Віктор Дудзич: Зараз акцент на новий актив – Свистунківсько-Червонолуцьке родовище

Віктор Дудзич: Зараз акцент на новий актив – Свистунківсько-Червонолуцьке родовище

За останні три роки група компаній Smart Energy (об’єднує українські активи британської Enwell Energy та ПрАТ «Укргазвидобуток») збільшила видобуток природного газу вдвічі до 1 млн куб. м на добу. Сьогодні Smart Energy в четвірці найбільших приватних видобувних компаній України. Але успіх Групи – це не тільки обсяги видобутку газу, це в першу чергу системний підхід у роботі, ефективні рішення та високий професіоналізм команди фахівців. Про кризу в галузі, падіння інвестицій, вплив covid-19 і нові проєкти групи розповів технічний директор Smart Energy Віктор Дудзич.

Що зараз відбувається на ринку видобутку природного газу і нафти? Як змінилась робота групи під час пандемії?

Є два аспекти. По-перше, це ситуація з пандемією Covid-19 в широкому розумінні. По-друге, низькі ціни на газ. Поки що пандемія не відобразилась на наших виробничих результатах, але задля збереження цих результатів нам довелось піти на ряд додаткових кроків та заходів. Зокрема, ми переглянули та оптимізували операційні бюджети, майже на 40% в цьому році було скорочено нашу інвестиційну програму, змінили режим роботи підприємств і, як наслідок, внутрішні процедури. З організаційного боку, завдяки нашій розвиненій IT-інфраструктурі, ми дуже оперативно перейшли на дистанційний режим роботи для офісних співробітників і фактично 90% з них працює віддалено. На мій погляд, це не впливає на якість і ефективність роботи компанії. На промислових об’єктах було впроваджено режим тритижневих вахт. Ми посилили прибирання у всіх приміщеннях та на всіх об’єктах групи з їх дезінфекцією, кварцуванням. Більш ретельним став і медичний контроль стану працівників вахт, аж до проведення експрес-тестів на Covid-19 у працівників, які заступають на вахту. У нас є обов’язковими замір температури та насиченості крові киснем для всіх співробітників, які виходять в офіс чи на зміну. Значна частина нашої роботи та навіть корпоративного дозвілля перейшла в онлайн. Тож ми змінили нашу роботу таким чином, щоб забезпечувати максимальну безпеку нашим співробітникам.

Які заходи безпеки реалізовані на промислах групи?

Основний захід – перехід до роботи в режимі тритижневих вахт: працівники три тижні мешкають на об’єкті, не залишаючи території підприємства. Компанія на цей час забезпечує їм триразове харчування, житлові умови. По суті, це режим ізоляції, який фактично зводить до нуля ризик зараження. На об’єкти також зараз жорстко обмежено доступ для сторонніх осіб; весь транспорт, який заїжджає на територію проходить дезінфекцію. Як уже згадував, посилена дезінфекція і на самих об’єктах, включаючи регулярне кварцування приміщень. До того ж, ми забезпечуємо наших працівників ефективними засобами індивідуального захисту, включаючи респіратори, рукавиці, антисептики. В групі Smart Energy є чіткий алгоритм дій на випадок, якщо буде виявлено інфікованих. Проте, на щастя, поки що він не знадобився. Кожні два тижні переглядаємо наш підхід до карантинних заходів.

Які операції були реалізовані за перше півріччя 2020 року: КРС, буріння, тощо?

Завершили буріння та ввели в роботу свердловину №54, розпочали буріння свердловини №25 на Свиридівському родовищі (Полтавська область), ввели в роботу після КРС свердловини №61 та №62 Островерхівського родовища (Харківська область). Проводимо модернізацію наших інфраструктурних об’єктів. Загалом, за 6 місяців поточного року наші компанії сумарно видобули 198,7 млн куб м газу (+9,5%) та 17,6 тис. т конденсату (+9,3%).

Хто Ваші основні підрядники по ключовим напрямкам роботи (українські, іноземні компанії)?

Буріння останніх трьох свердловин для нас проводить українська компанія «Енергофінанс». Проте користуємось сервісними послугами як провідних вітчизняних, так і іноземних підрядників: «Геосинтез Інженірінг», NewTech, «Укрнафтогазсервіс», Schlumberger, Weatherford та інші. Наша головна вимога до наших підрядників – це відповідний рівень технічного оснащення, підготовки фахівців та конкурента ціна послуг.

