Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
12:00 | 13 червня, 2019 — 14:00 | 13.06.2019

Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії

Зареєструватися

13 червня консалтингова компанія ExPro Consulting провела круглий стіл на тему: «Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії», під час якого представники провідних гравців ринку та учасник процесу реформування обговорили стан впровадження нової моделі (яка, згідно закону має запрацювати з 1 липня цього року), порядок покладання спецобов’язків, проблеми комерційного обліку, ціноутворення та інші важливі питання. Захід відвідало більше 120 учасників, значна частина з яких була представлена незалежними постачальниками та промисловими підприємствами, які являються крупними споживачами електроенергії.

Спікери круглого столу:

  • Вікторія Войціцька (народний депутат, член та секретар парламентського комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки),
  • Всеволод Ковальчук (голова ДП «НЕК «Укренерго»),
  • Дмитро Маляр (директор з управління портфелем енергоресурсів D.Trading),
  • Ольга Буславець, (генеральний директор Директорату енергетичних ринків Міненерговугілля),
  • Олексій Ластовець (заступник голови біржового комітету «Української енергетичної біржі»),
  • Ольга Тагієва (технічний директор компанії-постачальника ДП «Профіт Хаб»).

Першою до виступу була запрошена Вікторія Войціцька, народний депутат, член парламентського комітету з питань ПЕК, ядерної політики ти ядерної безпеки. Депутат розкритикувала Кабінет міністрів за непрозоре прийняття рішень, зокрема Порядку покладання спецобов’язків (PSO). Більш того, депутат підкреслила, що остання редакція прийнятого документу передбачає використання на потреби PSO 90% товарного відпуску ДП «НАЕК «Енергоатом».

«Фактично, вчора ми бачили, що український уряд у непрозорий спосіб терміново схвалив зміни до постанови від 5 червня 2019р щодо покладання спецобов’язків… Було прийняте рішення за яким із 60% (доля електроенергії із загального виробітку «Енергоатома», яка спрямовується на виконання спецобов’язків - ред.) було збільшено до 90%, що фактично вилучає «Енергоатом» з ринку. Це призводить до того, що «Енергоатом» продовжить працювати в неконкурентних умовах. Кому це на руку і для чого це робиться, мене дуже велике питання», - сказала вона.

Під час виступу Войціцької було зазначено, що «Енергоатом» виробляє в рік більше 80 млрд кВт-год, тоді як населення споживає близько 36 млрд кВт-год, що становить лише 45% від товарної продукції компанії, а не 90%, як це передбачає прийнятий Кабміном порядок PSO.

Тезу про непрозорість роботи уряду також підтримав наступний спікер – голова ДП «НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук: «Прикладом того, як відповідні рішення готуються урядом та Міністерством енергетики є те, що текст постанови уряду, яка стосується PSO (частина яких також покладається на нашу компанію), я отримую від журналістів. І це вже вдруге, на жодну нараду з напрацювання тексту не були запрошені представники нашої компанії».

Разом з тим, Ковальчук відмітив позитивне рішення уряду, яким PSO було знято з «Укренерго», адже значна сума спецобов’язків та як наслідок будь-які нерозрахунки перед системним оператором у ланцюгу PSO можуть поставити під загрозу операційну безпеку роботи енергосистеми країни в цілому. Також голова «Укренерго» сказав, що продаж електроенергії від державної генерації до ДП «Гарантований покупець» значно знижує конкуренцію на ринку двосторонніх договорів та призводить до того, що обсяг реалізації цього покупця може сягнути 50% від усієї електроенергії країни.

Ще одним недоліком прийнятого урядом порядку PSO, за словами Ковальчука, є неврахування того факту, що державна генерація не може забезпечити фізичну поставку електроенергії для потреб населення, яке проживає в «Острові Бурштинської ТЕС» (Львівська, Івано-Франківська та Закарпатська обл).

«В «Острів Бурштинської ТЕС» в принципі немає можливості фізичної можливості передати електроенергію, яка виробляється «Енергоатомом» та «Укргідроенерго». Тому, якщо обговорювати компенсацію фізичними обсягами, ми пропонували покласти PSO на «ДТЕК Західенерго» - єдиного виробника присутнього в цій синхронній зоні», - сказав Ковальчук.

Окрему увагу Ковальчук звернув на правильність вимірювання обсягів електроенергії, яку споживає населення. Він зауважив, що лише 0,2% від побутових споживачів мають лічильники, які дозволяють оперативно передавати дані про споживання.

Також голова «Укренерго» навів приклади незадовільної готовності учасників ринку з точки зору ведення комерційного обліку. «Якщо говорити про точки комерційного обліку, які розташовані між ОСР, то вони самі мають визначитися, хто з них є відповідальний за облік, бо не можуть бути відповідальними дві сторони одночасно. Хтось один з них має бути відповідальним за перетоки між двома обленерго. Ви знаєте, як їм важко між собою домовиться? Із 153 точок, які існують, реально зареєстровані в системі лише 5. За три тижні до ринку!», - сказав він, додавши, що із 518 точок, які знаходяться на інтерфейсі між виробниками і мережами, зареєстровані лише 11, а з 2460 точок постачальників в систему введено лише 366 точок.

