Внутрішньодобовий ринок газу: як він працює та чому потрібен ринку

Внутрішньодобовий ринок газу: як він працює та чому потрібен ринку

Ринок природного газу - пріоритетний напрямок для Української енергетичної біржі на найближчий період. Цей сегмент розвивається за підтримки європейських партнерів відповідно до кращих світових стандартів.

У рамках двох підписаних меморандумів, сторонами яких виступили ЄБРР, Секретаріат Енергетичного Співтовариства, Міністерство енергетики, ОГТСУ та НКРЕКП, було поставлено за мету створення ліквідного національного ринку природного газу та, зокрема, запуск короткострокових торгів.

На УЕБ вже запущено ринок добового балансування, де учасники можуть самостійно врегулювати свої небаланси та швидко придбати або реалізувати ресурс. Як працює новий сегмент, чому він є основою для розвитку ринку та які можливості дає учасникам - в авторській колонці заступниці голови біржового комітету Української енергетичної біржі Інни Щербини.

Як короткостроковий ринок став необхідністю

Перш ніж перейти до технічних деталей, особливостей короткострокових торгів та добового балансування, слід розібратися, чому цей сегмент необхідний для розвитку ринку природного газу та які проблеми учасників торгів він вирішує.

Згадаємо літні події, коли звідусіль лунало: учасники ринку спекулюють на Операторі ГТСУ, створюючи штучні небаланси. До таких дій їх підштовхували неринкові маржинальні ціни TSO, як наслідок того, що Оператор ГТС не закуповував короткострокові стандартизовані продукти (далі КСП) на біржі, як того вимагає Кодекс ГТС, а використовував Прозоро.

Історія продовжилась спротивом перед можливим введення плати за нейтральність. Ринок апелював до того, що ОГТСУ не вчиняє балансуючі дії в розумінні Кодексу ГТС (купівля/продаж КСП) і тому не може стягувати плату за нейтральність.

Точилися баталії і навколо зменшення величини толерансу та підвищення величини коригування при розрахунку маржинальних цін. Врешті штрафи за небаланси було підвищено.

І весь цей час мова йшла про одне – нам потрібен ринок короткострокових стандартизованих контрактів. Це аксіома, цільова модель балансування відповідно до Регламенту № 312 (BAL NC). Низка роз'яснень ACER дають повне розуміння того, як має функціонувати ринок.

Європейські стандарти

Регламенти ЄС дають вичерпне розуміння того, як має працювати розвинений ринок газу. Проте для України багато необхідних механізмів залишаються незвичними або ж зовсім недоступними.

Стандарти ЄС передбачають повну стандартизацію та уніфікацію правил роботи ринку, наявність центрального контрагента, повноцінний кліринг та можливість управління ризиками. BAL NC встановлює правила балансування газу, зокрема щодо плати за небаланси, процесу розрахунків та інших особливостей використання мережі.

На Українській енергетичній біржі ми роками впроваджуємо ці стандарти та реалізуємо революційні для вітчизняного газового ринку проекти. І мова не лише про запуск короткострокового ринку, ринку деривативів чи налагодження клірингу. Це масштабний процес із налагодження транскордонної торгівлі газом з сусідніми країнами та ЄС.

Цю ініціативу підтримали Секретаріат Енергетичного Співтовариства, ЄБРР та Міністерство енергетики України, що підписали великий Меморандум про підтримку розвитку УЕБ відповідно європейських стандартів.

Другий меморандум, який також підтримали Секретаріат Енергетичного Співтовариства, НКРЕКП та ОГТСУ, чітко спрямований на розвиток короткострокового ринку. Він визначає роль, яку грають TSO в розвитку короткострокових ринків. Проте повністю реалізувати заявлені у документі цілі стане можливо лише після прийняття у другому читанні законопроекту № 3176, що дозволить ОГТСУ закуповувати газ через біржу.

Як має працювати ринок

  1. Що має відбутися в результаті, щоб повність виконувався BAL NC і яка наша мета у вищезазначеній співпраці – це, що визначення маржинальних цін має відбуватися за показниками торгової платформи на якій також бере участь ОГТСУ;
  2. учасники мають балансувати свої портфоліо самостійно з мінімальною потребою ОГТСУ у кінцевому балансуванні ГТС.

Для реалізації цих положень повинен функціонувати високоліквідний короткостроковий ринок газу. Розберемося, чому.

