Віктор Гладун:

Віктор Гладун: "Ми очікуємо можливе зниження цін на природний газ"

Генеральний директор СП «ПГНК» Віктор Гладун розповів Expro про досягнення компанії та поділився планами на майбутнє

- Як ви оцінюєте результати роботи СП «Полтавська газонафтова компанія» за 2018р. Що вдалося реалізувати за цей період?

- У 2018р ми досить успішно відновили бурову програму та реалізували програму інтенсифікації видобутку! Таким чином за цей рік ПГНК: Пробурили нову свердловину №Е308 Єлизаветівського родовища. Та розпочали буріння нової свердловини №3 на Західній Машівці. Нагадаю, що компанія не бурила з 2015 року. Успішно реалізувала програму КРС та інтенсифікації видобутку, як з власного фонду свердловин так і тих, що належать до фонду державних компаній, проте знаходяться на ліцензійних ділянках ПГНК. Всього провели 17 КРС з програми робіт 2018 року – з них 10 свердловин належали до фонду державних компаній.

Результати КРС оцінюю позитивно – 80% робіт були успішними за фінансовим критерієм (середній показник на ринку з ефективності відновлення свердловин 50%). Крім КРС, пробурили 3 бічні стовбури (на свердловинах Ігн-101, Ігн-103 і Мов-158). Всі три свердловини отримали достатній приплив продукції, щоб вважати проекти 100% успішними. Задали тренд в прозорості - опублікували геологічну інформацію. Опублікували інформацію по Єлизаветівському родовищу, далі плануємо поступово відкривати решту інформації. Прагнемо своїм прикладом демонструвати необхідність прозорості у сфері видобутку та користування надрами.

Окрім цього, це дієвий механізм боротьби з так званими «сплячими» ліцензіями. Позитивні результати маємо в LPG-напрямку. Ми підтвердили відповідність нашого скрапленого газу міжнародним стандартам, отримавши сертифікат відповідності стандарту EN 589:2017 у лютому 2018. Крім того, нам вдалось дозавантажити LPG-завод на 40% за рахунок придбання додаткової сировини з зовнішніх та внутрішніх ринків. В 2019 році ми прагнемо досягти 80% завантаження виробничих потужностей (це додаткові 500 тонн в місяць до 500 тонн/міс, які ми зараз маємо), тому відкриті до будь-яких пропозицій.

- Як проходить співпраця з державними компаніями, зокрема оренда свердловин на ліцензійних ділянках ПГНК? Чи є можливість розвивати співпрацю в майбутньому?

- Ми вже відновили 10 свердловин з державного фонду: 6 з них належать УГВ, 3 – НАК «Надра України», 1 – «Укрнафті». У штаб-квартирі ЄБРР у Лондоні я вже розповідав про потенціал та результативність такої співпраці: більше 90 свердловин на наших ліцензіях належать до фонду державних компаній, що вели видобуток ще за радянських часів. Ми за власний кошт ремонтуємо законсервовані та ліквідовані свердловини, при цьому власник свердловини отримує додатковий дохід з ліквідованих свердловин(на яких самостійно не може проводити видобуток), а Україна отримує додатковий газ.

Наше співробітництво по інтенсифікації видобутку свердловин з державного фонду – чудовий приклад для ринку, як приватна компанія здатна реалізовувати проекти з інтенсифікації видобутку. Крім співробітництва у програмі КРС ліквідованих та законсервованих свердловин на ліцензійних ділянках ПГНК, ми зацікавлені у новій програмі УГВ PEC (Production Enhancement Contract). Програма передбачає роботу на зрілих ділянках УГВ на умовах сервісного обслуговування свердловин з метою інтенсифікації видобутку. Для ПГНК, як компанії з великим досвідом інтенсифікації видобування, такий сервісний контракт – можливість реалізувати виробничий потенціал. Поки пошуки нових ліцензійних ділянок тривають, PEC потенційно дозволить збільшити видобуток компанії. Ми також відкриті й до співпраці з іншими державними компаніями та розглядаємо відповідні інвестиційні проекти.

