Круглий стіл: Добове балансування ринку газу в Україні
12:30 | 05 березня, 2019 — 15:00 | 05.03.2019

Круглий стіл: Добове балансування ринку газу в Україні

Зареєструватися

5 березня в прес-центрі агенції «Українські Новини» EXPRO Consulting за сприянням Асоціації «Газові трейдери України» відбувся круглий стіл на тему «Добове балансування ринку газу в Україні».

Спікери круглого столу:

  • Андрій Мизовець, президент Асоціації «Газові трейдери України»;
  • Геннадій Кобаль, директор EXPRO Consulting;
  • Олексій Дубовський, голова біржового комітету ТБ «Українська енергетична біржа»;
  • Тетяна Рябуха, директор департаменту НКРЕКП;
  • Сергій Бондар, головний метролог РГК.

Серед присутніх - представники АТ «Укртрансгаз», ДП «Укравтогаз»; видобувних компаній - ПГНК, «Укрнафта», ДТЕК, «ЕСКО-ПІВНІЧ»; постачальники - «Тернопільоблгаз» та групи РГК, трейдери «ЕРУ Трейтинг», ORLEN, «АЛЬЯНС ЕНЕРГО ТРЕЙД», «Газтрон-Україна», Craft Energy, «Мартін Трейд», «Трейд Енерджи Груп», «Інол-Енерджі», «ТАС Енергія Країни», «Фортекс Енерджі» та інші; промислові споживачі - МХП, «Астарта», Кременчуцька ТЕЦ, «Ощадбанк», експерти та представники асоціацій (загалом близько 90 відвідувачів).

Ключові спікери відзначили особливості роботи системи в період переходу на подобове банансування. 
Зокрема, Тетяна Рябуха, директор Департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері НКРЕКП, констатувала успішний старт добового балансування та закликала учасників ринку надавати пропозиції для того, щоб Регулятор зміг оперативно реагувати та допомогати ринку: «Ми розуміємо, що в перехідному періоді потрібно налагодження взаємодії всіх суб’єктів ринку з Оператором ГТС, доопрацювання недоліків його Інформаційної платформи. В максимально короткий термін, не більше як місяць-два, повинна бути налагоджена роботи Платформи – споживачі не повинні відчувати проблеми з отриманням газу, постачальники з поданням номінацій, оператори ГРМ з безперебійною передачею своїх даних».

В свою чергу, Роман Шикеринець, начальник Управління відносин з Регулятором Укртрансгазу, відзначив, що Оператор ГТС спільно з НКРЕКП працюють над вирішенням існуючих регуляторних питань. З початку 2019р Оператор ГТС інформує Регулятора щотижневими звітами про роботу Інформаційної платформи. Окрім того, Укртрансгаз постійно приймає участь і організовує відкриті робочі зустрічі з учасниками ринку для обговорення проблемних питань. Завдяки цьому ряд аспектів роботи ринку природного газу вже були удосконалені.

Окрім того, Юрій Москаленко, керівник проекту розробки та впровадження інформаційної платформи, відзвітувався, що Інформаційна платформа Оператора ГТС працює в штатному режимі. Так, на момент переходу на добове балансування в Платформі було зареєстровано 12,2 млн споживачів, а за чотири дні роботи оператори ГРМ довнесли іще 281 тисячу і, таким чином, станом на сьогодні реєстр споживачів на відключення скоротився до 26 тисяч. Середній показник наповненості Інформаційної платформи Оператора ГТС даними про щодобове фактичне споживання складає близько 95%. Замовники послуг транспортування працюють злагоджено і нормально адаптуються до змін. Таким чином, загроз для роботи ринку природного газу в добовому режимі – немає, хоча і є певні складнощі, як це буває при будь-яких глобальних змінах.

В свою чергу, Роман Сторожев, президент Асоціації «Надрокористувачі України» зауважив, що учасники ринку готові працювати з «Укртрансгазом» щодо усунення недоліків роботи Інформаційної платформи Оператора ГТС. І вони вже це роблять – постійно в онлайн-режимі надають пропозиції. Але головним проблемним питанням наразі бачить інше – розрахунок вартості небалансів.

При цьому, Сергій Бондар, директор департаменту метрології «Регіональної газової компанії», серед першочергових проблем при переході на добове балансування відзначив  скорочення термінології на кнопках в Інформаційній платформі добового балансування, що не відповідає повним назвам термінів, прописаних у Кодексі ГТС України. Інші  його зауваження стосувалося реєстрів споживачів на відключення, неможливості бачити взаємовідносини постачальників і споживачів, зокрема щодо листування про розірвання договорів, а також використання ЕЦП при фактичних і розрахункових подачах і відборах газу. Окремо він також надав зауваження щодо піків навантаження – їх Укртрангаз вже вирішує шляхом встановлення додаткових серверних потужностей.

В свою чергу, голова ТБ «Українська енергетична біржа» Олексій Дубовський підкреслив, що впровадження добового балансування значно збільшить прозорість на ринку: «Це великий крок на шляху вперед. Україна має йти за прикладом європейських колег. Я вважаю, що протягом 2-3 місяців всі проблеми будуть усунені».