Цифрова енергетична станція: 30%-ва рентабельність для тисяч громадян і необхідний споживач для АЕС

Цифрова енергетична станція: 30%-ва рентабельність для тисяч громадян і необхідний споживач для АЕС

В Україні склалася тенденція, що найбільш прибуткові та екологічно чисті проекти часто доступні виключно для значних інвесторів або олігархів. В той же час інноваційні проекти, які використовують вуглецево нейтральну, зокрема атомну електроенергію, мають бути такими, куди свої кошти могли б інвестувати звичайні громадяни, в першу чергу жителі 30-кілометрової зони навколо АЕС.

Для цього компанія Hotmine запропонувала проект цифрової енергетичної станції, яка буде трансформувати електроенергію АЕС в віртуальний актив. Компанія пропонує децентралізоване рішення: проект буде доступний малим інвесторам, початковий обсяг інвестицій оцінюється на рівні 800-1200 дол. Також цей проект зможе вирішити серйозну проблему компанії-оператора АЕС – НАЕК «Енергоатом», яка має значні незадіяні потужності і змогла б збільшити продаж електроенергії.

28 вересня компанія Hotmine презентувала та запустила в роботу демонстраційний проект цифрової енергетичної станції потужністю 0,5 кВт на базі інформаційного центру Южно-Української АЕС; майбутній проект енергетичної станції зможе трансформувати надлишкову базову атомну електроенергію в цифрові активи (віртуальні активи), забезпечити додаткове споживання енергії АЕС та створити можливість отримати прибутки для багатьох, малих інвесторів.

«Це демонстраційна модель потужністю 0,5 кВт, яка трансформує електроенергію у віртуальні активи. Через цифровий трансформатор (обладнання для обчислення криптографічної функції SHA -256 цифровою потужністю 8 THash/сек - ред.) ми пропускаємо певний обсяг електроенергії і отримуємо на виході біткоїн або інші віртуальні активи», - прокоментував принцип роботи станції засновник компанії Hotmine Олесь Слободенюк.

Презентація цифрової енергетичної станції в м. Южноукраїнськ

Цифровий трансформатор (енергетична станція) потужністю 0,5 кВт

Також засновник компанії Hotmine навів значення собівартості одного віртуального активу на прикладі Bitcoin при його отриманні за допомогою цифрової енергостанції.

«При вартості електроенергії 5 центів/кВт-год – це 15 тис доларів, при ціні на електроенергію на рівні 10 центів/кВт-год – це 30 тис доларів (станом на 29 вересня (13:45) ринкова вартість криптовалюти Bitcoin складає 42,4 тис доларів – ред.)», - пояснив Слободенюк.

 

Децентралізовані інвестиції

Під час презентації Слободенюк зазначив, що дана станція буде децентралізованою, тобто в неї зможуть інвестувати кошти будь-які громадяни.

«Можливість стати інвесторами надається всім громадянам України. Ми б хотіли щоб на 1 МВт потужності станції було близько 1000 представників громади, яка проживає у 30-ти кілометровій зоні… Це буде перша децентралізована цифрова енергетична станція», - підкреслив засновник компанії Hotmine.

Також в компанії наголосили, що на сьогодні в Україні до прибуткових проектів мають доступ фінансово-промислові групи, інвестори зі багатомільйонним стартовим капіталом, але саме проект цифрової енергостанції дає можливість прийняти участь звичайним громадянам із порівняно невеликою сумою стартової інвестиції.

За його розрахунками, початкова сума інвестицій інвесторів може бути на рівні 800 – 1200 дол, а дохідність станції для інвестора буде від 20-30% річних в доларі при співпраці не менше 3-х років (детальний розрахунок дохідності представлений за посиланням). При цьому, більші привілеї будуть надані мешканцям 30-ти кілометрової зони навколо АЕС.

За словами Слободенюка, проект цифрової енергостанції планується розвивати поетапно: «Ми розпочали з інформаційного центру Южно-Української АЕС. Компанія встановила цифровий трансформатор потужністю 0,5 кВт. За рік він має заробити близько 0,017 біткоїна або 722 дол та використає 4 380 кВт-год. Ми прогнозуємо дохід від його роботи на рівні 64 доларів в місяць, а витратна частина – близько 20 доларів», - розповів засновник Hotmine.

Розрахунок рентабельності інвестицій в проект цифрової енергостанції

Кількість інвесторів по $1000

Потужність ЦЕС, кВт

Обсяг споживання електроенергії на рік, кВт-год

Кількість добутого Bitcoin на рік

Дохід на рік (за умови вартості BTC = $ 42 тис), $

Дохід на рік (за умови вартості BTC = $ 42 тис), грн

  0,5 кВт 4 380 0,0172 722,12 19 179,48
1 1 кВт 8 760 0,0344 1 444,24 38 358,96
1000 1 МВт 8 760 000 34,3866 1 444 237,96 38 358 960,21
100 000 100 МВт 876 000 000 3 438,6618 144 423 795,96 3 835 896 020,81
1 000 000 1 ГВт 8 760 000 000 34 386,6181 1 444 237 959,64 38 358 960 208,1

Примітка: детальний розрахунок дохідності представлений за посиланням

 

Засновник Hotmine пояснив, що на проекті цифрової енергетичної станції потужністю 1 МВт планується залучити 1 тисячу інвесторів, а на потужності 1 ГВт - вже мільйон пайових учасників, котрі можуть розраховувати отримати 20-30% річних у доларі прибутку.

