Ціни на електроенергію в Європі на вихідних впали до -500 €/МВт-год на тлі профіциту ВДЕ та обмежень системи
На європейських спотових ринках електроенергії 26 квітня зафіксовано різке падіння цін до екстремально низьких значень на тлі високої генерації з відновлюваних джерел енергії та низького попиту, повідомляє ExPro.
Найнижчі рівні на ринку «на добу наперед» о 14:00 CET становили:
- Hungary – -500 €/МВт-год
- Slovakia – -449 €/МВт-год
- Czech Republic – -489,28 €/МВт-год
- Germany – -480,01 €/МВт-год
- France – -478,80 €/МВт-год
У більшості інших країн континентальної Європи ціни також перебували в діапазоні від -200 до -400 €/МВт-год.
Основною причиною стало поєднання пікового виробництва сонячної генерації та низького попиту у вихідний день, що призвело до суттєвого профіциту електроенергії. В Європі виробництво електроенергії з ВДЕ зростає швидше, ніж можливості системи її поглинати або перерозподіляти.
Додатковим фактором стали структурні обмеження енергосистеми, зокрема недостатній розвиток систем накопичення енергії, обмежені можливості експорту через перевантажені міждержавні перетини, а також недостатня гнучкість традиційної генерації, яку складно швидко зупинити.
У таких умовах виробники змушені знижувати заявки до мінімальних рівнів, фактично сплачуючи за відпуск електроенергії, оскільки зупинка частини генерації є технічно або економічно складною.