Резюмуючи свій виступ Ковальчук сказав: «Питання якості даних і якості процесів залишає бажати кращого, тож ми залишаємося при своїй думці, що в поточних умовах, введення ринку несе високі загрози».

Директор з управління портфелем енергоресурсів D.Trading Дмитро Маляр зазначив, що тільки з чіткою організацією внутрішньої структури, із конструктивним підходом, компанія на 100% буде готова до 1 липня.

«Ми як компанія, три місяці тому, прийняли для себе такий постулат: «Реформа ринку відбудеться у встановлений законом термін – 1 липня». Тому ми просто визначили для себе план трансформації внутрішніх бізнес процесів компанії. Ми призначили відповідальних і рухаємося за цим планом», - заявив він.

Крім цього, він додав, що на йому думку, «Укренерго», як і «Оператор ринку» також будуть готові до запуску ринку з 1 липня. За його словами, реформи ринку не треба боятися.

«У нас взагалі така дивна ситуація, коли країна потребує реформ, і ось реформа на порозі, ти виглядаєш у вікно - і бачиш, що держава, наче партія консерваторів у Великій Британії. Якщо потрібні реформи, то нам треба рухатися до цих реформ, а якщо є питання, то треба вводити безпечний режим на деякий час, по деяким параметрам, але треба рухатися, бо тільки рух наблизить нас до Європи», - сказав Маляр.

Також він зазначив, що треба вітати майбутній початок торгів електроенергією на біржі. Ольга Буславець, генеральний директор Департаменту енергетичних ринків Міненерговугілля нагадала учасникам заходу, що було розроблено багато варіантів PSO для населення на робочих нарадах, але, ні один із них не був ідеальним.

«Те, що було запропоновано регулятором, це була компенсація, вилучення, так званих надприбутків «Енергоатому», і шляхом сплати цих коштів повинно було здійснюватися PSO. Після критичних заперечень НАЕК «Енергоатом» після виникнення в чинному законодавстві у них податкових зобов’язань, які вони не зможуть нікому пояснити. Тому ця пропозиція була відкинута», - заявила Буславець.

На її думку, дане питання повинно вирішуватися через компенсацію із державного бюджету. Крім цього, вона додала, що варіант компенсації частини PSO через тариф на диспетчеризацію «Укренерго» був відхилений, через відмову НКРЕКП в стислі терміни відкорегувати власну нормативну базу. Це в свою чергу, призвело до того, що з’явилося нове рішення від 12 червня.

«Все ж таки, я вважаю, що не зважаючи на те, що буде обмежена конкуренція, порівняно з тим, як декларує закон на початковому етапі, але ми повинні поступово відкривати ринок, йти до конкуренції і йти до тієї мети, яку ми визначили», - уточнила Буславець.

На проблему комерційного обліку в своєму виступі також звернула увагу технічний директор ДП «Профіт-Хаб» Ольга Тагієва. «З поставкою «останньої надії», з комерційним обліком нічого не вирішується, європейці говорять, що потрібно відтермінувати... І ми кажемо, що ми готові, хлопці до чого ми готові?», - сказала вона.

Крім того, Тагієва зазначила, що всі рахунки в новому ринку буде обслуговувати лише один банк – «Ощадбанк», за її словами, такої практики немає в жодній країні.

Потім слово було надано заступнику голови біржового комітету «Української енергетичної біржі» Олексію Ластовцю, який сказав, що біржа активно готується до впровадження нового ринку електроенергії.

«Станом на сьогодні ми провели семінари та навчили близько 150 компаній працювати в новій торговій платформі. На сьогодні ми активно працюємо зі всіма учасниками ринку. Хочу вас запевнити, що до 1 липня ми зробимо все можливе, щоб всі ви змогли закуповувати електроенергію на ринку двосторонніх договорів», - сказав Ластовець.

Виступаючи з залу, Костянтин Іванов, президент Чернігівської регіональної Торгово-промислової палати піддав критиці стан виконання реформи з лібералізації ринку.

«Ми жили в печерному, махровому монополізмі 27 років і реформу задумали для того, щоб головний суб’єкт (споживач) мав отримати конкурентний ринок. Але ми цю реформу вбили, сенс цієї реформи ми випалили напалмом руками НКРЕКП і міністерства», - сказав він.

Також Іванов задав питання спікерам і заявив про повну невизначеність щодо питання ціноутворення на електроенергію для промислового споживача з 1 липня. Питання цін у новому ринку також у своєму виступі підняла народний депутат Ольга Бєлькова, також вона заявила, що реформа не усунула крос-субсидування і найближчим часом цього не вдасться досягнути. «За все заплатить кожен з нас, електроенергія споживається в тому числі і тому для випічки хлібу, за який заплатить кожен громадянин», - сказала Бєлькова, коментуючи наслідки помилок в реформуванні ринку електроенергії.