Кабмін передав нафтогазові ділянки на шельфі «Нафтогазу», думки експертів

Сьогодні на засіданні Кабінету міністрів України було прийнято рішення надати дозвіл на геологічне вивчення ділянки Дельфін на шельфі Чорного моря НАК «Нафтогаз України» без проведення аукціону. Для цього Кабмін вніс зміни до Постанови №615, Пункт 8, яким передбачено, що виключно НАК «Нафтогаз України» або його дочірня компанія (100%) можуть претендувати на отримання спеціального дозволу без проведення аукціону. Термін дії такого спецдозволу 30 років. Вартість спецдозволу (збір) дорівнюють 10% початкової ціни при глибинах моря до 100 м, та 1% при глибинах понад 100 м.

Нагадаємо, що у березні 2019р Кабмін оголосив конкурс на право видобутку вуглеводнів в межах ділянки «Дельфін», на умовах угоди про розподіл продукції (УРП). Тоді на конкурс подали заявки 4 компанії: Caspian Drilling International, Frontera, Trident BlackSea і українського ПрАт «ВК «Укрнафтобуріння». Проте, Кабмін у серпні 2019р скасував конкурс.

Редакція ExPro звернулася до експертів з проханням оцінити рішення Уряду про надання НАК «Нафтогаз України» спецдозволу на користування надрами в межах ділянки «Дельфін».

Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія XXI»:

В умовах які склалися, передача ділянки чорноморського шельфу «Дельфін» «Нафтогазу України» єдино можливий варіант. Фактично, Уряд дав ділянку на відкуп Нафтогазу. Дане рішення можна назвати оптимальним за обставин контролю Росією значної частини морського простору в північно-західному секторі Чорного моря. Нагадаю, що одним з ключових завдань Росії в процесі захоплення Криму і Донбасу було недопущення реалізації мегапроєктів з видобутку газу. Це УРП на шельфі Чорного моря - Прикерченська ділянка та Скіфська площа, а також Юзівська ділянка в межах Донецької і Харківської областей на суходолі. Що стосується Чорноморського шельфу, то після 2014 року Уряд України намагався залучати інвесторів до його розробки, але враховуючи високі безпекові ризики, а також падіння цін на газ, всі сподівання виявилися марними. Тоді ж стало зрозумілим, що ризики на себе може взяти лише українська компанія, а по факту єдина компанія – НАК «Нафтогаз України». Отримавши спецдозвіл «Нафтогазу» прийдеться починати все з нуля. Всі технічні засоби, інфраструктура та більшість персоналу були втрачені, залишилася фактично юридична одиниця. І зараз, напрошується варіант партнерства. Якщо національна компанія бере участь у проекті – це однозначно позитивний сигнал для потенційних зарубіжних партнерів. Разом з тим, навряд чи ми побачимо в цьому проєкті великі транснаціональні компанії. Приклад Румунії повчальний, з одного боку, помітний успіх в оффшорних проєктах, з іншого боку, якщо держава приймає рішення без врахування інтересів інвесторів, останні згортають бізнес. І для України важливо врахувати цей досвід.

Ілля Рибчич, екс-керівник АТ «Укргазвидобування»:

Я підтримую таке рішення Уряду. Сьогодні НАК «Нафтогаз України» разом з «Укргазвидобування» це найбільша видобувна компанія країни. Тим більше, досвід у реалізації видобутку на морських родовищах є. На початку 2000-х рр «Укргазвидобування» разом з «Чорноморнафтогаз» успішно реалізували проекти з пошуку та видобутку природного газу на Південно-Казантипському родовищі (шельф Азовського моря) та Одеському родовищі (шельф Чорного моря). Для «Нафтогаз України» необхідно в найкоротші терміни провести геологічну розвідку і пробурити хоча б одну свердловину. Після цього вже можна будувати подальші плани. Звичайно, цей проект буде вимагати значних інвестицій. І, на мій погляд, для державної компанії краще залучати грошові кредити, ніж шукати партнерів і віддавати долю в проекті. Таким чином, держава повністю збереже контроль над стратегічним проектом.

Нагадаємо, що компанія ExPro Consulting проводить щорічну конференцію Odesa Offshore Conference присвячену пошуку та видобутку вуглеводнів на шельфі Чорного та Азовського морів.

16:00 / 25 листопада 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події