Задача ОГТСУ при балансуванні – це фізично врівноважити ГТС. Тобто оператор має гарантовано отримати вхід в або вихід з ГТС. На високоліквідних ринках ризики розбалансування для оператора нівельовані і він може вільно працювати на одній платформі з рештою учасників. При цьому він може не остерігатися, наприклад, замість газу з фізичним входом, купити чийсь позитивний небаланс. Врешті, система буде збалансована самими учасниками - ті, хто мають негативний небаланс введуть газ в ГТС, або в крайньому разі, TSOзастосує послугу балансування.

Тому, допоки торгова платформа не набуде достатньої ліквідності, TSO можуть використовувати платформу балансування, де вони завжди виступають стороною угоди, а газ торгується у вигляді КСП з гарантованим фізичним входом в або виходом з ГТС.

Вище було про наші стратегічні плани. І на УЕБ вже ведеться активна робота, щоб українській біржовий ринок забезпечував трейдерам всі ті можливості та переваги, які мають їх європейські колеги. Водночас інструмент короткострокового ринку мав запрацювати вже зараз, оскільки учасники постійно наголошували на потребі в ньому.

Відгукнувшись на запит ринку, у кінці вересня ми здійснили відкриття внутрішньодобового ринку (Within-Day). Найближчим часом на УЕБ запрацює і ринок на добу наперед (Day-Ahead), тестування якого вже відбуваються.

Про внутрішньодобовий ринок

Поки ми використовуємо назву «ринок добового балансування» замість Within-Day. Ця назва, як максимально зрозуміла для усіх сторін, лишилася ще з 1 березня 2019 року. Тоді український ринок газу перейшов на добове балансування й УЕБ була готова до запуску торгової платформи. Проте було вирішено відкласти старт торгів, оскільки належного сприяння з боку учасників ринку ще не було - рівень маржинальних цін не був стимулюючим для учасників. Простіше було потрапити на фінансове врегулювання TSO, аніж самостійно врегулювати небаланси на біржі.

Тепер, півтора року потому, стала очевидною необхідність функціонування ліквідної біржової торгової платформи для торгівлі КСП. Але, ліквідність не береться нізвідки, її мають створювати учасники торгів. Втім, багато учасників ринку газу досі врегульовують небаланси альтернативними шляхами, нехай і з дуже обмеженим функціоналом:

  1. користуючись ресурсом ПСГ,
  2. контактуючи між собою або в групах Viber,
  3. обмінюючись газом між собою, в т.ч. за рахунок газу в ПСГ.

Як довго триватиме перехід до біржової торгівлі важко сказати. Але подібні трансформації мають відбутися, аби Україна стала частиною розвиненого європейського ринку.

Це не означає, що ОТС зникне повністю. Але для функціонування повноцінного та конкурентного ринку, учасники мають долучитися до його створення. Це вже зробили багато газових компаній, які виставляють свої заявки на біржу в добовому режимі.

Можливості внутрішньодобового ринку

Внутрішньодобовий напрям УЕБ – це в першу чергу просто ринок до 4:00 газової доби Д дня Д+1. Тут торгуються не обов’язково небаланси, а і газ, що може бути введений, або виведений з системи за рахунок подачі ренонінацій.

  1. Часто чуємо інформацію від клієнтів щодо, начебто, неможливості врегулювання своїх небалансів на біржі, оскільки Оператор ГТС надає інформацію про попередній добовий небаланс та попередню алокацію до 17:00 газової доби Д+1. Це дійсно так і, окрім іншого, наші учасники поки не мають оперативної і точної інформації про небаланси, як їх європейські партнери. Але, насправді небаланси учасників бувають двох видів: прогнозовані – про них учасник знає, наприклад, коли отримав інформацію від клієнтів, що споживання буде 300 тис. куб. м, а його прогнозований вхід 500 тис куб м. Тобто 200 тис куб м – потенційний позитивний небаланс, який він може реалізувати на торговій платформі біржі
  2. непрогнозовані – коли, клієнти з прикладу насправді відберуть 100 тис куб м. Але і цей небаланс учасники навчилися прогнозувати точніше, збираючи пізні (нічні) номінації клієнтів, та врегульовувати їх на біржі, що працює цілодобово.
    Різниця між сукупними кінцевими (неврегульованими) позитивними небалансами і сукупними кінцевими негативними небалансами становитимуть потребу Оператора ГТС у фізичному врегулюванні системи.

Та вже зараз біржа дає змогу врегулювати прогнозовані небаланси. За додаткових розрахунків, як випливає з прикладу вище, можливе врегулювання і непрогнозованих небалансів в нічний час.

