Ф’ючерсні ціни на газ у Європі злетіли на 15% - до €107/MWh. У чому причина?

Ф’ючерсні ціни на природний газ на нідерландському TTF у перші години торгів 12 травня різко зросли на 15% - до €107/MWh, про це свідчать дані торгів. При переводі ціна становить понад $1 150/тис куб м або 45 000 грн/тис куб м (з ПДВ).

Основна причина підвищення цін – скорочення поставок російського газу до Європи через Україну – до 53 млн куб м 12 травня, ще на 26% нижче, ніж напередодні. За два дні падіння транзиту склало 45%. Так, 10 травня транзит становив 97,5 млн куб м, а 12 травня – 53 млн куб м.

Першочергово, обсяги транзиту скоротилися після того, як ТОВ «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) оголосив форс-мажор та припинив прийом номінацій у точці «Сохранівка», оскільки вона знаходиться на тимчасово окупованій території, а окупанти самовільно втручаються у роботу магістральних газопроводів, відбираючи газ.

За словами представника ДТЕК, окупанти використовують «крадений газ» для роботи Луганської ТЕС, яка була захоплена росіянами.

О 6:55 11 травня «Газпром» припинив поставки газу на ГВС «Сохранівка», проте не збільшив поставки у точці «Суджа». У російській компанії продовжують заявляти, що «Газпром» є надійним постачальником та повністю виконує контрактні зобов’язання.

12 травня у «Газпромі» зазначили, що ОГТСУ не прийняв номінації у «Сохранівці», поставки через Суджу складають 50,6 млн куб м. Поставки по «Ямалу» впали до нуля, як до Польщі, так і до Німеччини.

Напередодні увечері на офіційному сайті правової інформації РФ з’явилася постанова правління РФ відповідно до указу президента РФ про спеціальні дії щодо недружніх компаній. У перелік з 31 компанії увійшли польська Europol Gaz, яка є оператором польської частини газопроводу «Ямал» та 30 компаній, пов’язаних із Gazprom Germania, яку минулого місяця націоналізували у Німеччині.

Колись це була дочірня компанія російського «Газпрому», який намагався передати її в управління якомусь офшору, щоб уникнути санкцій. Проте, влада Німеччини виявилася у своїх діях швидшою, націоналізувавши компанію.

Згідно опублікованої постанови, будь-які операції з підсанкційними РФ компаніями забороняються, в тому числі поставки природного газу. Учасники ринку пов’язують скорочення поставок російського газу саме з накладенням санкцій на ці компанії. Gazprom Germania доведеться шукати природний газ із інших джерел для заміщення російських поставок, що призведе до збільшення попиту і вплинуло на ціни на газ.

Росія намагається показати силу та владу на газовому ринку (при цьому, заявляючи, що газ поза політикою), оскільки Євросоюз найближчим часом має намір ввести шостий пакет санкцій після російського вторгнення в Україну, який зачіпатиме російську нафту. Газ залишається практично єдиним ресурсом з РФ, від якого Європа не може відмовитися швидко.

11:23 / 12 травня 2022

Подiї
09:30 / 29 березня, 2022
09:00 / 23 вересня, 2021
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2021 EXPRO Consulting разом з «Укргазвидобування» запрошують провідні нафтогазові та сервісні компанії до Одеси, де 23 - 24 вересня на Odesa Offshore Conference 2021 будуть обговорені сучасні технології видобутку вуглеводнів на суші і шельфі. Актуальною темою одеської конференції буде розбудова інфраструктури південного регіону України
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2021
09:00 / 20 травня, 2021
CARPATHIAN OIL & GAS CONFERENCE 2021 Карпатська нафтогазова конференція традиційно збирає видобувників, сервісні, бурові компанії та трейдерів у Львові. 20-21 травня EXPRO об‘єднає представників нафтогазової галузі та вперше підніме питання торгівлі електроенергії і напрямку декарбонізації та використання водню в Україні та Європі
CARPATHIAN OIL & GAS CONFERENCE 2021
Всі події