- З якими буровими і сервісними компаніями співпрацює ПГНК? Як проходить відбір партнерів?

- Наразі співпрацюємо з Weatherford, Schlumberger, Exalo, Укрнафтогазсервіс, НТП «Бурова техніка» та «Спецмехсервсіс». Сейсмічними дослідженнями займається Enterprise, а підрядником у бурінні були компанії «Спецмехсервіс». Обираючи підрядника проводимо відкриті тендери. Ключові критерії: технічні можливості, вартість послуг, строки виконання робіт та досвід команди (при цьому вік компанії не має значення – Enterprise, наприклад, молода компанія, проте має сильну команду).

- Які попередні результати та перспективи впровадження технології забурювання бічних стовбурів?

- В результаті буріння бічних стовбурів на свердловинах Ігн-101 та Молч-158 отримали промисловий приплив газу та конденсату і приплив нафти. Нещодавно пробурили бічний стовбур на свердловині Ігн-103, результати успішні. В подальшому плануємо продовжувати буріння бічних стовбурів – напрям довів свою ефективність та економічну доцільність.

- Які плани бурових робіт та КРС на 2019р?

- Плануємо продовжити буріння нових свердловин на ліцензійних ділянках ПГНК, зокрема на Західній Машівці, а також інтенсифікацію буріння свердловин.

- СП «ПГНК» є лідером біржової торгівлі природним газом, наскільки ефективно здійснюються продажі? Як змінилася ситуація на ринку газу?

- Торги на біржах залишаються для нас пріоритетним напрямком реалізації продукції. Це зручний метод для проведення прозорих торгів: учасники аукціону ознайомлені зі стартовою ціною та умовами придбання продукції. Крім майданчику Української енергетичної біржі (реалізуємо природний газ) і власного майданчику e-trade (LPG, нафта і конденсат), ми вийшли на ТБ «Столиця», де виставили 500 тис куб м газу. Всього через біржовий механізм ПГНК вдалось реалізувати 77 млн м3 газу. Відзначились також досягненням: у вересні ПГНК уклала першу на ринку угоду на поставку природного газу через ОТС-платформу, а у жовтні змогли реалізувати 10 млн куб м на УЕБ.

Такі успіхи демонструють очевидні переваги реалізації продукції через біржі. Щодо ринку газу, з головних тенденцій на самому ринку відбулось підвищення цін на газ у 2018р: перший випадок різкого підвищення цін був у березні, другий – початок зростання влітку, коли ціни досягли показників, вищих за попередню зиму. Про якісні зміни на ринку газу зарано говорити: більшість реформ у секторі було проведено в кінці поточного року або перенесено на наступний рік (перехід на щоденне балансування), тому дати об’єктивну оцінку впливу законодавчих змін на ринок газу зможемо вже в наступному році. Проте можу озвучити наші очікування.

Ми активно виступаємо за впровадження таких механізмів як кліринг із центральним контрагентом – базовий механізм безпечних розрахунків на біржі та ключовий елемент європейських газових хабів. На жаль, сьогодні Україна не має такого механізму. Сподіваємось, що вже наступного року такий механізм буде впроваджено – готові брати активну участь в адвокації необхідності цього інструменту, оскільки від цього залежить розвиток ринку. Ми також продовжуємо наполягати, щоб при подальшому реформуванні галузі не створювати додаткових навантажень на учасників ринку у вигляді нових регулюючих органів та додаткових фінансових обтяжень.

- Як на ваш погляд буде розвиватися ринок природного газу у найближчий рік?

- Ми очікуємо можливе зниження цін на природний газ. Для цього є декілька передумов. Серед них, залежність від європейських хабів, ті в свою чергу чутливі до безлічі факторів (від світової політики до прогнозів погоди). Серед внутрішніх факторів значним може стати падіння попиту. Порядок денний зараз переповнений розмовами про енергозберігаючі технології та альтернативну енергетику. Водночас нафтогазові компанії продовжують інтенсифікацію видобутку. Однозначно, на ринок буде мати вплив й позиція НАК Нафтогаз, адже сьогодні національна компанія має безпосередній вплив на рівень цін на внутрішньому ринку.