Ярослав Качурін: «Снаббінг - це фішка «КУБ-ГАЗ»

Ярослав Качурін: «Снаббінг - це фішка «КУБ-ГАЗ»

 «В фіскальній площині відбулося багато позитивних змін завдяки співпраці держави та газовидобувних компаній» - впевнений Ярослав Качурін, генеральний директор газовидобувної компанії з іноземними інвестиціями «КУБ-ГАЗ» розповів EXPRO про поточну ситуацію в бізнесі та найближчі плани

Два з половиною роки тому «КУБ-ГАЗ» змінив власників, як це вплинуло на ситуацію в компанії?

Були певні зміни в структурі підприємства, спрямовані на приведення компанії до загальних принципів корпоративної політики Burisma Group. Частково була переглянута стратегія подальшого розвитку – враховуючи спад видобутку, оптимізовано видатки та скорочені найбільш затратні підрозділи.

Ярослав Качурін, генеральний директор «КУБ-ГАЗ»

Коли у компанії змінилися власники, податки були високі, а ціна газу падала. Сьогодні ситуація змінилася …

Так початкові дані були інакшими. Потім зменшились податки, була знижена ставка ренти. В фіскальній площині відбулося багато позитивних змін завдяки співпраці держави та газовидобувних компаній. Але потрібно розуміти, що маючи кошти бізнес завжди аналізує альтернативні варіанти інвестицій – куди можливо інвестувати та де найкраще співвідношення доходу та ризику.

«КУБ-ГАЗ» завжди мав свої операційні підрозділи, власні бурову та снаббінгову установки...

Власної бурової вже немає. Це якраз був один із тих підрозділів, які ми вирішили скоротити оскільки немає можливості постійно її завантажувати роботою. В зв’язку з цим цей напрямок потребував оптимізації.

Якщо ви починаєте бурити, то наймаєте бурову компанію?

Завжди йде відкритий конкурс, ми запрошуємо всі бурові компанії України. В результаті працюємо з підрядником, що пропонує найкращі умови.

А снаббінг вирішили залишити в структурі?

Справа в тому, що снаббінг - це фішка «КУБ-ГАЗ». Ми маємо висококваліфікований персонал, що пройшов навчання за кордоном, стажувався в Канаді – це класні спеціалісти, які виконують широкий спектр робіт на снаббінговій установці. Наразі ми активно вивчаємо можливість співпраці з сторонніми компаніями щодо надання послуг снаббінгу.

Зниження рентних платежів на нові свердловини стимулює буріння?

Однозначно. Але справа в тому, що до забурки свердловини відбувається дуже тривалий процес геологічного вивчення, проектування, підготовчих робіт тощо. Відповідно якщо площа не підготовлена до буріння, то від того, що знизили податкові ставки, компанії не почнуть бурити вже завтра. Газовидобувний бізнес один із самих наукоємних, часо- та капіталомістких.

Не буде так, що як тільки знизили ставки  податків і ренту, то всі одразу побігли бурити?

Так не буває! Це міф думати – що як тільки запровадили нові ставки і одразу усі 40 станків почали бурити! Це ж дуже дороге задоволення пробурити свердловину. Потрібно мати хоча б якусь, мінімальну впевненість в результаті. Можливо коли у компанії є десятки ліцензій, то можна підготувати до буріння десятки свердловин, але повірте, це також не робиться одразу.

Що ви робите для інтенсифікації свердловин, щоб зменшити падіння обсягів видобутку?

Робимо ремонти. Нещодавно здійснили перехід на вищезалягаючий горизонт після чого свердловини збільшила дебіт в декілька разів, станом на сьогоднішній день проводяться підготовчі роботи до складного капітального ремонту на одній з найстаріших свердловин компаній. Щодо якихось особливих методів, наприклад ГРП, то ця технологія не на всіх свердловинах працює. В будь якому випадку, для видобувної компанії основний резерв - це завжди буріння.

До недавнього часу  «КУБ-ГАЗ» робив інтенсифікацію видобутку газу?

Так робили і доволі успішно, але зараз не маємо свердловин-кандидатів на інтенсифікацію видобутку газу.

