Чи можна зробити видобування нафти та газу безпечним для навколишнього середовища?

Чи можна зробити видобування нафти та газу безпечним для навколишнього середовища?

Cкорочений варіант інтерв’ю, оригінальне інтерв’ю опубліковане в ExPro Monthly Gas&Oil October 2020.

З початком активної розробки нафтогазових родовищ та у прагненні рухатись до енергетичної незалежності, в Україні все більше запроваджуються технології глибоко буріння та інтенсифікації свердловин за допомогою гідророзриву пластів. Попри всі плюси та ефективність таких операцій в цілому процесі, питання екології та правильного менеджменту відходів стоїть дуже гостро. До 80% таких відходів становить пластова та відпрацьована вода. В процесі видобутку, відношення пластової води до вуглеводнів може бути абсолютно різним, але з віком свердловини та у майже виснажених пластах може добуватися 98% води, а самих вуглеводнів лише 2%.

Також з відповідальністю слід підходити до водних ресурсів, які використовуються для гідророзриву пластів та які постійно потрібно звідкись брати. Досвід США, де ГРП застосовується найбільше, свідчить про те, що для розриву щільного газового пласту на одній свердловині потрібно близько 2 млн галонів води ( прибл. 7500 куб.м.), а для деяких глибоких горизонтальних свердловин цей об’єм може сягати і 5 млн галонів на одну операцію! Для прикладу 5 млн галонів води необхідно для поливу трьох гектарів кукурудзяного поля в США на протязі всього сезону! Варто додати, що після операцій ГРП відпрацьована вода стає небезпечною для подальшого застосування, а отже, її потрібно очищати і на сьогодні такі рішення є!

Ми мали змогу побувати на виробничих майданчиках Канадської компанії Formula Fluid Systems, яка активно працює на нафтогазовому ринку та поспілкуватися з її СЕО Джейсоном Клемметтом, технічним директором Кайлом Гріном та операційним менеджером Редом Шервудом. Компанія пропонує рішення для правильного менеджменту водних ресурсів, тим самим роблячи видобуток вуглеводнів значно безпечнішим для навколишнього середовища.

- Розкажіть будь-ласка про свою компанію та які сервіси ви надаєте для нафтогазової індустрії?

Наша компанія спеціалізується на процесах очистки та менеджменту води, яка надходить разом з вуглеводнями з продуктивних пластів. Також ми працюємо з очисткою та подальшим застосуванням води, яка вважається відпрацьованою після операцій ГРП, так званою зворотною (flow-back). Незважаючи на той факт, що вся наша технічна команда і в особливості її директор Кайл Грін мають величезний досвід в муніципальних та інших направленнях, ми намагаємося триматись та фокусуватися лише на одному – нафтогазовому, тому робота, яку ми виконуємо на сьогоднішній день, чітко зосереджена на переробці або повторному застосуванні технічних вод даної індустрії. Наша технологія є дуже економічно доцільною, порівнюючи з іншими представленими на сервісному ринку і, шляхом фізичного додавання чи скорочення числа резервуарів, ми в змозі впоратись з великими об’ємами, які складають від 2500 до 10 000 метрів кубічних води на добу. Наприклад, зараз на одному із наших замовлень ми обробляємо 2500 м3 на день і в найближчому часі будемо збільшувати операційний об’єм до 5000 м3. Для цього нам потрібно лише встановити від 4-5 додаткових ємностей об’ємом 1000 барелів кожна ( 160м3).

- Чому сервіс по очистці та менеджмент технічних вод є важливим для нафтогазових компаній, які його замовляють?

- В нафтогазовій індустрії менеджмент пластових та відпрацьованих вод дуже важливий перш за все з огляду на те, що фактично будь-яка видобувна компанія має справу більше з водою, ніж з вуглеводнями – співвідношення нафти чи газу до води в процесі видобутку майже завжди більше на користь останньої і, потім, цій воді треба дати раду шляхом утилізації або якимсь чином знайти їй повторне застосування. Раніше існував лише один спосіб утилізації – відділити попутну воду від нафти та закачати її назад до пласту через нагнітаючу свердловину. На сьогоднішній день, за допомогою широкого спектру технологій, ми здатні взяти таку попутну воду, обробити її і досягти тих хімічних властивостей, при який наші замовники, як варіант, зможуть використати її для операцій гідророзриву пластів. Простими словами, нафтогазові оператори, можуть створити так звану систему закритого циклу попутної води та води, яка буде використовуватись для ГРП, тим самим зберігаючи природні ресурси.

