Олександр Потернак: «Сервісні компанії вимушені витрачати 30% часу на паперову роботу»

Олександр Потернак: «Сервісні компанії вимушені витрачати 30% часу на паперову роботу»

За останні чотири роки «Полтавська Бурова Компанія» стала лідером серед сервісних компаній в Україні та інноваційним провайдером американського сучасного обладнання на території країни, майже повністю за цей час оновивши свій буровий флот. Про те, як створювалася найбільша бурова компанія України, що чекає ринок видобутку газу та нафти України та де буде використовуватися досвід компанії за кордоном в ексклюзивному інтерв’ю ExPro розповів директор «Полтавської Бурової Компанії» (ПБК) Олександр Потернак.

Які основні тенденції розвитку ринку бурових послуг в Україні?

До того часу як найбільша газовидобувна компанія країни «Укргазвидобування» почала організовувати тендери, шукати нових підрядників, ринок бурових послуг обмежувався кількома буровими компаніями. Після того як УГВ почала закуповувати всі сервісні послуги, на ринок потягнулися компанії з усього світу, що свідчить про диверсифікацію підрядників як один з головних трендів. Другий тренд – це підвищення якості послуг, а відповідно і їх вартості. Третій тренд – конкуренція впливає на швидкість буріння до створення нових стандартів якості. Все це лише покращує ринок та ще більше наближує його до західних аналогів. Хоча багато в чому наші спеціалісти вже працюють на рівні з американськими.

Скільки сьогодні складає штат компанії та в яких регіонах ви працюєте?

Зараз на постійній основі у нас працює 700 чоловік. ПБК – один із найбільших роботодавців Полтави. Ми працюємо там, де є видобуток вуглеводнів. Українські надра мають складний геологічний розріз, тому рівень наших спеціалістів і технології повинні бути на високому рівні. В нашій компанії працювало більше 40 іноземних спеціалістів, які навчали новітнім технологіям українських буровиків. Тому зараз я можу впевнено сказати, що українські спеціалісти на міжнародному рівні дуже цінуються в нафтогазовій галузі.

Українські надра мають складний геологічний розріз, тому рівень наших спеціалістів і технологій повинен бути високим 

Скільки компанія інвестувала в закупівлю обладнання за останні роки?

Сумарна вартість обладнання, що було придбано за останні 3-4 роки, становить близько $100 млн. Закуповувалися як нові бурові станки, так і обладнання до старих установок, зокрема «Уралмаш». Окрім того, купувалося геофізичне обладнання, флот для гідророзриву, обладнання для проведення сейсмічних досліджень.

Сумарна вартість обладнання, що було придбано за останні 3-4 роки, становить близько $100 млн 

Яким буровим флотом володіє ПБК?

Кількість бурових станків, включаючи капремонтні, становить 20 одиниць. Ми постійно працюємо над оновленням бурового флоту, сьогодні 90% нашого обладнання виробництва США.

Чому компанія орієнтується саме на американське обладнання?

Головний фактор – це якість. Раніше ми використовували капремонтні та бурові станки виробництва США строком служби 30-40 років і вони ефективно працювали, незважаючи на «вік». Американське обладнання в 2-3 рази вище за ціною, але має високі стандарти щодо контролю якості. Складно знайти аналоги з такими показниками роботи.

З якими виробниками та як саме розпочиналось співробітництво?

Ми довго вивчали можливості різних виробників і зупинились на обладнанні компанії Service King Manufacturing. Поїхали до США поспілкуватись з виробником та з буровиками, які працюють на обладнанні. Що вразило, так це обсяги буріння за одиницю часу. Щоб пробурити свердловину глибиною 2500 метрів, включаючи монтаж та демонтаж, потрібно не більше місяця. Цю роботу буровий станок Уралмаш-3Д виконував за 4-6 місяців.

Буріння свердловини глибиною 2500 м на обладнанні компанії Service King Manufacturing займає до одного місяця, тоді як буровий станок Уралмаш-3Д виконував би цю роботу за 4-6 місяців 

Звучить фантастично…

Наприклад, державні компанії змушені працювати на застарілому устаткуванні, тому буріння свердловини глибиною 6000 метрів може тривати до трьох років. Для порівняння, ми пробурили свердловину глибиною 6000 метрів на Водянівській площі за 254 дні.

Чому тоді деякі компанії при закупівлі нових станків орієнтуються на найнижчу ціну?

Мені важко коментувати комерційну діяльність інших компаній. Але умови тендерів часто формуються навколо цінової пропозиції, ігноруючи якісні параметри. Коли приватна компанія купує станки, беруться до уваги як ціна, так і якісні технічні параметри, а далі кожні півтора-два місяці інспектується та контролюється процес. Завжди є моменти, що потребуються покращення чи модифікації, тому ми вивчаємо обладнання до дрібниць.

