Карл Стурен: Як «Енергоатом» перекладає свої проблеми на «зелених» інвесторів

Карл Стурен: Як «Енергоатом» перекладає свої проблеми на «зелених» інвесторів

Карл Стурен, шведський інвестор у вітроенергетику України, власник компанії «Віндкрафт Україна» прокоментував нещодавню заяву ДП НАЕК «Енергоатом», в якій атомна компанія звинуватила ряд народних депутатів у спробі «дерибану» 10 млрд грн кредиту від державних банків на користь сектору відновлюваної енергетики.

Для міжнародних інвесторів дуже дивним було побачити заяву «Енергоатому». Основний зміст, а точніше претензія якої полягала в тому, що за рахунок держпідприємства повинна бути профінансована нібито збиткова і «паразитуюча на благополуччі українців» «зелена» енергетика.

Така публічна позиція перекручує реальні факти. По-перше, виконуючи всі зобов'язання за договором виробники продали вироблену енергію, але не отримали за неї гроші, хоча, ця електрична енергія була продана на ринку.

У той же час у «Енергоатому» в минулому році почалися проблеми з реалізацією торгової стратегії, інакше як пояснити, що в 2019р підприємство було прибутковим, а в 2020р стало збитковим. Таким чином причина накопичення боргу не пов'язана з відсутністю розрахунків з боку держави, а викликана неефективним управлінням. Так чому хтось повинен відповідати за штучно створені фінансові проблеми «Енергоатому»?

Далі, абсолютною брехнею є заява про фінансування заборгованості перед виробниками з ВДЕ за рахунок атомної генерації. Як активний учасник переговорного процесу про підписання Меморандуму про взаєморозуміння про врегулювання кризи в секторі відновлюваної енергетики хочу сказати, що спочатку мова йшла про те, що одним з джерел для забезпечення виплати заборгованості перед виробниками ВДЕ є кредитні гроші, залучені під державні гарантії.

«Енергоатом» не був учасником переговорного процесу, відповідно все складається абсолютно навпаки - це держкомпанія намагається вирішити свої фінансові проблеми за рахунок виробників «зеленої» енергетики.

У парламенті був зареєстрований законопроект №4624 «Про внесення змін до Держбюджету на 2021р», прийняття якого сприяє зниженню рівня заборгованості підприємства. Мова йде про випуск ОВДП на суму 7,3 млрд грн. Слід дочекатися прийняття відповідного закону, оскільки в іншому випадку державні банки можуть так і не виділити кошти для кредитування, що стане катастрофою для всього сектору.

 


Більше інформації про функціонування ринку електричної енергії України ви можете отримати, оформивши підписку на наші аналітичні видання - EXPRO Electricity Daily, EXPRO Electricity Weekly, EXPRO Electricity Monthly. Аналіз та детальна статистика по обсягам та цінам електроенергії на внутрішньому та зовнішніх ринках, роботі енергосистеми України, прогнозування виробництва та споживання електричної енергії, державні закупівлі та рішення які впливають на ринок - це видання EXPRO Electricity.

Замовити видання ви можете за тел. +38 044 425-55-56 або [email protected]

Підписуйтесь також на наші сторінки у Facebook та Telegram.