Як змінилась пропозиція сервісних компаній в умовах COVID-19 та низьких цін на газ? Чи став ринок більш конкурентним?

Компанії намагаються в цих складних для вітчизняної газовидобувної галузі умовах бути більш гнучкими. Зараз усі на ринку розуміють, що при низьких цінах на вуглеводні кожен інвестиційний проєкт має бути прорахований з точки зору мінімізації технологічних та геологічних ризиків та бути економічно доцільним. Тож ми чекаємо на найкращі пропозиції від наших підрядників як з точки зору якості послуг та обладнання, так і вартості.

У травні 2020 року Ви заявили, що під час буріння свердловини №54 Свиридівського родовища були використані новітні технології і реалізовані унікальні технічні рішення? Розкажіть більш детально.

Вже не секрет, що наша компанія перейшла, там де це можливо і необхідно, до використання розчинів на вуглеводневій основі для розкриття продуктивних горизонтів у комплексі з технологією кріплення експлуатаційних хвостовиків без цементування та відокремлення горизонтів з допомогою набухаючих пакерів. Також ми на кожній новій свердловині враховуємо досвід попередньо пробурених, оптимізуємо долотні програми, удосконалюємо технології кріплення обсадних колон та випробування свердловин. Усі ці заходи, застосовані при будівництві та випробуванні свердловини №54, дозволили нам мінімізувати негативний вплив на продуктивні колектори, зберегти їх фільтраційні властивості, отримати високий приплив вуглеводнів та достроково ввести свердловину в роботу. Фактична глибина свердловини №54 становить 5 322 м. Промисловий приплив вуглеводнів компанія отримала з перспективного горизонту B-23 візейського ярусу.

Які інфраструктурні проєкти було реалізовано?

Наприклад, у «Пром-Енерго Продукт» ми ввели в експлуатацію ДКС (дожимна компресорна станція) на Васищівському родовищі в Харківській області. Це дозволило нам стабілізувати і підтримувати видобуток тут. Для розуміння: зараз ми видобуваємо тут 85 тис. куб. м/добу – без ДКС у нас би було менше 70 тис. куб. м/добу. Крім того, новий об’єкт дозволяє нам більш якісно здійснювати підготовку газу. Чи є можливість розвивати видобуток на Васищівському родовищі? Наше завдання – перш за все, ефективно розробляти родовища. Запаси вуглеводнів категорії С1 і С2 на Васищівському родовищі достатні для його експлуатації в рамках проєкту розробки. В його межах є ще один блок – Введенський. Він перспективний з точки зору проведення розвідувального буріння, але надзвичайно складний з точки зору специфіки свого географічного розміщення та розташуванням інфраструктури. При поточних цінах на газ та невеликих дебітах місцевих свердловин економіка такого проєкта від’ємна. Тому, поки що, буріння нової свердловини на Васищівському родовищі ми відклали.

Як розвивається видобувний актив «Укргазвидобуток»?

У цьому році завершили ремонт двох свердловин на Островерхівському родовищі. Взимку провели 3D-сейсміку і завершуємо інтерпретацію. Раніше на родовищі проводилися дослідження 2D. Наразі співставляємо їх результати. Це дозволить нам створити модель родовища, на основі якої зможемо визначити місця для буріння нових свердловин. А на наступний рік в планах – буріння нової розвідувальної свердловини на Островерхівському родовищі.

До квітня 2020 року вважалось, що ГК Smart Energy стане першою компанію, що буде займатись освоєнням південної нафтогазової провінції? Що стало ключовим чинником відмови від угоди з ПрАТ «НПК «Укрнафтінвест»? 

З УНІ був підписаний лише Меморандум про наміри. В результаті тривалих переговорів ми не змогли досягти необхідних домовленостей і строк дії Меморандуму скінчився. Відповідно, в результаті закінчення строку дії укладеного документу він визнається як такий, що втратив чинність.

Як взагалі оцінюєте Південний регіон? Які перспективи видобутку вуглеводнів?

