Мішель Лобутін, співзасновник Expert Petroleum: «Зараз ми поширюємо свою діяльність в Україні»

Мішель Лобутін, співзасновник Expert Petroleum: «Зараз ми поширюємо свою діяльність в Україні»

Мішель Лобутін, операційний директор Expert Petroleum розповів ExPro, як його компанія збільшує видобуток на зрілих родовищах на засадах РЕС – контрактів (Договорів про надання послуг з комплексного підвищення видобутку), інвестуючи в максимізацію потенціалу родовищ, роблячи їх безпечнішими, чистішими, продуктивнішими та більш прибутковими на довший час.

Що на сьогодні представляє собою компанія Expert Petroleum? Розкажіть про досягнення від початку заснування.

Компанія Expert Petroleum заснована у 2005 р двома менеджерами зі Schlumberger - Мішелем Лобутіном та Девідом Мартіноном. Нашою метою було розвиватися та вдосконалюватися в рамках виконання PEC-проектів щодо збільшення видобутку (PEC - Production Enhancement Contract) для румунської Romgaz. Для створення довіри до нашої компанії, за фінансової підтримки приватного капіталу (Lime Rock Partners) ми придбали перші вісім, як тоді вважалося, безнадійних активів у Румунії, та відродили там видобуток.

У 2010 р підписали наш перший контракт на підвищення видобутку з MOL на газовому родовищі Sarkadkersztur в Угорщині. Згодом у 2012 р було укладено великий PEC-контракт з компанією OMV Petrom на 15 років з можливістю його подовження ще на 10 років, для всіх нафтогазових родовищ, які знаходяться на завершальній стадії видобутку, в районі Тімішоара в Румунії (загалом 13 родовищ з понад 250 діючими свердловинами).

У 2013 р засновники та GMS Holdings викупили акції у Lime Rock Partners, з тих пір компанія повністю перебуває у власності керівництва та пов’язаних з ним сторін. Через три роки, у 2016 р, ми придбали Petrofac SRL, що мав укладений контракт з підвищення видобутку з OMV Petrom. Їх PEC-контракт строком на 15 років з можливістю подовження стосувався підвищення видобутку на семи зрілих нафтогазових родовищах в окрузі Крайова, Румунія.

Зараз ми намагаємося налагодити свою роботу в Україні, Індії, Анголі, Конго, Казахстані, Узбекистані, Мексиці та Північній Африці. На сьогоднішній день в компанії налічується близько 1000 працівників, вона експлуатує 25 старих родовищ, пробурила 1100 свердловин, та щоденно видобуває 8,5 тис барелів нафтового еквіваленту на день.

А як ви здобували довіру та репутацію серед ваших клієнтів?

Після багатьох років роботи у Schlumberger, виконуючи проекти з підвищення видобутку (PEC), ми зрозуміли, що існує потреба у компанії, яка спеціалізується та всебічно обізнана в технічних, соціальних та екологічних проблемах родовищ на завершальній стадії видобутку. Ці виклики є унікальні та специфічні, оскільки застосовувані технології, операційні процеси та економіка управління KPI, що вживалися на стадії розвідки та розробки, не спрацьовували.

Ринок виснажених родовищ є найбільшим ринком нафтогазової галузі, і він буде продовжувати зростати в наступні роки, оскільки можливості розвідки та відкриття нових родовищ зменшуються, а необхідність бути ефективнішими попри обмежені ресурси стає все більш важливим чинником для галузі.

PEC – це довгостроковий ризиковий договір про надання послуг з підвищення видобутку протягом 15 + 10 років – застосовується в декількох країнах, без передачі права власності на спецдозвіл, запаси, активи та видобуток.

Expert Petroleum збільшує видобуток на виснажених родовищах нафти та газу на засадах довгострокового PEC, інвестуючи в максимізацію потенціалу родовищ, роблячи їх безпечнішими, чистішими, продуктивнішими, та більш прибутковими на довший час.

