Бранімір Белян: Транскордонна торгівля електроенергією в Україні - невелика, враховуючи розмір ринку

Бранімір Белян: Транскордонна торгівля електроенергією в Україні - невелика, враховуючи розмір ринку

Україна рухається у напрямі приєднання до європейської електромережі (ENTSO-E). На даний момент лише Острів Бурштинської ТЕС повністю синхронізований з європейською енергосистемою. Транскордонна торгівля електроенергією в острові відбувається досить активно. Напрямок торгівлі (експорт чи імпорт) може змінюватися майже щогодини, на сьогодні декілька європейських трейдерів ведуть бізнес на кордоні.

Одним з них є компанія Danske Commodities, яка управляє генерацією загальною потужністю 4,7 ГВт і торгує електроенергією в 39 країнах світу. В інтерв’ю для агентства ExPro регіональний менеджер з транскордонної торгівлі електроенергією Danske Commodities Бранімір Белян розповів про особливості трейдингу, вказав на основні тенденції європейського ринку електроенергії та визначив умову виходу компанії на внутрішній український ринок.

Чим цікавий для вас український ринок електроенергії? Коли компанія здійснила перші операції в Україні?

Український ринок є одним з найбільших у Європі з встановленою потужністю понад 50 ГВт. Крім того, країна має великий потенціал відновлюваної енергетики. Поточна лібералізація та подальше відкриття ринку забезпечать використання сповна енергетичного потенціалу країни. Вже кілька років ми співпрацюємо з нашими партнерами здебільшого на кордонах України і будемо збільшувати свою присутність, оскільки ринок стає більш лібералізованим.

Які фактори (наприклад, прибуток від генерації, нещодавно запущена модель вільного ринку) можуть бути привабливими на ринку України для європейських трейдерів?

Швидке зростання відновлюваних джерел енергії в поєднанні з мережевою синхронізацією Об’єднаної енергетичної системи України з ENTSO-E мають найбільше значення. Ці фактори, у поєднанні з полегшенням адміністрування, приведуть європейських трейдерів та інвестиції в країну. Країна має гарне географічне розташування на перехресті Європи, і вона буде продовжувати рухатися шляхом лібералізації та синхронізації з ЄС.

Чи бачить Ваша компанія перспективи розвитку енергетичного ринку в Україні?

Україна, безумовно, є дуже цікавою країною для європейських компаній. Місцевий ринок має значний розмір, країна добре розташована між Сходом та Заходом. Вона має потужний потенціал ВДЕ. Ми також зустрічали багато місцевих компаній з багатьма енергетичними професіоналами. Все це в поєднанні забезпечує світле майбутнє для енергетичного ринку України.

Часті транскордонні обмеження, які здійснює ОСП, створюють більшість проблем

Як ми знаємо, Danske Commodities представлена в Острові Бурштинської ТЕС. Наскільки легко було стати учасником ринку в цій торговій зоні?

Ми в основному активно працюємо на кордоні і у нас не було жодних регуляторних проблем для цього виду бізнесу.

Питання, яке створює для нас більшість проблем, полягає в частих обмеження транскордонного перетину з боку системного оператора НЕК «Укренерго», особливо щоденної потужності. CBC (cross-border capacities – транскордонні потужності - ред.) мають бути чітко визначені, щоб забезпечити стабільні потоки та дозволити учасникам ринку підписувати транскордонні угоди з фіксованими графіками поставки. Це основна передумова активної та відкритої транскордонної торгівлі. Зрештою, обмеження також зменшують дохід ОСП.

Що ви не можете сказати про ціни на електроенергію в сусідніх країнах? Які операції (експорт чи імпорт з або в Острів Бурштинської ТЕС) сьогодні вигідніше проводити?

Україна має більш вирівняну криву цін через регулювання з боку НКРЕКП, тому потік енергії на кордонах здебільшого залежить від цін у таких країнах, як Словаччина, Угорщина та Румунія. Ціни у цих країнах визначаються ринковими силами і залежать від багатьох факторів, включаючи споживання, погодні умови, відключення, ціни на викиди CO2, вугілля та газ тощо. Минулого року, особливо у ІІ кварталі 2020р, ціни були дуже низькими через ситуацію з коронавірусом. Тому імпорту в Україну стало більше. Нині ціни в Угорщині досить високі завдяки зростаючому ринку СО2, тому вигідніше експортувати, незважаючи на податки на кордоні. Але ситуація може змінюватися щодня.

Ми оцінимо наш вихід в ОЕС України, як тільки відбудеться інтеграція в ENTSO-E 

Чи ви плануєте розширити діяльність компанії та вийти на операції в ОЕС України?

Ми сподіваємось на інтеграцію ОЕС до ENTSO E. Ми впевнені, що від цього виграють всі учасника ринку, включаючи виробників та споживачів в Україні. Як тільки це станеться, ми обов'язково оцінимо можливість розширення нашої діяльності та вихід в ОЕС України.

Які просунуті послуги компанія могла б запропонувати (наприклад, прогноз роботи ВДЕ, досвід торгівлі на європейській біржі електроенергії, рішення з управління ризиками) українським партнерам?

Danske Commodities генерує цінність, поєднуючи виробників, постачальників та споживачів з оптовими ринками енергоносіїв, та створює комерційні можливості, швидко реагуючи на потреби у постійно мінливих умовах. На наших основних ринках ми пропонуємо рішення з управління ризиками та з оптимізації, які дозволяють споживачам отримати повну вигоду від активів у сфері відновлюваної енергії, включаючи гнучкі та конкурентоспроможні договори купівлі-продажу електроенергії. Крім того, ми пропонуємо послуги з управління виробництвом та торгівлею для ТЕЦ та промисловості.

