Олександр Коваленко: «УЕБ запускає нові, більш гнучкі комерційні сесії аукціонів з купівлі-продажу е/е»

Олександр Коваленко: «УЕБ запускає нові, більш гнучкі комерційні сесії аукціонів з купівлі-продажу е/е»

Новий ринок електроенергії був запущений 5 місяців тому, за цей період відбулося багато змін, вже є певна історія торгів. Проте, розвиток трейдингу електроенергією вимагає нових підходів, зокрема, в організації сегменту ринку двосторонніх договорів. В багатьох гравців є запит на запровадження нових, більш гнучких умов біржової торгівлі. З цією метою, «Українська енергетична біржа» розробила новий формат аукціонів для укладання двосторонніх договорів – комерційні сесії, під час яких ініціатор зможе обрати для себе ті чи інші зручні умови як для продажу, так і для купівлі обсягів електроенергії.

Про особливості запровадження комерційних сесій та спектр нових опцій для компаній, які забажають ними скористатися, в інтерв’ю для ExPro розповів Генеральний директор ТБ «Українська енергетична біржа» Олександр Коваленко.

В чому принципова різниця між діючими спеціальними сесіями та новими комерційними сесіями аукціонів?

Згідно Порядку («Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами», затвердженого постановою КМУ від 05.06.2019 р. № 499 – ред.), умови аукціонів регулюються аукціонним комітетом. Будь-яка зміна регламенту проведення аукціону має бути погоджена з комітетом. Якщо ми хочемо запровадити ті чи інші нововведення, вони мають затверджуватися комітетом. Нещодавно ми разом з «Укргідроенерго» запровадили новий графік продажу електроенергії, який називається «пік вихідного дня» (holiday peak). Цей процес затягнувся на певний час, поки зібрався аукціонний комітет та погодив ці зміни.

Також в урядовому Порядку прописано багато технічних нюансів. Наприклад, для багатьох учасників торгів є незручною умовою внесення змін в аукціонну позицію лише за 48 годин до його початку, адже зараз на ринку «на добу наперед» відбуваються значні цінові коливання. За ці дві доби до початку торгів ціна може змінитися кардинально, саме тому ця умова є дуже незручна.

В Порядку передбачено багато інших нюансів, від яких неможливо відійти. Державні компанії, такі як «Укргідроенерго», «Центренерго», «Енергоатом» підпадають під дію цього порядку, в той же час для приватних компаній ці умови не є обов’язковими, тому ми вирішили зробити для них нові комерційні секції. Вони будуть більш простими та доступними. Зокрема, ми не використовуємо вимоги щодо 48 годин, замість такого тривалого періоду ми застосуємо 3 години.

В урядовому Порядку прописано, що ініціатором аукціону можу бути тільки продавець, в комерційних сесіях ми передбачили, що ініціатором може виступати як продавець, так і покупець. Останній може створити свою позицію, запропонувати свій договір купівлі-продажу, визначити бажаний графік поставки. Тобто, покупець може не підлаштовуватися під умови продавця, а запропонувати свої. В такому аукціоні продавці будуть торгуватися на пониження ціни.

Які ще опції ви запропонуєте клієнтам біржі в рамках комерційних сесій?

Багато приватних компаній користуються процедурою KYC (англ. know your customer – знай свого клієнта – ред.). Такі компанії навіть не можуть почати роботу з клієнтом, поки останній не пройде їх compliance-процедуру. В Порядку щодо цього питання нічого не передбачено, можливо для державних компаній такий підхід правильний, але для приватних компаній – це їх власна справа та право застосовувати compliance до клієнтів, а вже потім допускати їх до аукціонів. Для таких приватних компаній ми пропонуємо опцію «білі» та «чорні» списки.

«Білий» список базується на принципі – ніхто не може приймати участь, крім тих компаній, які є в цьому списку. Наприклад, у вашої компанії є служба безпеки, до якої потенційні контрагенти подають документи, щоб пройти compliance-процедуру. Ті компанії, які пройшли цю процедуру, потрапляють у «білий» список і можуть приймати участь в аукціоні. Ті гравці, які не пройшли compliance, не зможуть стати контрагентом компанії, яка застосує вимогу «білого» списку.

«Чорний» список – це перелік компаній, які не зможуть взяти участь в аукціоні конкретного ініціатора.

Чи будуть запропоновані в комерційних сесіях нововведення щодо ціноутворення?

Ми пропонуємо клієнтам біржі можливість скористатися формульним ціноутворенням. Ініціатор (продавець чи покупець) створює свою позицію та замість ціни вказує премію чи дисконт до визначеної ним самим формули. Це може бути прив’язка до ціни на РДН, більшість учасників ринку так і працюють – РДН плюс мінус певний процент. Проте формулу можна прописати будь-яку, наприклад, прив’язавши ціну електроенергії до ціни вугілля. Кожен сам буде вирішувати, якою формулою він хоче скористатися, головне, щоб в формулі був індикатив ціни, який є доступний та публічний, наприклад, ціна на РДН.

Крім того, в рамках комерційних сесій ми хочемо забезпечити можливість використати блочні позиції. Наприклад, певному гравцю не зручно користуватися типовими графіками навантаження peak, off-peak, base load та holiday peak. Він може сказати, що йому, наприклад, потрібний продаж або купівля з 09:00 до 18:00 виключно в будні дні, або інший період. Ми запропонуємо клієнту три параметри: перша і остання година поставки, дні (будні, вихідні або всі дні) та період поставки. Я думаю, що ми запустимо цю опцію до кінця цього року.

Тобто, приватна компанія може сформувати для себе умови аукціону обравши для себе ті чи інші опції?

Звичайно. Умови проведення спеціальних сесій, згідно урядового Порядку, взагалі не передбачають згаданих опцій, для їх застосування, компанії мають виступити ініціатором. У випадку комерційних сесій, ми керуємося власним регламентом, ми самі керуємо всім процесом і не потрібно ніяких погоджень.

Чи можуть державні компанії перейти на комерційні сесії?

Згідно Порядку, поки вони не можуть цього зробити. Для державних компаній залишаються аукціони зі спеціальними сесіями відповідно до Порядку. Можливо, в подальшому, державні компанії побачать як підуть комерційні торги, їх переваги і вони запропонують аукціонному комітету перейти на формульне ціноутворення або застосувати інші опції. Але для цього спочатку треба запустити комерційні аукціони, щоб їх результати змогли оцінити держкомпанії.

Коли будуть перші торги в рамках комерційної сесії?

Якраз сьогодні (3 грудня – ред.) відбуваються перші такі торги. Також це будуть перші торги на купівлю електроенергії, їх ініціатором виступив ДП «Гарантований покупець». Це підприємство виставило свої умови та очікує від потенційних покупців цікавих пропозицій. Ми очікуємо реакції з боку ринку та запрошуємо гравців виступати ініціаторами позицій в рамках комерційних сесій.