Іншою корисною особливістю технології, яку пропонує наша компанія, є значне зменшення вартості менеджменту технічної води. Ми в змозі обробляти великі об’єми за одну операцію, таким чином більша кількість очищеної рідина буде повертатися до пластів через нагнітаючі свердловини. При зменшеній кількості забруднюючих речовин, пропускна здатність самого пласту збільшується і таким чином наші замовники можуть утилізувати більше води через кожну із свердловин, що в результаті призводить до зменшення подальших операційних витрат.

Загалом, очистка води рекомендована через декілька аспектів:

  1.  можна брати відпрацьовані (наприклад після ГРП) рідини та виводити їх подалі від «безпечного» водного циклу шляхом утилізації;
  2.  брати поточно видобуту воду , покращувати її властивості та використовувати в тих же операціях ГРП, знижуючи ефект на довкілля;
  3.  зменшувати загальний об’єм води, яка має бути утилізована і тим самим зменшувати витрати на її транспортування до утилізаційних майданчиків.

В основному ці перераховані фактори суттєво зменшують витрати нафтогазових компаній, що і робить правильний менеджмент відпрацьованих вод дуже привабливою інвестицією для них.

І ще один фактор, якого б хотілося торкнутися – це те, що державні регулятивні органи Канади та США рухаються в напрямку прийняття законів, які зроблять процедуру обробки технічних вод обов’язковою. Можливо, на початку не буде зобов’язання обробляти всі 100% відпрацьованої води, але 30%-50% продукту потрібно буде беззаперечно очищати перед утилізацією чи повторним застосуванням. Ми відчуваємо, що такі поправки будуть прийняті в найближчому часі, адже способи і технології сучасності дозволяють проводити такі операції.

Також варто додати, що для менших видобувних компаній впровадження раніше згаданої системи закритого циклу в своїх операцій тягне за собою значні витрати, які економічно можуть бути невигідні, але для великих операторів, хто використовує нашу технологію, витрати на менеджмент технічної води становлять приблизно $12 за куб.м. В той самий час, якби вони проводили буріння свердловин, виконували ГРП та утилізували воду без застосування нашого сервісу, середні «водні» витрати становили б $40-$70/ куб м. Ми зберігаємо для них цілих $28-$58 на кожному кубометрі, а при середньому об’ємі 2500 куб м - це збереження $70-145 тис на добу! Таким чином, капітальні витрати окупаються швидше і вартість подальшої експлуатації родовищ значно зменшується при застосуванні таких технологій очистки.

- Ви надаєте послуги за межами Американського континенту?

- На сьогоднішній день ми не маємо операцій за межами континенту, але якщо з’явиться така можливість, ми безумовно готові спробувати. Насправді, модель нашої компанії полягає в тому, що ми є насамперед технологічним провайдером, і можемо просто створити кооперацію з компанією, яка вже має обладнання на людей в будь-якому регіоні. Вартість побудови нашого обладнання є дуже демократичною, а отже виготовлення резервуарів, придбання насосів та введення нашої технології закордоном – це доволі нескладно, але було б краще створити партнерські відношення з вже існуючою в бажаному регіоні сервісною компанією. Такий підхід буде набагато легший як у фізичному так і у економічному плані.

- Тобто ви хочете сказати, що якщо хтось захоче створити компанію по наданню таких сервісів і співпрацювати з вами, їм не потрібно буде транспортувати ніякого важкого обладнання з Канади?