Сьогодні у більшості газовидобувних компаній динаміка видобутку дещо зменшилась…

Враховуючи специфіку галузі, слід зважати, що кожна свердловина має певний ресурс. Наприклад, наші свердловини вже знаходяться на такій стадії експлуатації родовища, коли використовується механізований спосіб видобутку. В зв’язку зі зниженням пластових та відповідно гирлових тисків, з метою забезпечення підготовки та транспортування природного газу на Ольгівському та Макіївському газоконденсатних родовищах встановлено потужні дотискні газові компресори. Що стосується перспективи, наразі багато коштів інвестується в геологічні дослідження.

Саме на цих родовищах?

Це стосується усіх родовищ компанії, і зокрема Макїївського та Ольгівського ГКР. З минулого року «КУБ-ГАЗ» активно вкладає кошти у геофізичні дослідження. Основні ресурси на цих родовищах уже розвідані, видобуток знаходиться на етапі, коли більше 70% запасів категорії С1 вже видобуто. Нам потрібна нова інформація та нові поклади газу.

Які методи використовуються?

На Ольгівському та Макіївському ГКР вже зроблена 3D сейсміка, тому шукаємо додаткові методи. Зокрема розглядається виконання переінтерпретації сейсмічних досліджень, вже замовлено гідродинамічне моделювання. Це дасть можливість прогнозувати залишкові запаси - де вони знаходяться в залежності від ступеня виснаження родовища.

Поряд у нас Північномакіївська площа. Вже в наступному році там планується буріння пошукової свердловини. На Західно-Ольгівській ліцензійній площі вже ведеться буріння. Зараз виконуємо геофізичні дослідження.

Наскільки дорогі ці дослідження?

Все залежить як від типу досліджень, так і від обсягів. Якщо 2D сейсміка, то мова йде про суми в десятки мільйонів гривень. Якщо говоримо про 3D сейсміку, то це вже понад 100 млн грн. Запланований бюджет на цей рік для буріння, 3D сейсміки та інших досліджень близько $12 млн.

Використовуються власні кошти чи кредитні?

Вистачає власних коштів.

Два родовища компанії залишилися на тимчасово окупованій території. Чи суттєва це втрата для компанії, враховуючи їх потенціал?

Якщо аналізувати за обсягами видобутку, то це не основні родовища. Але для компанії все суттєво, оскільки це втрата до 10% видобутку. Ці родовища були повністю облаштовані з налагодженими процесами.

 

Скільки сьогодні свердловин у компанії?

Наразі ми постійно експлуатуємо 15 свердловин і дві - в періодичній експлуатації. Окрім того, маємо ліквідовані і законсервовані свердловини.

Скільки свердловин компанія планує бурити цього року?

2-3 свердловини залежно від ситуації. Якщо справдиться оптимістичний прогноз, то буде три свердловини цього року.

Фактором визначення є ціни на газ?

Ні, це буде залежати від результатів першої свердловини. Від того, наскільки точно була побудована модель, складені прогнози тощо. Перша свердловина обрана як найбільш оптимальна, а наступні будуть залежати від результатів першої.

А як щодо глибини?

Свердловини неглибокі. До 3-х кілометрів.

Це означає, що вони порівняно недорогі?

Наші відносно недорогі – до $3 млн. Є набагато дорожчі свердловини.

Кожна?

Так. При цьому ми проводимо повний комплекс геологічних досліджень: відбір керну, якісну геофізика, робимо декілька інтерпретацій. На цьому етапі ми намагаємося не економити, тому що родовища достатньо складні за своєю геологічною будовою. Є багато  відносно невеликих покладів, тому складно щодо пошуку і видобутку.

На ваших ділянках всі свердловини неглибокі, чи є вірогідність, що є більш глибокі поклади?

Якщо виходити з нашої інформації, то глибше нічого нема.

Поряд у Харківській області, бурять глибокі свердловини…

Так, там є свердловини глибиною понад 5000 метрів.

Ще за радянських часів на невеликих глибинах все вибрали, але там Шебелинське родовище…

Все залежить від родовища та його специфіки. У видобутку газу і роботі з родовищами все дуже індивідуально і немає загальних рецептів успіху.

Та площа, де ви зараз бурите, нова?

Західно-Ольгівська ліцензійна площа відносно нова. Там же в її центрі знаходиться Дружелюбівське НГКР, що експлуатується з 1980-х років. Західно-Ольгівська площа, де ми зараз працюємо, навколо нього.