 

Expert Petroleum збільшує видобуток на виснажених родовищах нафти та газу на засадах довгострокового PEC, інвестуючи в максимізацію потенціалу родовищ

 

Румунія розпочала впроваджувати концепцію PEC понад 18 років тому, що безумовно позитивно сприяло стабілізації видобутку вуглеводнів на родовищах, де застосовувався договір РЕС. Так, на 25 родовищах ми не тільки збільшили видобуток та подовжили їх життя, але і зменшили викиди CO2 та кількість використаної прісної води та підвищили енергоефективність родовищ.

Ми також раціоналізували інфраструктуру, вивівши з експлуатації остаточно вичерпані свердловини, та зменшили видобувні ділянки і наш слід на них принаймні вдвічі, повернувши більше не використовуваній площі первісний вигляд незайманої природи. Ми прагнемо повертати природі те, що в неї попередньо брали у користування.

Що вас наштовхнуло на думку про співпрацю з Україною? Як ви оцінюєте геологічні ризики в Україні, в порівнянні з іншими країнами, де ви вже працюєте?

Протягом останніх трьох років ми часто приїжджаємо в Україну, відвідуючи родовища, спілкуючись з операторами видобутку, переглядаючи геологічні дані. Є деяка схожість з Румунією, але кожне родовище має свою специфіку. Це не уніфікований бізнес, на кожному родовищі є свої особливості, для яких потрібна окремо розроблена робоча програма. Це неможливо зробити в офісі у Х’юстоні або Абердіні, це потрібно розробляти на місці, спільно з людьми, що працюють на родовищі. Крім того, в Україні є великий пул місцевих сервісних компаній, які можуть допомогти нам у досягненні наших цілей.

В Україні вже деякий час відчувається сильна позитивна прихильність робити правильні речі для країни. Крім того, ЄБРР є нашою фінансовою підтримкою та радником, ми завжди уважно прислухаємось до їхніх порад, і вони схвалюють нашу зацікавленість інвестувати в нафтогазову галузь України.

УГВ шукає партнерів для двох блоків родовищ у Західній Україні. Вас цікавлять обидва? Що найбільше приваблює Expert Petroleum?

Так, ми зацікавлені і 21 листопада подали наші конкурсні пропозиції до УГВ для обох кластерів виснажених родовищ Західної України. З нашого досвіду – більш масштабні проекти з відокремленим фінансуванням та обліком є більш економічно доцільними, як для власника спецдозволу, так і для постачальника послуг.

В чому переваги та сильні сторони контрактів РЕС? Який підхід до їхньої реалізації у Expert Petroleum? Яких результатів змогла досягти Expert Petroleum у процесі виконання PEC-контрактів?

Концепція РЕС стає досить стандартною та все більш популярною у всьому світі. Вже 15 країн користуються нею, і все більше країн розглядають її застосування у себе. Ми не беремо на свій баланс і у власність запаси (вони залишаються на балансі державної або приватної компанії), і ми не володіємо видобутими нафтою та газом. Така схема роботи є безризиковою для наших партнерів щодо додатково видобутого обсягу вуглеводнів та продовжує економічне життя їхніх родовищ.

За PEC-контрактом, ми як оператор-інвестор беремо на себе гарантію безперебійного видобутку та мінімальних початкових капіталовкладень протягом певного періоду часу, як правило 5 років. Ми зобов’язуємося найняти на роботу експлуатаційний персонал власника активів, а також фінансувати надалі необхідні капіталовкладення та операційні витрати, маємо скласти річну Робочу програму та бюджет річного видобутку, які затверджуються спільним Комітетом з управління проектом PEC.

Модель PEC передбачає, що власник спецдозволів зберігає за собою спецдозволи на розробку родовищ, залучаючи при цьому технічно обізнаного та фінансово спроможного оператора-інвестора для управління та вкладення коштів у покращення загальних показників цих родовищ: збільшення видобутку, поліпшення екологічних умов та безпеки на місцях , подовження терміну служби родовища. Таким чином, власник спецдозволу може зосередити свої зусилля на більших і нових проектах з розвідки та розробки на інших ділянках.