- Абсолютно не потрібно. Багато з того обладнання, яке ми б використовували, вже більше всього можна знайти локально в Україні. У будь-якій країні, де представлена бурова та нафтосервісна активність, вже використовуються резервуари насоси на шланги – речі, які потрібні і для проведення операцій очистки води. Загалом процес нашої роботи побудований на дуже простій механічній основі і лише один ключовий компонент в плані обладнання, який ми самі побудуємо за декілька тижнів а в деяких випадках навіть днів – це невелика, приблизно 1,5х3 метра виробнича платформа. Плюс в нашій технології є невелика наявність хімічної складової, субстанцію для якої теж не проблема підготувати на місці. Щоб дати вам ідею капітальних витрат на такий проект, скажемо, для того щоб зібрати та запустити комплекс по очистці приблизно 2500 м.куб. води на добу за допомогою нашої технології, знадобиться приблизно 1-1.5 мільйонів доларів загальної суми.

- До речі, ви використовуєте обладнання Канадського, Китайського чи якогось іншого виробництва?

- Все обладнання, яке ми використовуємо, виготовлене в Канаді. Проте, як я говорив раніше, ми можемо використовувати будь-яке нове чи вживане обладнання, яке застосовується і для інших операцій. Єдиною спеціальною одиницею буде резервуар об’ємом 400 барелів (65 куб.м.) з похилим дном, за допомогою якого ми можемо контролювати продукти відходів, але окрім цього ніякого неординарного обладнання не потрібно. Наприклад, якщо в Україні чи будь-якій країні, де ми будемо працювати, є вітчизняний виробник резервуарів, ми можемо підписати з такої компанією договір та купити чи орендувати ємності для роботи. В нашій технології ми не використовуємо ніяких корозійних чи інших шкідливих хімікатів, тому процес є безпечним для обладнання. Плюс до всього, працюючи з локальними виробниками або використовуючи вже існуючи обладнання, вартість наших послуг значно зменшується. Знову таки, говорячи про модель бізнесу закордоном, ми б знайшли партнерів, запустили робочий процес і дали б їм повністю керувати ним, виплачуючи нам відсоток за користування нашими патентами.

- Яка вартість проведення робіт по водній очистці кваліфікованим персоналом?

- Для того, щоб наш персонал поїхав працювати закордон, добова ставка має бути десь між $700-$1000. В цьому випадку ми говоримо про тимчасову роботу нашого персоналу з цілью навчити людей в іншій країні керувати технологічним процесом. Говорячи ж про ринок Канади та США, то для роботи водоочистного майданчику на 2500 куб.м. ,нам потрібно троє людей кожен з яких отримує $800 добової ставки плюс видатки на харчування. Для нас основна цінність компанії – це її працівники, тому оплата праці є нашою найбільшої операційної витратою при проведенні робіт.

- Канада є однією з найбільших країн-операторів нафти та газу в світі, включаючи видобуток важкої нафти та бітумних пісків. В той же час це одна із найбільш комфортних країн для життя в плані екологічного середовища. Чи є якісь державні закони, що регулюють це питання чи людський фактор також має місце тут і компанії дбають про навколишнє середовище?

- Ми класифікуємо свій бізнес перш за все як екологічна служба, ми чистимо та зберігаємо водні ресурси, тому будь-яка нафтогазова компанія, яка користується послугами такої служби для обробки та повторного застосування води під час своїх операцій, виглядає добре в очах суспільства. До того ж, такі компанії отримують податкові пільги від держави на можливість використовувати екологічно ефективні технології. Тут в Канаді це вже значні фактори для більшості нафтогазових компаній, щоб дбати про навколишнє середовище.

- Починаючи з 2015 року Україна впроваджує багато нафтогазових проектів, що включають операції по глибокому бурінню, колтюбінгу, ГРП, тощо. Це робиться для збільшення власного видобутку та щоб стати енергетично незалежною державою. Чи можуть технології очистки води допомогти в цьому випадку і зробити виконання таких планів більш економічним та безпечним?

- Перш за все, ми не дуже ознайомлені з типами свердловин, що буряться в Україні, на скільки вони глибокі, яка приблизна кількість секцій при проведенні гідророзривів і так далі. Тож нам, мабуть, потрібно буде більше інформації від вас. Але в цілому, якщо буріння, ГРП, колтюбінг та інші нафтосервісні операції мають місце в Україні, то команда наших менеджерів має значний досвід в up-stream секторі для того, щоб запропонувати рішення для багатьох таких речей.