Наші торгові можливості дозволяють клієнтам отримувати прибуток на спотових, внутрішньодобових та балансуючих ринках, і ми перерозподіляємо енергію на найбільш маржинальні ринки Європи. В ЄС ми також надаємо комунальні послуги, забезпечуємо енергопостачальні компанії та великих промислових споживачів рішеннями щодо торгівлі та управління ризиками. Ми пропонуємо прогнозування споживання, закупівлю фіксованих або змінних обсягів, а також індивідуальні стратегії хеджування, які захищають споживачів від несприятливого коливання цін на нестабільних ринках електроенергії.

Які кроки має зробити Україна на шляху до розвиненого ринку електроенергії?

Є багато кроків, які потрібно зробити, перш ніж стати повністю розвинутим ринком. Враховуючи розмір ринку, обсяг транскордонної торгівлі в Україні невеликий. Транскордонна торгівля має вирішальне значення для забезпечення того, щоб ринкові механізми в країні працювали, а виробники та споживачі отримували та платили справедливу ціну за енергію.

Ми бачимо, що Україна рухається в правильному напрямку і що країна налаштована розвивати свої енергетичні ринки. Однією з найбільших перешкод для цього є експортний збір (тариф на передачу, який сплачують експортери – ред.). Такі збори не дозволені законодавством ЄС, оскільки вони викривляють ринок та зменшують потоки енергії. Як результат, це робить ринок менш конкурентоспроможним, транскордонні обмеження використовується менш ефективно, торгова діяльність зменшується, а отже, зменшується дохід ОСП.

Наскільки великий вплив викидів СО2 на біржову ціну електроенергії на ринках Центральної та Східної Європи?

ETS (Emission Trade System, Система торгівлі викидами - ред.) є наріжним каменем політики ЄС щодо боротьби зі зміною клімату та є ключовим інструментом для економічного зменшення викидів парникових газів. Це перший у світі великий ринок вуглецю, він залишається найбільшим. Оскільки ціни на СО2 є одним з основних факторів, що обумовлюють ціни на електроенергію в ЄС, вони в значній мірі визначають ціни на електроенергію, яка виробляється з вугілля та газу.

В останні роки ми спостерігали стійке зростання цін на EUA (carbon emissions allowances, ціни на дозволи на викиди вуглецю - ред.), завдяки чому ціни на електроенергію в ЄС високі. Однак ETS застосовується лише в країнах ЄС. Жодна із країн ЄС у Східній та Південній Європі не знаходиться поза системою. Можливий вихід (цих країн із системи торгівлі викидами – ред.) підірве плани ЄС щодо формування єдиного ринку. Тому питання викидів вуглецю обговорюються на найвищих рівнях ЄС.

Чи введення європейських норм щодо вартості викидів CO2 загрожує конкурентоспроможності українського ринку?

ETS не призначений для зниження конкурентоспроможності ринку. Завдання цієї системи полягає в оцінці прихованих зовнішніх впливів (екстерналій) від викидів CO2. Отже, механізм дозволів на викиди СО2 підвищить витрати для активів з високими викидами вуглецю та буде стимулювати «зелені» активи. Україна має вирішити, чи готовий ринок до запровадження системи ETS.

Що повинна зробити Україна для кращої торгівлі на європейському кордоні? Що ви можете порадити з вашого досвіду?

Як ми вже говорили раніше, скасування експортного збору (тарифу на передачу для експортерів – ред.) - одна з простих відповідей. Ще одна сторона питання - інтеграція ОЕС України в ENTSO-E. Це буде поєднано зі збільшенням NTC (Net Transfer Capasities, чистий обсяг можливості передачі - ред.) на кордонах. Все це в сукупності забезпечить отримання українськими виробниками ринкової ціни на свою енергію. Це створило б дохід для ОСП та гарантувало стабільність роботи енергосистеми.

Ви зацікавлені у підписанні угод про закупівлю енергії з українськими виробниками відновлюваної енергії?

Danske Commodities спеціалізується на максимізації вартості відновлюваної енергії. Ми вийшли на ринок прямих договорів і маємо значний досвід у сфері оптимізації виробництва е/е з відновлюваної енергії, включаючи стандартні та нестандартні договори купівлі-продажу електроенергії. НА даний час у нас в управлінні знаходиться понад 4700 МВт генерації. Коли такі передумови, як ліквідність місцевих ринків, прозора система балансування та лібералізовані транскордонні потоки будуть досягнуті, ми будемо готові запропонувати ці послуги і в Україні.

Дмитро Сидоров, Віталій Корнієнко


Більше інформації про функціонування ринку електричної енергії України ви можете отримати, оформивши підписку на наші аналітичні видання - EXPRO Electricity Daily, EXPRO Electricity Weekly, EXPRO Electricity Monthly. Аналіз та детальна статистика по обсягам та цінам електроенергії на внутрішньому та зовнішніх ринках, роботі енергосистеми України, прогнозування виробництва та споживання електричної енергії, державні закупівлі та рішення які впливають на ринок - це видання EXPRO Electricity.

Замовити видання ви можете за тел. +38 044 425-55-56 або [email protected]

Підписуйтесь також на наші сторінки у Facebook та Telegram.