PEC – це контрактний механізм на 15 років плюс 10 років, згідно якого оператор-інвестор заробляє від власника спецдозволу плату за базовий видобуток із розрахунку за барель нафтового еквіваленту, за утримання видобутку на поточному (базовому) рівні, і також заробляє плату за додатково видобуті обсяги вуглеводнів з родовища, що спонукає оператора-інвестора постійно дбати про збільшення видобутку та подовження життя родовища.

Яких результатів змогла досягти Expert Petroleum у процесі виконання PEC-контрактів?

Ми продемонстрували успіх механізму PEC у співпраці з OMV-Petrom в Румунії, колишньою державною компанією, яка з 2013 р. має PEC-контракти з Expert Petroleum. На її виснажених родовищах Expert Petroleum удвічі збільшила видобуток на деяких ділянках, скоротила операційні витрати з розрахунку на видобутий барель нафтового еквіваленту на 50% (отже, продовжила економічне життя родовищ), зменшила інтенсивність вилучення прісної води на 60%, інтенсивність викидів парникових газів – на 75% та енергозатрати - в 3 рази, використовуючи видобутий газ для виробництва електроенергії та продажу її у загальну електромережу.

Підхід Expert Petroleum полягає у тому, аби спочатку зрозуміти історію родовища, уважно слухаючи місцевих операторів, проектуючи інтегровані моделі пласта і ділянки родовища, а потім підібрати для них (в деяких випадках з використанням програмного забезпечення штучного інтелекту) кращі технології з точки зору пласта, комплектації наземного та внутрішнього оздоблення свердловин (це може включати нові проектно-конструкторські роботи, спеціально налаштовані гідравлічні розриви, методи водовідведення, тощо). Те, що ми зосереджуємось на спеціальному підході, допомагає детально та глибоко вивчити всі наявні варіанти технологічних рішень. Ми впевнені, для цього є важливим місцевий досвід, на який ми і покладаємося.

Expert Petroleum, наймаючи до себе персонал замовника, застосовує всі найкращі практики в галузі управління людськими ресурсами, забезпечуючи їм безпечне, здорове та належне робоче середовище. Крім того, ми підтримуємо постійний соціальний діалог з представниками профспілок та спільноти. Ми беремо активну участь у повсякденному житті місцевих громад, де ми працюємо. У Румунії ми допомагаємо місцевим громадам відбудовувати мости, допомагаємо їхнім школам, спонсоруємо університети, тощо.

 

Expert Petroleum, наймаючи до себе персонал замовника, застосовує всі найкращі практики в галузі управління людськими ресурсами

 

Якщо ви виграєте конкурс, чи плануєте ви залучати на субпідряд інші компанії, що надають сервісні послуги?

Звісно, адже ми не надаємо такі послуги, як буріння, будівництво та стимулювання свердловин. Тому ми замовляємо всі послуги, які необхідні для виконання робіт з підвищення видобутку, у місцевих субпідрядних організацій та компаній. Ми вважаємо, що використовуючи їхні знання, досвід, тощо, ми в партнерстві з ними удосконалюємо їхню кваліфікацію та далі розвиваємо нові технології для завершальних стадій видобутку на родовищах. Ми маємо довгий перелік таких технологічних робіт, виконання яких у Румунії передається місцевим субпідрядникам (каротаж стовбурів обсаджених свердловин, буріння, насосно-компресорна експлуатація, стимулювання, перфорація, будівництво та облаштування під’їзних шляхів, тощо). Ми також тісно співпрацюємо з місцевими університетами - спонсоруємо та залучаємо їх до спеціальних проектів.

Чи спадало Вам на думку самостійно видобувати вуглеводні в Україні? Ви можете, наприклад, взяти участь у спеціальному аукціоні з отримання спецдозволів розвідку та розробку нафтогазових ділянок, або видобувати на засадах угод про розподіл продукції?

Ні, ми працюємо тільки в рамках нашої бізнес-моделі і займаємося лише реабілітацією зрілих активів на суходолі на завершальних стадіях видобутку з них.