Як розміщуються заявки та відбуваються торги

Для початку внутрішньодобової торгівлі на біржі, учасники-покупці повинні мати на своєму рахунку ескроу в банку 100% коштів для забезпечення вартості газу при його купівлі.

Також для гарантування підписання договору купівлі-продажу учасники мають забезпечити 3% гарантійного внеску на аналітичному рахунку біржі. Грошові кошти автоматично блокуються в кліринговій системі біржі під виставлені заявки. Учасники ж можуть вільно розпоряджатися незаблокованими грошовими коштами.

Заявки на купівлю та продаж подаються в так званий «біржовий стакан», де ранжуються за ціною (нагорі «стакану» будуть найдорожчі заявки на купівлю та найдешевші на продаж).

В заявках встановлюється їх термін дії: дійсна до відміни; дійсна до дати; добова; терміново виконати або відмінити; виконати або відмінити.

За цінами заявки можуть бути лімітними або ринковими, тобто повинні виконуються за ціною, не нижче зазначеної в заявці, або за кращою ринковою ціною.

У заявках може використовуватися параметр «все або нічого», який визначає виконання тільки в повному обсязі. Мінімальний обсяг виконання заявки дорівнює 1 лоту або 1000 куб м природного газу.

Як укладаються та виконуються угоди

Укладання біржових угод здійснюється шляхом метчінгу. Тобто угоди укладаються автоматично, шляхом зіставлення параметрів зустрічних заявок. Наприклад, якщо першою подано заявку на продаж за кращою ціною, припустимо 5500 грн, а найкраща заявка на купівлю подана пізніше за ціною 5600 грн, тоді угоду буде укладено за ціною 5500. І навпаки, якщо пізніше подано заявку на продаж, угоду було б укладено за ціною 5600 грн. При наявності списків виключень, біржові угоди укладаються з їх урахуванням.

Стандартний договір підписується кваліфікованими електронними підписами (КЕП) в системі клірингу торгової платформи біржі. Шаблон договору формує клірингова система. Для виконання заявки сторони зобов'язані його підписати.

На підставі підписаних договорів купівлі-продажу, біржа в найближчій клірингової сесії формує і направляє в Інформаційну платформу Оператору ГТС відповідні торгові оповіщення (узагальнене торгове сповіщення) на відчуження та придбання природного газу.

Якщо ж договір не було підписано, біржа не відправляє Оператору відповідне сповіщення. Грошові кошти під розрахунки розблоковуються, а гарантійне забезпечення списується в якості штрафу на користь постраждалої сторони.

Оператор ГТС на підставі отриманих торгових сповіщень здійснює передачу природного газу між учасниками торгів або не погоджує таку передачу з причин, визначених Кодексом ГТС.

Оператор ГТС обробляє торгові сповіщення комплексно протягом циклу їх обробки. Таким чином, під час однієї торгової сесії учасник може здійснити ряд різнонаправлених транзакцій, як на купівлю, так і на продаж.

Після передачі Оператором ГТС газу від продавця до покупця, розрахунковий банк на підставі реєстрів біржових угод, що подаються біржею в клірингової сесії, перераховує або списує кошти з рахунку умовного зберігання (ескроу) покупця на поточний рахунок продавця (бенефіціара) в розмірі 100% від загальної вартості товару. З аналітичних рахунків продавця і покупця в системі клірингу торгової платформи списується комісійний збір.

У разі, коли Оператор ГТС не погоджує передачу природного газу між учасниками торгів і надає відповідне повідомлення УЕБ із зазначенням причин незгоди, грошові кошти покупця розблоковуються, а з гарантійного забезпечення продавця стягується штраф. Наразі розрахунки здійснюються за моделлю «light CCP», але невдовзі буде забезпечуватись повноцінний кліринг біржових угод.

На шляху до розвиненого ринку

Наразі кожен учасник має своє уявлення про ціну ресурсу, що може суттєво відрізнятися від інших. Своєю чергою концентрація всіх цінових заявок продажу та купівлі на одній платформі стане ефективним інструментом для визначення справедливих, ринкових цін. Навіть у ситуації, коли альтернативою біржовим торгам є використання ПСГ для балансування, наявність добового ринку дає змогу виробити ринкові стратегії з урахуванням вартості користування ПСГ.

Біржова торгівля - це шлях до розвиненого ринку. Запрошуємо всіх учасників долучитися до нього, спробувати нові інструменти та разом побудувати в Україні газовий хаб, що працюватиме за кращими європейськими стандартами.