Володимир Максимов: Не треба вимагати росту видобутку будь-якою ціною

Володимир Максимов: Не треба вимагати росту видобутку будь-якою ціною

Про важливу роль геологічних оцінок, про стан запасів, реальні прогнози видобутку нафти і газу, досвід та геологічну вдачу EXPRO поспілкувалось з директором геологічного департаменту СП «Полтавська газонафтова компанія» Володимиром Максимовим.

- Де ви починали свою кар’єру?

- Я родом з Полтавщини, навчався у Івано-Франківському університеті нафти та газу, який закінчив у 1984р. Тоді багато випускників відправляли на роботу в Росію, на Північ. Я залишився в Україні, потрапив на роботу на підприємство «Укргеофізика», де отримав досвід і як геолог, і як спеціаліст з сейсморозвідувальних робіт. Потім працював в газопромисловому управлінні «Полтавагазвидобування» (філія «Укргазвидобування» - ред. EXPRO). З 2007р по 2015р працював в СП «Полтавська газонафтова компанія». У 2008-2009 рр розпочався бум буріння в СП «Полтавська газонафтова компанія» України. Десь у 2011р – це був пік видобутку вуглеводнів. Для інтенсифікації припливу вуглеводнів проводилися як кислотні обробки, так і гідророзриви пластів: у 2010р на Руденківському родовищі пробурена свердловина з горизонтальним закінченням, а в 2014р для збільшення вилучення вуглеводнів був проведений 10 стадійний гідророзрив пласту (ГРП). Такий багатостадійний ГРП було вперше проведено в Україні. У результаті проведення ГРП було отримано збільшення припливу вуглеводнів у 2-3 рази, а свердловина до цього часу працює. У 2015 р випала нагода попрацювати закордоном, я погодився на цю пропозицію.

- В яких закордонних проектах приймали участь, чим займалися?

- У 2015р отримав запрошення від української компанії «Юг Нафтогаз». Компанія мала проект в Туркменії, де проводили роботи по 3D сейсміці і капітальному ремонту свердловин. Був також проект в Тунісі, виконували сейсміку 2D. Треба сказати, що в останні роки працювати в Туркменістані стало значно складніше. Серед іншого, з’явились й суворі вимоги по залученню місцевого персоналу в проекти. Але, безперечно, я отримав безцінний досвід.

- Коли повернулися в СП «Полтавська газонафтова компанія»?

- В 2017р. Мені запропонували повернутися в «Полтавську газонафтову компанію», окрім того Віктор Володимирович (Гладун - СЕО ПГНК - EP) запросив мене займатися геологією на Полтавщині, де я багато років працював не тільки в приватному секторі, а й отримав певний досвід роботи в держкомпанії в ГПУ «Полтавагазвидобування».

- Що собою являють активи ПГНК з точки зору геології? Які перспективи видобутку?

- Основний актив компанії є Новомиколаївський комплекс родовищ – Миколаївське, Ігнатівське, Мовчанівське і Руденківське, які розвідувалися з 70-80-х років. Однак детальні дослідження за методикою 3D (150 кв км) були зроблені в 1998 р, і були першими в Україні. Для того часу, це був достатньо дорогий проект. Отриманні дані докорінно змінили геологічну модель родовищ, що дало можливість пробурити десятки свердловин, з яких був отриманий значний видобуток нафти та газу. Разом з тим, потрібно розуміти, що 3D – це не «панацея». Навіть провівши найдорожчі і найсучасніші дослідження немає гарантій того, що результати буріння будуть на 100% успішними. Справжнім викликом для компанії є розробка Руденківського родовища. Програма з гідророзривів 2017р не дала результатів. За минулий рік провели роботи по відновленню свердловин. У планах буріння бокових стовбурів. Зараз ми розглядаємо можливість застосування технології для вилучення вуглеводнів, наприклад застосування плунжерного ліфта.

- Сьогодні багато розмов про величезні запаси газу в Україні, про те, що треба їх більш інтенсивно освоювати. Як ви оцінюєте запаси вуглеводнів в Україні та перспективи збільшення видобутку?

- Геологія – дуже консервативна наука, тому, я обережно ставлюсь до, того що Україна є другою в Європі по запасах газу. Річ у тім, що на 100% можна бути впевненим лише у випадку перевірки даних безпосередньо бурінням. Буріння докорінним чином може змінити попередні уявлення про перспективність площ та родовищ. Є достатньо таких прикладів. У ПГНК також є цікавий приклад – вже згадане вище Руденківське родовище. Хоча початкові запаси були оцінені як надзвичайно великі, після буріння були переоцінені і зменшені, але і ці запаси на сьогоднішній день видобути дуже складно через складну геологічну будову родовища.

- Тобто запаси газу в Україні завищені?

- За останні роки я не чув, щоб були якісь відкриття нових великих чи навіть середніх родовищ в Україні. Практично всі компанії працюють на «старих» родовищах. Майже весь приріст запасів відбувається саме за їх рахунок. Взагалі, треба визнати факт, що сьогодні на території Донець-Дніпровської западини вже немає і не буде таких великих відкриттів. Компаніям доведеться працювати з невеликими і дрібними родовищами. Для цього потрібно впровадження новітніх технологій та досвід роботи. ПГНК, як і «Укргазвидобування», працює на родовищах, які виснажені майже на 70-80%. За таких умов, тільки системним і дуже кропітким відбором і плануванням можна отримати результат – перевірено часом та досвідом ПГНК.

- Наскільки реально виглядає виконання амбітної програми 20/20 «Укргазвидобування»?

- Я б не хотів оцінювати програму 20/20. Варто відзначити, що не треба вимагати росту видобутку будь-якою ціною. Програма заходів повинна бути гнучкою, це дозволить більш ефективно розробляти поклади. Провели буріння, оцінили результати, внесли корективи і працюємо далі. Гнучкість у прийнятті рішень у залежності від обставин - важливий елемент ефективності робіт у газовидобувній сфері.

- Минулого року ПГНК відновила буріння після перерви з 2014р. Майже одразу стали помітні результати, видобуток газу різко зріс. Розкажіть, що було зроблено?

- В першу чергу ріст видобутку завдячуємо бурінню нової свердловини №308 на Єлизаветівському родовищі та вдалому бурінню бокового стовбуру в свердловині №103 на Ігнатівському родовищі. Підрядником у обох випадках виступала бурова компанія «Спецмехсервіс». Ми зупинились на цій компанії по декількох параметрах, хоча і є питання по швидкості буріння. Але прогрес помітний і спільними зусиллями ми здатні виконати поставлені завдання. Крім цього, у грудні 2018 р розпочали буріння ще однієї нової свердловини на Західно-Машівській площі.

- Пройшли перші електроні аукціони, продано 3 з 10 ліцензій. Чому ПГНК не приймала участь?

- На даний момент ми уважно спостерігаємо за процесом та підтримуємо ініціативи з аукціонного прозорого конкурсу для всіх інвесторів. Досить детально вивчали запропоновані ділянки. Ми обов‘язково візьмемо участь у конкурсах в майбутньому. До того ж хотів додати, що для залучення на ці ділянки інвесторів, зокрема іноземних, потрібно надавати більш детальну інформацію щодо проведених дослідницьких робіт. Якість геологічної інформації має зростати. Важливим є факт того, що з’явилась прозора процедура отримання ліцензій. Для нашої компанії, яка протягом 25 років керується міжнародними традиціями ведення бізнесу, цей крок є свідченням позитивних змін у нафтогазовій сфері.