Михайло Бакуненко: «З 2019р торговельний бізнес УНБ буде виділений в окрему компанію - UNB-Commodities»

Михайло Бакуненко: «З 2019р торговельний бізнес УНБ буде виділений в окрему компанію - UNB-Commodities»

Михайло Бакуненко, голова правління ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» розповів виданню EXPRO про стратегію розвитку компанії, ситуацію на ринку бурових і сервісних послуг, потенціал видобутку УНБ, а також про створення окремої трейдерської компанії UNB-Commodities.

За останні три роки «Укрнафтобуріння» показала значне зростання видобутку і сьогодні це третя приватна газовидобувна компанія в Україні. Що вдалося реалізувати за цей період? Що не вдалося зробити?

Дійсно, за останні 3 роки ми суттєво поліпшили всі показники по компанії. Зокрема, добовий видобуток природного газу виріс в 3 рази, рідких вуглеводнів - в 4 рази (вересень 2018р до вересня 2015р). Це було досягнуто завдяки реалізації масштабної програми капітальних інвестицій в Сахалінське родовище. Ми пробурили і ввели в експлуатацію 7 свердловин, ще по 3 свердловинам йде процес буріння. Крім того, було проведено 17 капітальних ремонтів свердловин з метою інтенсифікації видобутку на свердловинах діючого фонду. У березні 2018р був введений в експлуатацію власний газопровід (протяжність 37 км) до системи магістральних газопроводів «Укртрансгазу», завдяки чому процес доставки газу клієнтам став більш ефективним і гарантованим. Крім зростання виробничих показників ми створили додаткові робочі місця. Зокрема, чисельність персоналу зросла на 50% в порівнянні з вереснем 2015р. Я впевнений, нарощування компанією обсягу інвестицій також призвело до створення додаткових робочих місць у компаній-підрядників, постачальників і далі по ланцюжку.

Сьогодні компанія розробляє всього одне родовище Сахалінське. Який потенціал даного активу, чи можна нарощувати тут видобуток надалі?

Ми оцінюємо потенціал Сахалінського родовища на рівні 6-7 млрд куб м природного газу. У рік ми видобуваємо на родовищі близько 800 млн куб м газу. На наступний рік плануємо ввести в експлуатацію ще 4 нові свердловини, початок буріння яких заплановане на кінець поточного - початку наступного року. На даний момент ми бачимо потенціал щодо подальшого нарощування видобутку більше через інтенсифікацію видобутку, в т.ч. операції з ГРП, повторні перфорації, перехід на інші об'єкти експлуатації. Буріння нових свердловин залежить від результатів експлуатації існуючого фонду, а також уточнення геологічної інформації по родовищу.

На наступний рік плануємо ввести в експлуатацію ще 4 нові свердловини, початок буріння яких заплановане на кінець поточного - початку наступного року.

Крім видобутку «Укрнафтобуріння» активно займається й імпортом газу. Заявлені плани по торгівлі електроенергією. Чого вдалося досягти в цих напрямках?

Ми імпортуємо близько 50-70 млн куб м природного газу на місяць, ще купуємо ресурс на внутрішньому ринку у трейдерів. З урахуванням власного ресурсу, місячний обсяг реалізації природного газу становить 150-170 млн куб м. У вересні було досягнуто черговий рекорд по реалізації газу - 179,4 млн куб м. За підсумками 2018р ми плануємо вийти на обсяг реалізації газу на рівні 1,6 млрд. газу, що практично в два рази більше показників минулого року. В цілому, за три роки ми з нуля створили успішний напрям бізнесу - трейдинг природним газом. Тому прийняли рішення, що, починаючи з 2019р, торговельний бізнес УНБ буде юридично виділений в окрему компанію - UNB-Commodities. Нова компанія буде займатися реалізацією природного газу (в т.ч. видобутку УНБ), рідких вуглеводнів, в перспективі - електроенергією. Весь комерційний департамент УНБ в повному складі перейде в UNB-Commodities, тому для наших клієнтів зміна постачальника природного газу пройде практично непомітно. Поділ бізнесів - видобувного і торгового - дозволить УНБ стратегічно і операційно сконцентруватися на своїх ключових компетенціях, а саме - видобутку вуглеводнів, бурінні та інтенсифікації видобутку. З іншого боку, UNB-Commodities зможе ще більше концентруватися на клієнтському сервісі і ефективності продажів.

Чи готова «Укрнафтобуріння» брати участь в заявлених аукціонах Держгеонадр з продажу спецдозволів на нові нафтогазові ділянки?

Так, ми завжди розглядаємо можливості по розширенню діяльності компанії, незалежно від того, чи буде це greenfield проект або ж придбання діючих активів. За останні три роки ми зібрали команду професіоналів і напрацювали цінний досвід в технологіях буріння і інтенсифікації видобутку, який ми готові масштабувати на інші компанії / ліцензії. Очевидно, що умовами нашої участі в конкурсі Держгеонадр є його прозорість, доступність і повнота інформації про родовища.

