Суд скасував рішення, за яким ДТЕК міг повернути державі проблемну шахту «Добропіллявугілля»

Апеляційний суд задовольнив скаргу Фонду держмайна та Міненерговугілля, які виступили проти зміни умов договору з енергохолдингом ДТЕК щодо оренди шахт ДП «Добропіллявугілля». Своїм рішенням суд відмовив ДТЕК у можливості вивести зі складу орендованого майна і повернути державі шахту «Білицька», яка не може забезпечувати належних показників видобутку. Про це йдеться в постанові Донецького апеляційного господарського суду від 24.07.2018р, яка опублікована в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

18 липня 2018р Донецький апеляційний господарський суд розглянув апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій обл та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України на рішення Господарського суду Донецької обл від 19.03.2018р.

В грудні 2010р ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» уклало з Міненерговугілля договір оренди цілісного майнового комплексу ДП «Добропіллявугілля». Згідно умов договору, ДТЕК взяв на себе зобов’язання щодо ліквідації за власний рахунок тих шахт, які відпрацювали запаси вугілля. За даними міністерства, шахта «Білицька» забезпечена промисловими запасами вугілля (марки «ДГ») на 100 років, їх кількість становить 65 млн т.

У грудні 2017р ДТЕК в першій інстанції оскаржив одну із умов договору і просив суд внести у договір та вивести зі складу орендованого майна одну із п’яти шахт «Добропіллявугілля», а саме шахту «Білицька». Компанія повідомила про неможливість ведення господарської діяльності на цій шахті у зв’язку з виникненням факторів, які неможливо було передбачити на момент укладання договору оренди. До таких факторів ДТЕК відніс прориви води локального характеру з покрівлі вугільного пласту, обвалення пісковику на ділянці шахтного поля, скидання пласта з фактичною амплітудою 2,7 м (було виявлено у 2012р), зменшення геологічної потужності пласта з 1,5 до 0,4 м (було виявлено у 2014р). У зв’язку з такими складними геологічними умовами, шахта за весь період оренди не досягла заданих показників видобутку вугілля. Представники ДТЕК зазначили, що обставини щодо шахти «Білицька» змінились настільки, що якби компанія могла це передбачити, вона не укладала б договір оренди, а подальше виконання діючих умов договору порушує майнові інтереси сторін.

Представники Міненерговугілля не погодились з позицією орендаря, аргументуючи це обізнаністю приватного інвестора щодо стану спірного майна, недоведеністю всіх умов для застосування ст. 652 Цивільного кодексу, яка регламентує внесення змін або розірвання договору у зв’язку з істотною зміною обставин. Також Фонддержмайна та міністерство вважають протиправним повернення з оренди лише частини майнового комплексу.

«Вугільні пласти, що залягають у межах шахтного поля шахти «Білицька», відносяться до групи тонких та дуже тонких пластів (потужністю до 1 м). До цієї ж групи належить переважна більшість пластів вугілля Донецького кам’яновугільного басейну (близько 85 %), що не є непередбачуваним фактом. Необхідність вкладення інвестицій у розвиток підприємства також не є непередбачуваною обставиною», - приводиться в тексті судового рішення позиція представників держави. В міністерстві зазначили, що ДТЕК не впроваджував прогресивні технології, не вживав заходи щодо модернізації техніки та реконструкції, здійснював діяльність керуючись застарілим проектом. Крім того, договором оренди не передбачена ліквідація шахти за наявності запасів вугілля, в такому випадку має проходити консервація шахти, яку теж має проводити орендар.

Суд першої інстанції погодився з позицією ДТЕК та задовольнив позовні вимоги компанії в повному обсязі, що стало причиною для подачі апеляції з боку Фонду держмайна та міністерства. 24 липня Донецький апеляційний господарський суд прийняв постанову, якою апеляційна скарга була задоволена, а попереднє рішення скасоване. Таким чином, суд відмовив ДТЕК у задоволенні позову про виключення шахти «Білицька» зі складу орендованого майна «Добропіллявугілля».

14:21 / 30 липня, 2018

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події