А чому саме обрали компанію Service King та яка вартість їх обладнання?

Обрали через співвідношення ціни та якості. Велике значення має процес комунікації, усі питання вирішуються швидко. Щодо ціни - станок може коштувати як $2-3 млн, так й $50 млн. Усе залежить від комплектації та технічних параметрів.

Чи є у компанії ремонтна база на території України? Як відбувається обслуговування?

Поки що з Service King такої необхідності не було. Якщо вчасно проводити сервісні роботи та експлуатувати устаткування за інструкцією, то особливого обслуговування він не потребує. Крім того, наразі ми вже маємо парк станків виробництва Service King – це вже своєрідна стандартизація та взаємозамінність. Якщо треба купувати запчастини, то вони підходять до групи станків.

Наразі ми вже маємо парк станків виробництва Service King – це вже своєрідна стандартизація та взаємозамінність 

Чи складно нашим спеціалістам освоювати американські бурові? Не виникало мовного бар’єру з документацією?

Це дійсно складний момент. Ми все ще залишаємося в стандартах часів СРСР, коли на кожен болт, на кожну гаєчку має бути паспорт. Для західного світу це незрозуміло. Коли американець чує про техдокументацію на кожну деталь, що відповідає нашим застарілим правилам, це викликає подив. Щоб Україна прискорила свій розвиток в технологічному сенсі, правила необхідно коригувати під сучасні вимоги нафтогазовидобувної галузі.

Які обсяги буріння за останні два роки?

До збільшення ренти в 2015 році ми мали рекорд у 27 свердловин на рік, більшість з яких була глибше 4000 метрів. Наразі компанія фокусується на надглибокому похило-скерованому бурінні, з великими тисками більше 700 атм, складними конструкціями колон тощо.

Забійні двигуні орендуєте?

Ми використовуємо канадські двигуни виробництва Wenzel компанії «Укрнафтагазсервіс», а також двигуни Dinomax Drilltech компанії «Укрбурсервіс».

Окрім буріння, які ще напрямки розвиваєте?

В 2018 році ми придбали три азотні та одну колтюбінгову установки. Дві «азотки» компанії NOV Hydra Rig (США) і одна – виробника Katt (Німеччина). Колтюбінгова установка також виробництва компанії NOV.

З якими українськими нафтогазовидобувними компаніями ви співпрацюєте?

Ми надаємо послуги багатьом компаніям, які працюють в Україні. Але стратегічним партнером є компанії, що входять до Burisma Group.

В США законодавчо розділені видобувні та бурові компанії. В Україні це можливо? Якими ви бачите перспективи розвитку сервісних компаній?

Український ринок бурових і сервісних робіт невеликий, тому газовидобувним компаніям постійно доводиться чекати, у кого звільниться станок чи хто зможе привезти новий. Збільшення попиту на ринку призводить до розділення ринків і в майбутньому більш вузька спеціалізація буде поширюватись. Але мати лише станок недостатньо – потрібні кваліфіковані спеціалісти, які є головним активом сервісного бізнесу.

Ви плануєте придбання нових станків?

Так, в цьому році будуть нові придбання. Зараз ми обговорюємо можливість придбання бурової установки потужністю 4 тисячі кінських сил, вантажопідйомністю 850 тон для надглибокого буріння. Це станок, який може бурити свердловини понад 8000 метрів, в тому числі з берега та є певною альтернативою офшорним станкам. Це унікальне обладнання для України, таких станків у світі одиниці.

Зараз ми обговорюємо можливість придбання бурової установки потужністю 4 тис. кінських сил, вантажопідйомністю 850 т для надглибокого буріння

Чи означає це, що компанія може конкурувати з західними компаніями? Маєте на меті вийти з послугами на зовнішні ринки?

Чому ні? Ми постійно аналізуємо можливості роботи на арабському та азіатському ринках.

Що заважає бурити більше і швидше в Україні?

Велика перевага в тому, що знизилось фіскальне навантаження на галузь і це одразу стимулювало буріння и збільшення видобутку. Але отримання дозволів, паспорти на кожну деталь призводять до того, що до 30% часу сервісні компанії вимушені займатися паперовою роботою, замість того, щоб дійсно займатися профільною діяльністю – бурінням.

Сервісні компанії вимушені витрачати 30% часу на паперову роботу, замість того, щоб займатися профільною діяльністю – бурінням

Можна говорити про те, що ПБК буде спеціалізуватись на надглибокому бурінні? Які тенденції на ринку буріння найближчі п’ять років?

Ми буримо різні свердловини, але головний фокус буде на складному і надглибокому бурінні понад 5000 метрів. Є великі плани щодо розвитку нових площ, пошукового буріння тощо. Цього року ми розпочали буріння 5 свердловин. Плануємо до кінця року пробурити ще до 10 свердловин.