Євген Перевозник: Acorn Energy Data Platform пропонує інтегрований online-сервіс на ринку електроенергії

Євген Перевозник: Acorn Energy Data Platform пропонує інтегрований online-сервіс на ринку електроенергії

З липня минулого року в Україні запрацювала нова модель ринку електроенергії, в рамках якої вже більше десяти місяців функціонують ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед», внутрішньодобовий, балансуючий ринок та ринок допоміжних послуг. Із запровадженням нових сегментів значно ускладнилася система торгів, ведення комерційного обліку та закупівлі електроенергії, особливо для потреб великого підприємства. Для зручності різних учасників ринку (генеруючих компаній, операторів систем розподілу, постачальників та споживачів) ІТ-компанії пропонують різні програмні продукти, проте найбільше серед них на ринку вирізняється інтегрований online-сервіс Acorn Energy Data Platform. Цей сервіс в режимі online дозволяє отримувати агреговані оперативні дані щодо виробництва, споживання електроенергії, торгівлі нею на різних сегментах ринку.

В інтерв’ю для агентства ExPro комерційний директор компанії Acorn, яка є розробником згаданого програмного продукту, Євген Перевозник розповів про переваги використання Acorn Energy Data Platform (права на продукт захищені Законом України «Про аторське право та суміжні права») для учасників ринку електроенергії.

Що собою представляє новий програмний продукт Acorn Energy Data Platform?

Це програмний продукт, розроблений українською енергетичною компанією Acorn під егідою найпотужнішого в Україні метрологічного концерну Izodrom. Цей сервіс дозволяє генеруючій компанії (особливо це стосується операторів, наприклад, сонячних та вітрових електростанцій), трейдеру, постачальнику електричної енергії, споживачу та розподільчій компанії в режимі online вести облік енергоносія, його споживання, використання, купівлі і так далі. Це інтегрований інструмент із зручним, орієнтованим на потреби клієнта інтерфейсом. Acorn Energy Data Platform поєднала у собі розрізнені ІТ-рішення, які пропонуються на ринку.

Які конкретні сервіси та дані представлені в Acorn Energy Data Platform?

Дана платформа дозволяє полегшити роботу учасників ринку, надавши наступні інструменти: відображення агрегованих даних про споживання/генерацію електричної енергії; відображення вартості електроенергії з розбиттям на ринкові складові з погодинним інтегруванням; контроль втрат електричної енергії; конфігурування CIM-моделі мережі; планування споживання/генерації; оперативний розрахунок вартості електроенергії; порівняння та верифікація даних; оформлення технічних заявок на ремонт АСКОЕ (автоматизована система комерційного обліку електроенергії – ред.); цілодобова технічна підтримка клієнта; диспетчерський контроль даних об’єкта.

В чому, на вашу думку, полягає актуальність впровадження нового сервісу?

Ринок запустився відносно недавно, а тому (це треба визнати) має місце недосконалість систем моніторингу споживання та виробництва електричної енергії. Багато постачальників, споживачів та інших гравців ринку стикаються з цією проблемою. Саме відсутність комплексного підходу до її вирішення викликає ряд проблем.

Яких саме?

По-перше, це - неповнота даних про фактичне споживання та виробництво електричної енергії, в результаті чого доводиться робити ручне моделювання графіків; по-друге, - це затримка в розрахунку небалансів електроенергії і, як наслідок, затримка взаєморозрахунків між різними учасниками ринку за фактично спожиті або вироблені об’єми електроенергії.

Крім того, Acorn Energy Data Platform дозволить підприємствам в режимі online відслідковувати та вести власний енергетичний баланс, така опція буде дуже зручною для компаній, особливо у світлі ускладнення ринків. На сьогодні для багатьох підприємств ведення такого балансу все ще залишається досить складним завданням, полегшити яке має саме Acorn Energy Data Platform. Ми розробили зручну інструкцію для користування платформою.

Якщо детальніше говорити про особливості ринку електроенергії, то варто зазначити, що запропонований нашою компанією програмний продукт дозволить усунути складнощі з прогнозуванням перетоків електроенергії на межі балансового розмежування між різними учасниками ринку, що є дуже актуальним на сьогодні.

 

Дозвольте питання про компанію-розробника, чим на сьогодні займається Acorn?

Компанія розвивається в якості інтегратора ІТ-рішень для енергетичного сектора, разом з тим, Acorn надає послуги з комерційного обліку електроенергії, а також займається поставкою електроенергії кінцевим споживачам. Таким чином, компанія має широку компетенцію у питанні функціонування нової моделі ринку, яка фактично функціонує трохи більше 10 місяців, та може надати кваліфіковану допомогу своїм клієнтам, як на рівні просто поставки електроенергії, так і забезпечення її комерційного обліку та створення зручної online-платформи.

Завдячуючи довготривалій тісній співпраці з розробниками найпотужніших українських IT-продуктів для обліку споживання енергоресурсів «ЭнергоЦентр» (розробник червісу VIK SOFT) та INSTAL+ (розробник INSTAL LTD, м. Одеса) та використовуючи дані продукти для організації збору, обробки, агрегування, верифікації та обміну даними, спеціалісти Acorn готові допомагати споживачам, виробникам, операторам систем розподілу та іншим учасникам ринку знаходити прозорі та оптимальні підходи до роботи в умовах нового ринку електричної енергії базуючись на оперативних фактичних даних про електроспоживання в агрегованому та зручному для аналізу вигляді.

Підсумовуючи сказане, яка, на ваш погляд, основна перевага Acorn Energy Data Platform?

Як я вже зазначав, на сьогодні робота нового ринку електричної енергії ускладнена різноманіттям окремих програмних комплексів для різних видів даних та відсутністю можливості оперувати усіма ними в комплексі. На противагу цьому, новітня платформа Acorn Energy Data Platform покликана створити для кожного учасника ринку простір та набір інструментів для легкого та швидкого виконання своїх функцій, опираючись на дані зібрані з усіх програмних комплексів задіяних в його роботі.