Сербія приєдналася до платформи RBP для бронювання газових потужностей
Оператор газотранспортної системи Сербії приєднався до Regional Booking Platform (RBP), що дозволить розподіляти потужність на міждержавних точках за прозорими європейськими процедурами. Про це повідомляє Секретаріат Енергетичного співтовариства.
Приєднання Сербії до платформи має підтримати доступ третіх сторін до газотранспортної системи та дозволити учасникам ринку бронювати потужність для потоків газу між Сербією та сусідніми країнами за правилами Capacity Allocation Mechanism.
Очікується, що Сербія почне використовувати RBP у липні 2026 р. Процедури розподілу потужності проводитимуться переважно відповідно до річного аукціонного календаря ENTSOG та стандартних продуктів мережевого кодексу.
Частина стандартних продуктів потужності буде запроваджена пізніше, однак приєднання до платформи вже є кроком до повного впровадження CAM Network Code. Це має підвищити прогнозованість і прозорість для учасників ринку в регіоні.
За оцінкою Секретаріату, посилення регіональної інтеграції має сприяти ліквідності ринку, конкуренції, диверсифікації та безпеці постачання газу у Південно-Східній і Східній Європі.
Секретаріат Енергетичного співтовариства надавав технічну та регуляторну підтримку оператору ГТС Сербії під час підготовки до приєднання до платформи та продовжить підтримувати реформу газового ринку країни.
У 2024 р. Сербія спожила 27,23 TWh природного газу (близько 2,56 млрд куб м), що на 0,8% менше ніж у 2023 р.; внутрішній видобуток NIS забезпечив лише 1,82 TWh (170 млн куб м), або 6,7% попиту. Імпорт становив 25,31 TWh (2,38 млрд куб м), з яких основна частина — 21,62 TWh (б2,03 млрд куб м) — надходила з росії за довгостроковим контрактом через Болгарію по системі Gastrans, ще 3,70 TWh (0,35 млрд куб м) Сербія імпортувала з інших джерел через болгарську ГТС.
