проект призведе до вилучення одного блоку ХАЕС з енергосистеми та відповідної втрати частини порівняно недорогої атомної генерації.
У відповідь в «Енергоатом» наголосили на тому, що даний проект не лише відповідає інтересам української держави, але і ЄС, та у повній мірі корелюється з намірами України синхронізувати свою об’єднану енергосистему з європейською.
Довідка ExPro, проект «Енергоміст «Україна-ЄС» передбачає відключення від енергосистеми України енергоблоку №2 Хмельницької АЕС потужністю 1000 МВт та переорієнтування його роботи на експорт електроенергії у Польщу (підстанція «Жешув») та Угорщину (підстанція «Альбертірша»). Вилучену з енергосистеми потужність планується компенсувати за рахунок збільшення на 5-10% потужності на інших атомних енергоблоках України за рахунок впровадження технологій рядку компаній, включаючи американську інжинірингову компанію Westinghouse.
Проект «Енергоміст: Україна-ЄС» передбачає розширення пропускної спроможності острова «Бурштинської ТЕС» (включення до нього енергоблоку №2 ХАЕС, підстанції 750/330 кВ «Західноукраїнська» та міждержавної лінії 750 кВ «ХАЕС – підстанція «Жешув» (Польща). Загальна вартість реалізації проекту становить €243,5 млн. Для участі в проекті польська компанія Polenergia International S.àr.l. разом з Westinghouse Electric Sweden AB та EDF Trading Limited (Великобританія) утворили консорціум.


