Олександр Мірошніченко: «На період будівництва 6-го енергоблоку на СловТЕС буде створено 1500 робочих місць»

Олександр Мірошніченко: «На період будівництва 6-го енергоблоку на СловТЕС буде створено 1500 робочих місць»

Минулого тижня стало відомо, що проєкт будівництва 6-го енергоблоку Слов’янської ТЕС — головної структурної одиниці ПАТ «Донбасенерго» потрапив до переліку пріоритетних інвестиційних проєктів Кабінету Міністрів України на 2020−2023 рр.

Для вітчизняного енергетичного ринку ця новина не стала несподіванкою. Необхідність у нових маневрових потужностях, виробництво «чистої» електроенергії, збільшення видобутку вугілля на вітчизняних шахтах, нові робочі місця для суміжних галузей промисловості, розвиток інфраструктури Донбасу — це далеко не повний перелік переваг запланованого будівництва китайською компанією Dongfang El. Int. Corp., вартість якого становить $ 684 млн.

За детальною інформацією ми звернулися до директора із матеріально-технічного забезпечення й конкурсних торгів та в.о. директора з інвестиційних проєктів та перспективного розвитку «Донбасенерго» Олександра Мірошніченка. Саме він відповідає за реалізацію цього грандіозного проєкту на СловТЕС.

На скільки проєкт будівництва нового енергоблоку збільшить встановлену потужність Слов’янської ТЕС?

Проєкт реконструкції енергоблоку № 6 з поділом на блоки № 6Б і № 6А потужністю 330 МВт кожен забезпечить збільшення встановленої потужності Слов’янської ТЕС на 660 МВт і покриття наявного в регіоні дефіциту потужності.

Новий енергоблок генеруватиме «чисту» електроенергію відповідно до всіх європейських екологічних стандартів.

Фактично, строк роботи нашої станції, яка минулого року відсвяткувала 65-річчя, буде продовжено на 40 років.

Наскільки новий блок буде екологічним? На скільки його викиди будуть меншими за вже працюючі вугільні блоки в Україні?

Шостий енергоблок Слов’янської ТЕС відповідатиме директиві Європейського парламенту 2010/75/EU щодо промислових викидів.

Так, викиди золи на ньому не перевищуватимуть 10 мг/Нм3 (наразі вони становлять 50 мг/Нм3 на тих блоках, де встановлені електрофільтри, і 1300-1500 мг/Нм3 — там, де таких фільтрів немає).

Таким чином, можна констатувати, що ми досягнемо зменшення концентрації викидів золи у 130-150 разів.

Викиди діоксиду сірки (SO2) на нашому новому блоці не перевищуватимуть 200 мг/нм3 (на діючих блоках в Україні зараз — 4000-5000 мг/Нм3).

Викиди оксиду азоту (NOx), згідно з директивою Європейського парламенту, будуть у межах норми — 150 мг/Нм3 (на діючих блоках в Україні зараз становлять 1000-1500 мг/Нм3).

Крім того, новий енергоблок СловТЕС, завдяки своїм унікальним технологіям, дасть змогу знизити обсяги використаного палива.

Питомі витрати умовного палива на відпущену одним енергоблоком електроенергію становитимуть 292 грами умовного палива на 1 кВт/год.

На даний час умовні показники використаного палива коливаються в діапазоні 300-400 грамів. Таким чином, ми досягнемо зменшення вуглецевого навантаження шляхом зменшення використання викопного палива.

Схематичний 3D-макет нового енергоблоку Слов'янської ТЕС*

Наскільки він буде маневровим і кращим для балансування енергосистеми, ніж існуючі теплові блоки?

Для України проєкт будівництва 6-го енергоблоку Слов'янської ТЕС — серйозний прецедент. Адже за останні 30 років у нашій країні не було побудовано жодних нових маневрових потужностей.

Наші нові енергоблоки будуть маневрувати в діапазоні 30-100 % від номінальної потужності (40-100 % без підсвічування).

Зараз в Україні енергоблоки після реконструкції маневрують у діапазонах 60-100 % від номінальної потужності. Ті вітчизняні енергоблоки, які не були реконструйовані, маневрують у діапазоні 70-100 %.

Яку кількість вугілля в середньому використовуватиме новий блок?

Під час будівництва 6-го енергоблоку ми плануємо реалізувати технологію циркулюючого киплячого шару, яка дасть можливість спалювати близького 2 млн т низькосортного й низькокалорійного вугілля марки «Г», а також відходи вуглезбагачення без підсвічування природним газом.

Це вугілля доступне нам на підконтрольній Україні території Донбасу. Наразі Слов’янська ТЕС активно співпрацює з нашим надійним активом — «Шахтою 1-3 «Новогродівська». Вже найближчим часом на «Новогродівській» будуть відкриті нові лави.

На якому етапі перебуває реалізація проєкту будівництва нового енергоблоку з боку китайської компанії?

На сьогодні документи щодо фінансування проєкту перебувають на розгляді пекінського відділення Bank of China і китайської страхової компанії Sinosure.

Уже підготовлено інвестиційний проєкт відповідно до державних вимог. Наразі ми подаємо документи для проходження державної експертизи в Міненерго, а також оцінки економічної доцільності в Мінекономіки, що дасть можливість взяти участь у конкурсі на отримання держгарантії за проєктом будівництва.

Державна гарантія повернення кредиту є обов'язковою умовою китайської сторони для можливості фінансування. У разі позитивного результату в середині наступного року можливе укладення кредитного договору.

Ми тісно співпрацюємо з міжнародним консультантом — компанією «Ernst & Young», яка входить до «великої четвірки» аудиторських компаній світу. «Ернсти» (EY — прим. ред.) супроводжують наш проєкт.

Згідно з їхніми розрахунками, реалізація проєкту будівництва 6-го енергоблоку Слов'янської ТЕС забезпечить Україні додаткове зростання ВВП до 0,23 % на рік.

Один американський долар, інвестований в інфраструктуру, в тому числі енергетичну, стимулює зростання ВВП на 0,25-2,50 долара США. А протягом наступних 25 років державний і місцевий бюджети зможуть одержати додаткових надходжень на суму близько 13 млрд грн.

Крім цього, це додаткові робочі місця для Донбасу, який їх так потребує…

Так, на період будівництва енергоблоку ми плануємо створити 1500 робочих місць, у тому числі для суміжних галузей промисловості. У Миколаївці Донецької області з’явиться ціле місто для робітників, які будуватимуть новий енергоблок.

На одній з головних переваг проєкту — стабільній роботі наших вітчизняних шахт — я вже зупинявся вище. Активізація будівництва сприятиме розвитку інфраструктури регіону в цілому.

Крім того, це ще й нові надходження до державного та місцевого бюджетів, а також державних цільових фондів. Зараз багато доводиться чути про необхідність відродження Донбасу.

Вважаю, що від слів потрібно переходити до реальних проєктів. Будівництво 6-го енергоблоку на Слов’янській ТЕС — саме такий!