Конкретно по водному менеджменту, ми маємо найбільше досвіду в питаннях ГРП. Наприклад, коли компанія збирається будувати свердловину в США чи Канаді, то зазвичай не буріння, а саме етап гідророзриву пласту потребує найбільших витрат у всьому процесі. Як наслідок, великою складовою цього гідророзриву і загальної його вартості стають водні ресурси та їх менеджмент. Правильний підхід до ефективного управління цими ресурсами дасть можливість значно знизити витрати на загальне буріння та запуск свердловини, а також суттєво зменшити негативний вплив на навколишнє середовище. Наша компанія абсолютно точно може допомогти з цим.

- Декілька слів про попутно добуту воду. Будь-яка свердловина на протязі свого життєвого циклу дає пластову воду, чи потрібно проводити очистку і чи можна використовувати її для повторного застосування?

Так, очистку пластових вод краще проводити. Більшість наших клієнтів замовляє очищення попутної води перед тим, як утилізувати її в нагнітаючі свердловини. До речі, деякі з таких свердловин після 10-15 років експлуатації знаходяться у майже новому стані, дякуючи очищеному продукту, який в них закачується.

Головною проблемою попутних вод, які надходять з різних свердловин чи пластів, є несумісність. Це призводить до ряду ускладнень з їх утилізацією та будь-яким подальшим застосуванням. Тому, розуміючи всі характеристики цих вод, ми можемо створити єдину сумісну субстанцію, яку можна буде використовувати в ряді нафтосервісних операцій. Ми фізично видалимо всі компоненти, які заважають подальшому застосуванню води. Варто зазначити, що деякі компоненти не можливо повністю видалити. Наприклад, ми не володіємо технологіями для повного видалення солей, але ми можемо надати рішення суттєвого їх зменшення шляхом додавання спеціальних хімічних реагентів, які зроблять фінальний продукт більш ефективним та солестійким.

- Відпрацьована вода після ГРП може також повторно застосовуватись?

- Чи може вона бути змішана з пластовою? Звичайно. У повному циклі обробки відпрацьована вода завжди буде розбавлена з пластовою не зважаючи ні на що. Ми збираємо таку суміш в одному резервуарі і очищаємо весь об’єм разом.

Чесно кажучи, ми володіємо численними методами обробки та повторного застосування відпрацьованих вод. Кожен випадок різний і має бути аналізований окремо для того, щоб запропонувати належне рішення. Тому хорошою ідеєю було б провести галузевий семінар, де будуть представлені реальні випадки і ми змогли б пройти через процес детально по кожному із них.

- Так, це має сенс. Розкажіть будь-ласка як змінився ринок для вас в зв’язку з COVID-19 та економічною кризою?

Звичайно, нафтогазовий ринок дуже просів через світову кризу, але я б сказав, що попит на наші сервіси сильно не змінився. Наприклад, компанія може зупинити бурові програми, але коли вона має в своєму портфоліо 30-50 свердловин, то питання пластової води все рівно має місце і його потрібно вирішувати. Наші клієнти в Канаді і далі бурять утилізаційні/нагнітаючі свердловини і, як і раніше, очищають воду перед її утилізацією. Їм краще закачати очищену воду ніж необроблену для того, щоб виключити із списку своїх витрат чистку свердловин кожного року та кошти на їх часте обслуговування. Абсолютно точно в нашому регіоні послуги по менеджменту водних ресурсів нікуди не зникають.

- Якими ви бачити перспективи на наступні 5-10 років?

- Як вже згадувалось до цього в нашій розмові, попит та обробку технічних вод в Північній Америці значно високий тому що уникати цього процесу буде коштувати енергетичним компаніям значно дорожче. Якщо уряди США та Канади будуть притримуватись того самого направлення в питаннях навколишнього середовища і зроблять очистку води обов’язковою на законодавчому рівні, то на сьогоднішній день на ринку недостатньо компаній, щоб повністю покрити потреби такого сервісу. Отже, ця ніша є доволі перспективною.

- Простими словами це більше залежить від рішення уряду?

Взагалі то так. Найбільші світові оператори такі як ConocoPhillips, Chevron чи Shell постійно проводять операції по обробці води через економічну доцільність та явний ефект на довкілля, який може бути спричинений активністю таких масштабів, але якщо необхідні закони будуть прийняті, то менші гравці також будуть змушені це робити.