«На проекті потужністю 1 ГВт, вже один мільйон акціонерів, громадян України, зможуть отримати додатковий прибуток по 300 дол на рік. Тобто за 3 роки загального періоду інвестицій, громадяни України зможуть отримати додатково 900 млн дол. Ми хочемо на проекті потужністю 1 МВт дати можливість 1 тис громадян прийняти участь в інноваційному проекті та заробити 20-30% річних у доларі, а на проекті 1 ГВт – таку можливість ми плануємо надати для 1 млн громадян», - підкреслив Слободенюк.

Представники «Енергоатома», місцевих органів влади та територіальних громад обговорили проблеми для реалізації проекту цифрової енергетичної станції

 

Додатковий профіт для «Енергоатома»

На презентації ЦЕС Hotmine були також присутні: Юрій Фомін - заступник генерального директора з капітального будівництва ЮУАЕС, Артем Чорноморов - народний депутат України від 131 виборчого округу, Роман Пашнєв - заступник голови облдержадміністрації з питань цифрового розвитку, Олександр Акуленко - секретар Южноукраїнської міськради.

Юрій Фомін зазначив, що компанія «Енергоатом» вже розпочала впровадження новітніх цифрових технологій. На Рівненській та Запорізькій АЕС зроблено практичні кроки та розробляються проекти, реалізація яких дасть можливість знижувати потужність, що передаватиметься на цифрову енергетичну станцію.

«Поки що наше підприємство та Запорізька АЕС виступають у ролі спостерігачів… Впевнений, що відразу після реалізації цих проектів (Ташлицька ГАЕС та бризкальні басейни - ред.), ми перейдемо до впровадження на нашому майданчику Цифрової енергетичної станції. Мені приємно і корисно бути присутнім на цій презентації, адже ми розуміємо важливість впровадження сучасних технологій на нашому підприємстві. Це дасть нам можливість вирішити чимало питань, в тому числі регулювання та несення потужностей», - сказав Фомін.

За даними сайту Южно-Українського енергокомплексу, коефіцієнт використання встановленої потужності Южно-Української АЕС за 8 місяців 2021 року склав 67,6%. Тобто, значна потужність (близько 970 МВт або майже один енергоблок) станції залишається не задіяною і може бути використана для трансформації у віртуальні активи. Слід зазначити, що ця проблема є системною для всіх АЕС України. Згідно опублікованого техніко-економічного звіту «Енергоатому» за 9 місяців 2021 року, коефіцієнт використання встановленої потужності всіх АЕС склав 62,4%.

Роман Пашнєв сказав, що в Миколаївській області є всі можливості для реалізації проектів в сфері віртуальних активів - це наявність електроенергії, АЕС та території для розміщення відповідних потужностей. Також він зазначив, що зустріч 28 вересня були лише першим кроком на шляху реалізації проекту, який запропонувала компанія Hotmine.

«Ця зустріч є першою, організаційною, вона дуже корисна, але за нею мають бути ще певні кроки, які допоможуть цю ідею оформити у вигляді зрозумілого усім учасникам проекту. Після цього ми почнемо рухатись далі», - додав Пашнєв.

Представник Миколаївської облдержадміністрації Роман Пашнєв висловився на підтримку проектів в сфері віртуальних активів

В свою чергу, проект компанії Hotmine пропонує вирішення цього питання за рахунок створення додаткового споживання, яке дозволить підняти потужність станції до номінального рівня.

«При постійній роботі цифрової енергетичної станції на потужності 1 ГВт протягом року «Енергоатом» отримає додаткове споживання його електроенергії на рівні 8,76 млрд кВт-год», - зазначив засновник Hotmine.

Крім того, цифрова енергостанція зможе забезпечити функцію балансування для енергосистеми, адже вона розроблена таким чином, що за командою диспетчера, вона буде оперативно змінювати потужність в залежності від ситуації в енергосистемі. Тобто, буде вирішена проблема балансування енергосистеми

Довідка агентства ExPro, компанія Hotmine (ТОВ «Спецхеш») була створена у 2013 році. Компанія займається дослідженнями, проектуванням, розробкою (R&D) та реалізацією проектів у сфері виробництва віртуальних активів (майнінгу), установкою та налаштування обладнання для отримання віртуальних активів, виробництвом такого обладнання, а також імпортом його складових в Україну.