«Новатек» продає LNG до Китаю зі знижками до 40% через санкції
Російська компанія «Новатек» суттєво знизила ціни на вантажі LNG з проєкту Arctic LNG 2, пропонуючи китайським покупцям знижки на рівні 30-40% з серпня 2025 р., повідомляє Reuters із посиланням на джерела. Такі кроки дозволили компанії відновити комерційні продажі проєкту, який потерпає від жорстких санкцій США та ЄС.
Arctic LNG 2 почав виробництво у грудні 2023 р., однак до серпня цього року не продав жодного вантажу через санкційні обмеження. Перший вантаж, доставлений 28 серпня, був проданий зі знижкою $3-4 до азійського індексу LNG (JKM) близько $11/MMBtu. Усі наступні 14 поставок також відбувалися зі значними дисконтом, що знижувало вартість одного вантажу до $28-32 млн при ринковій вартості понад $44 млн. С
анкції фактично заблокували можливість російської компанії придбати флот Arc7 для цілорічних постачань, а до серпня вантажі Arctic LNG 2 накопичувалися у морі або на плавучих сховищах, що коштувало «Новатек» мільйони доларів. Попри посилення санкцій США та погрози вторинних обмежень для країн, які купують російські енергоносії, американська адміністрація поки не вживає заходів щодо китайських компаній, що закуповують LNG з Arctic LNG 2.
Китай, який виступає проти західних санкцій, продовжує допускати закупівлі російського LNG. За даними джерел Reuters, усі вантажі Arctic LNG 2 спрямовуються до терміналу Бейхай на півдні Китаю, який управляється PipeChina. З серпня термінал перестав допускати інших імпортерів і фактично став спеціалізованою точкою прийому російського LNG. У жовтні Велика Британія запровадила санкції проти цього терміналу.
Китай не коментує можливі ризики вторинних санкцій, однак наголошує, що енергетична співпраця з росією є «звичайною економічною діяльністю». Водночас китайські імпортери не купують американський LNG з лютого через діючі мита, тоді як адміністрація США прагне збільшити власний експорт LNG до Китаю.