Які плани на наступний рік?

Планується великий проект 3D сейсміки на Західно-Ольгівській ліцензійній площі.

Тендер ще не оголошували?

Практично все вже на фінальній стадії. Варто відзначити, що зараз змінюються підходи до вивчення родовищ, робиться переінтерпретація старої сейсміки.

Це виходить, що старі результати досліджень можна «перерахувати» по-новому, по-іншому інтерпретувати і буде інший результат?

Так. Зокрема й тому що інтерпретація це в якійсь мірі суб’єктивне бачення інтерпретатора. Як правило, експерти спираються на сучасні технології та знання, які з часом змінюються.

А як щодо якості газу? Його потрібно додатково очищати?

Є вимоги АТ «Укртрансгаз» - оператора газотранспортної системи, які викладено у Кодексі. Як і на кожному іншому підприємстві у нас є відповідна підготовка природного газу перед подачею його в магістральний газопровід.

З боку «Укртрансгаз» сюрпризів нема ніяких? В трубу пускають?

Запровадження нових вимог (кодекс ГТС - EXPRO) поки що повністю не реалізовано. В ситуації, коли країна не забезпечує себе газом, ставити за мету не допустити в трубу некондиційний газ, виглядає дивно. Потрібно обирати - чи компанія заплатить за різницю у якості або ж доведеться зупинити підприємство і видобутку не буде. Але ж зупинка не вигідна нікому. Ні власникам, які розробляють родовища, ні державі, у якої дефіцит газу. Треба шукати компроміс.

Яке ставлення до планів «Держгеонадр» більш активно торгувати ліцензіями на нові площі? «КУБ-ГАЗ» це цікавить та яка позиція  інвесторів компанії?

В будь-якому випадку рішення приймається виходячи з того, наскільки цікавий проект. Поки що ми не розглядали придбання нових ліцензій, але все може змінитися. Що стосується політики «Держгеонадр», то це абсолютно нормальна, хороша ініціатива. Справа лише в тім, що її треба ще нормально реалізувати до кінця.

Якими ви бачите перспективи розвитку галузі?

Зміни, що зараз відбуваються - однозначно позитивні. В тому числі, те що зроблено через Асоціацію газовидобувних компаній, членом якої є КУБ-ГАЗ є. Прийнято декілька законів з дерегуляції, вирішення земельних питань і це дуже позитивно, але є куди рухатися далі. Обговорюються питання нового Кодексу України про надра, оскільки поточний містить доволі архаїчні норми і їх потрібно змінювати. Деякі підзаконні акти також потрібно оновлювати. Особливо це стосується правил безпеки у нафтогазовидобувній промисловості. Але в цілому не можна не відзначити позитивні зміни, і в фіскальному напрямку також…  

Як ви оцінюєте ситуацію з конкуренцією на ринку природного газу? Ви відчуваєте конкуренцію з боку іноземних трейдерів?

Україна - імпортозалежна країна, тому поки не буде самозабезпечення, не буде конкуренції на ринку. Зараз ми відштовхуємось від імпорту - це ключовий ціноутворюючий фактор. Як тільки ми покриємо внутрішні потреби країни, то ціна буде визначатися ринком інакше.

І тоді ціна може знижуватися?

Так. Ціна буде знижуватися, причому значно. Але це лише тоді, коли ми досягнемо паритету між попитом та пропозицією, і з’явиться надлишок. Щоб компенсувати падіння ціни доведеться добувати більше, боротися за частку ринку, експортувати.

Чому так виходить, що умови створили, а зростання нема…

Щоб ці умови спрацювали, необхідно 3-5 років. Система інертна. Проте, в мене є сподівання, що в найближчі п’ять років, якщо правила не будуть змінюватися, ми повинні вийти на стабільне зростання видобутку. Якщо буде стабільність, ситуація буде прогнозованою, та, відповідно, компанії зможуть більш впевнено витрачати гроші на дослідження, на буріння, з’являться перспектива появи нових гравців на ринку. Як наслідок зросте видобуток газу.

Ринок сильно змінився за останні кілька років, які тенденції розвитку ринку ви можете  відзначити?

З’являється більше нових гравців на ринку – це дуже гарно. Будь-яка компанія, особливо західна, приходить на ринок зі своїми технологіями і це завжди свіжий струмінь розвитку галузі.