Південний регіон характеризується особливою геологічною будовою. За часів Радянського Союзу тут було проведено достатньо багато досліджень, отримано ознаки нафтогазоносності, однак значних відкриттів родовищ не здійснено. Ми проаналізували наявну геолого-технічну інформацію і вважаємо, що при застосуванні сучасних технологій та технічних рішень, що розроблені та впроваджуються на об’єктах групи Smart Energy, є висока ймовірність отримати промислові припливи з нових свердловин та підтвердити нафтогазоносність регіону. Простіше кажучи, ми знаємо, як там знайти і видобувати нафту і газ.

Smart Energy оголосила про плани буріння свердловини №4 на Свистунківсько-Червонолуцькому родовищі. Можете розповісти детальніше?

До кінця року плануємо розпочати буріння свердловини №4 з проєктною глибиною 5 565 м. Вже багато зроблено для цього. Зокрема, знято верхній родючий шар ґрунту, підготовлено буровий майданчик для заїзду бурового обладнання, оновлена дозвільна документація на земельні ділянки, укладено договір на буріння з підрядником. Зараз компанія працює над підготовкою всіх необхідних для буріння документів. Готуємось до виконання 3D-сейсморозвідувальних робіт та геохімічних досліджень. Але, звичайно, темп наших робіт дуже залежить від подальшого розвитку подій в юридичній площині навколо спецдозволу на це родовище.

Чи можна вважати, що геологія Свистунківсько-Червонолуцького родовища є подібною до Свиридівського родовища, адже відстань між ними всього 15км?

Так, цілком справедливо говорити, що геологотехнічні умови залягання перспективних відкладів на родовищах Enwell Energy (колишній Regal Petroleum) Свиридівському і Мехедівсько-Голотовщинському схожі до умов Свистунківсько-Червонолуцького родовища: фільтраційно-ємнісні характеристики колекторів схожі, глибини також близькі, продуктивні горизонти сформовані в один і той же час. Відповідно особливості та проблеми розробки схожі. Однак не будемо забувати, що на цих родовищах геологічні умови складні, та й кожне родовище особливе по-своєму. Для успішної реалізації проєктів на них необхідні значні зусилля (інтелектуальні, технічні, фінансові). Наші фахівці володіють високим рівнем експертизи, не один рік працюють у цій місцевості. Це дозволить нам ефективно вирішувати технічні складності, розробляти ефективні рішення для Свистунківсько-Червонолуцького родовища.

Які виробничі плани групи компаній до кінця 2020 року? Які активи (родовища) плануєте розвивати у першу чергу?

До кінця цього року маємо наростити видобуток десь до 390 млн куб. м газу. Поки впевнено рухаємось до цього. А загалом розвиваємо всі свої активи. Звичайно зараз акцент повинен зміститись на новий наш актив – Свистунківсько-Червонолуцьке родовище, бо там майже 15 років нічого не робилось. Родовище перебуває в досить занедбаному стані. З п’яти свердловин на його території жодна не є діючою і навряд чи вони запрацюють знов. Тому й хочемо якомога швидше почати буріння першої свердловини.

Чи можна говорити про відновлення робіт з наступного року у масштабах попередніх років? Що для цього необхідно?

Враховуючи інертний характер газовидобування, в першому півріччі ми не зупиняли заплановані та розпочаті роботи (КРС, буріння). Завдяки цьому продовжили нарощувати видобуток. Зараз також не зупиняємо вагомі проєкти і робимо все можливе для їх планової реалізації із забезпеченням максимальної безпеки працівників та оптимізації витрат. Однак, звичайно, Smart Energy переглянула пріоритетність робіт і відклала певні операції. Розглядаємо кожен проєкт окремо з точки зору його економіки. Проте про глобальне скорочення робіт, поки не йдеться, відповідно і немає причини говорити про їх відновлення.

Як наразі проходить співпраця з УГВ? Чи є можливість розширення роботи з держкомпанією?

Якщо взяти Островерхівське родовище (спецдозвіл належить нашій компанії «Укгазвидобуток), то там пробурено 8 свердловин, які належать державній компанії «Укргазвидобування». Зараз ми співпрацюємо з УГВ по одному проєкту (одна свердловина – ExPro), в рамках якого проведено КРС та відновлена робота свердловини. В неї непоганий дебіт. Проте для розширення співпраці поки перспективних проєктів не бачимо.

(повна версія інтерв'ю в ExPro Monthly Gas&Oil September 2020)