Роман Кравець:  «Збільшення продажів газу компаніям, що не входять в холдинг «Астарта», є пріоритетом»

Роман Кравець: «Збільшення продажів газу компаніям, що не входять в холдинг «Астарта», є пріоритетом»

Український ринок природного газу розвивається стрімкими темпами і все більше залежить від ситуації на європейському газовому ринку. Не менший вплив на ринок мають також великі державні, а також приватні видобувні компанії, трейдери, та, звичайно, кінцеві споживачі газу. 2% загального річного споживання природного газу, а це більше 600 млн м куб, припадає на аграрний сектор. З найбільшими агрохолдингами України EXPRO підтримує постійний зв’язок, серед них і один з лідерів ринку компанія ASTARTA. З керівником напрямку природного газу ТОВ «Астарта-Київ» Романом Кравцем поспілкувалися під час проведення Торговельної Місії від Міністерства Торгівлі США, організовані Американсько-Українською Діловою Радою. Повідомлення від ASTARTA щодо продажу надлишків газу викликала неабиякий інтерес серед учасників ринку. EXPRO дізналося, як функціонує і розвивається «газовий» напрям великого агрохолдингу.

 

Скільки газу споживають підприємства «Астарти» за рік?

Середньорічна потреба підприємств в природному газі складає орієнтовно 100 млн куб м. Ця потреба формується як цукровими заводами, так і елеваторами Холдингу. Відповідно сезонність в споживанні: серпень-грудень, з максимальними значеннями в жовтні та листопаді. Проте ця сезонність ніяк не впливає на закупівлю природного газу. Тут ми відштовхуємося від ситуації на ринку. Якщо ще в 2016р основний об’єм ми закуповували безпосередньо в сезон споживання, то цього року 80% було закуплено до початку осені, а решта законтрактовано з допомогою форвардних контрактів.

Розкажіть про контракт з AXPO Trading, як рахується ціна ресурсу, чому було прийнято рішення щодо імпорту?

При закупівлі природного газу ми оптимізуємо не лише період закупівлі, але і спосіб. Якщо в минулі роки ми 100% об’єму купували на, так званій, спотовій основі, то цього року частину закупили через форвардний контракт. Я б не концентрував увагу на AXPO Trading. Вони перемогли в тендері на поставку, тому ми заключили з ними контракт. Важливим питанням тут є саме те, чому ми почали імпортувати природний газ. Не секрет, що ціна на внутрішньому ринку України залежить від імпортного паритету. В 2018р практично не було різниці між закупівлею газу власного видобутку та імпортом. Крім того, імпортний контракт пропонує різні варіанти формування ціни, а також дає можливість використовувати фінансові інструменти для хеджування ризиків.

В кого «Астарта» ще купує газ?

У нас в холдингу діє багатоступенева система перевірки контрагентів на надійність. Особливо по групі енергоносіїв, враховуючи значний бюджет. Тому ми купуємо природний газ у великих видобувних компаній та найбільших трейдерів України, які пройшли внутрішню комплаєнс процедуру. Також в цьому році ми мали досвід закупівлі газу у дочірньої структури НАК «Нафтогаз Україна» та на «Українській енергетичній біржі».

Скільки газу з останнього контракту ви готові запропонувати ринку?

До кінця року у нас законтрактовано та знаходиться в сховищах близько 20 млн куб м для продажу. Проте, це не означає, що ми не будемо пропонувати природний газ у 2019р. Збільшення продажів компаніям, що не входять в структуру Холдингу є пріоритетом на наступний рік.

Які ключові зміни на ринку відбулись за останній рік?

Ринок природного газу в Україні, як ринок, в принципі, реально існує лише з 2016р. Відповідно, кожен рік не схожий на інший. Що б я відмітив для 2018р, то це пряму залежність цін на внутрішньому ринку від цін на європейських хабах і парадоксальну тенденцію, коли ціна влітку зростала, а в сезон рухалася вниз. З іншого боку, за весь період розвитку ринку спостерігаються дві, на мій погляд, негативні особливості: практична відсутність довгострокових контрактів на продаж та наявність великої кількості ненадійних постачальників.

Які переваги у «Астарти» як продавця природного газу?

Як закупівельник, я максимально комфортно почуваю себе при наявності довгострокової, повністю зрозумілої мені угоди із партнером, в якому впевнений. Саме цим «Астарта» цікава покупцям природного газу. По-перше, враховуючи власне споживання, у нас постійно є в наявності природний газ по факту. По-друге, ми вже продавали газ по фіксованій ціні в гривні на декілька місяців. А в плані надійності, чи є ще в Україні продавці природного газу, які котуються на Варшавській фондовій біржі?

Ваш прогноз, чи запрацює з 1 грудня добове балансування? Які ризики ви бачити для компанії?

Нам як споживачу з одного боку, та продавцю, з іншого, не зрозумілий ефект, який наша компанія отримає від запровадження добового балансування. В плані ж поточної роботи, то для нас це може бути проблемою, особливо по елеваторному напрямку, де споживання природного газу напряму залежить від погоди. Для прикладу, зараз при місячному балансуванні бувають випадки, коли план із фактом відрізняється на 20%. Стосовно запрацює чи ні - не знаю, але, моя думка: подібну новацію потрібно впроваджувати поступово та в низький сезон споживання: кінець весни – початок літа.