Зараз приватні компанії активно співпрацюють з держкомпаніями, наприклад, беруть в оренду занедбані свердловини на своїх ділянках. Наскільки це актуально для компанії? Вам цікава участь в production enhancement contract «Укргазвидобування»?

На даний момент ми вже подали необхідну інформацію для участі в PEC з УГВ. Але поки не до кінця зрозумілі умови співпраці, а саме: які об'єкти (свердловини, ліцензії) будуть розглядатися, права і обов'язки інвестора і УГВ за договором, механізм розподілу результатів збільшення видобутку. Одним з найбільших ризиків ми бачимо бюрократію в прийнятті рішень з боку УГВ, що може істотно знизити привабливість такого контракту для інвестора. Для нас нормальною практикою стало оперативне прийняття будь-яких виробничих рішення, тісний контакт технічної та геологічної команди. Фінальне рішення щодо участі в контракті будемо приймати, коли стануть зрозумілі всі умови.

В останні місяці компанія значно наростила видобуток рідких вуглеводнів. Які перспективи подальшого розвитку видобутку нафти і конденсату?

В липні ми запустили свердловину №20, в результаті чого збільшили видобуток рідких вуглеводнів на 20%. В майбутньому ми плануємо зробити акцент на інтенсифікації видобутку з свердловин існуючого фонду, як газоконденсатних, так і нафтових. Крім того, ми плануємо інвестувати в технології, які допоможуть збільшити вилучення конденсату з газу на нашій установці попередньої підготовки нафти і газу. Напрямок по рідким вуглеводнів є дуже важливим для нас і ми будемо працювати в напрямку збільшення їх видобутку.

В майбутньому ми плануємо зробити акцент на інтенсифікації видобутку з свердловин існуючого фонду

За останні два роки кілька приватних газодобувних компанії зайнялися виробництвом LPG (Smart Energy, Geo Allince) або заявили про плани в цьому напрямку ДТЕК Нафтогаз і Burisma. Ви не плануєте налагодити виробництво LPG? Що для цього потрібно?

Ми якраз займаємося підготовкою бізнес-плану на наступний рік і питання щодо поглиблення переробки вуглеводневої сировини є одним з найбільш обговорюваних і пріоритетних. За результатами проведеного ТЕО по цьому напряму ми бачимо хороший потенціал по вилученню додаткової продукції з нашого природного газу. Зараз ми оцінюємо технічні моменти і варіанти будівництва виробничих потужностей. Проект є досить масштабним і витратним, тому хочемо переконатися, що прибутковість і окупність інвестицій буде на прийнятному рівні.

Два роки в Україні діє «стимулююча» ставка ренти на газ видобувається з нових свердловин. Ця ініціатива виправдала сподівання видобувних компаній?

Зниження ставок рентної плати за новими свердловинах, безумовно, є дуже позитивним стимулом для збільшення обсягів буріння. При цьому позитивний вплив від зниження ставки на газ частково нівельовано тим, що ставки по конденсату залишилися на колишньому, високому рівні (45% для свердловин глибиною до 5000 м і 21% для свердловин глибиною понад 5000 м). Це особливо актуально для нашої компанії, яка бурить в основному свердловини на глибину 4500 - 5600 м. Не зрозуміло, чому держава, в якійсь мірі, дискримінує компанії, які видобувають газовий конденсат, в т.ч. «Укргазвидобування»: по нафті діють значно нижчі ставки ренти 29% / 14%. (з 1 січня 2019р ставка ренти на газовий конденсат буде знижена до 29%/14% - Ред.).

Як Ви оцінюєте стан ринку бурових і сервісних послуг в Україні? Які проблеми існують і як компанія їх вирішує?

Ринок помітно пожвавився, це пов'язано з підвищенням активності «Укргазвидобування» і приватних компаній, іншими словами, попит на послуги зростає. Однак, пройдуть роки, поки сервіс в Україні досягне рівня якості сервісу розвинених країн, наприклад, Північної Америки або ОАЕ. Відчувається гострий дефіцит якісних послуг. Більшість підрядників сильно завантажені обсягами замовлень «Укргазвидобування» і іноді складно навіть елементарно знайти верстат КРС необхідної вантажопідйомності для проведення термінових робіт або обладнання для проведення геофізичних робіт.

Відчувається гострий дефіцит якісних послуг. Більшість підрядників сильно завантажені обсягами замовлень «Укргазвидобування»

Компанія стала більше бурити, що змінилося в роботі з буровими підрядниками і постачальниками матеріалів і послуг?

В першу чергу, ми проаналізували наші контракти з генпідрядниками по бурінню, визначили сильні та слабкі сторони. Прийшли до висновку, що більш ефективно закуповувати матеріали: обсадні колони, НКТ, запірне обладнання, оснащення та інші комплектуючі самостійно, на основі прозорих тендерів. Це суттєво вплинуло на якість об'єктів. У планах залучати тільки найякісніші матеріали і найкраще обладнання, я маю на увазі бурові установки, ми бачимо по ним хорошу окупність, нашій команді вдалося істотно знизити терміни будівництва нових свердловин. Працюємо з багатьма компаніями, поки всі задоволені.

Не плануєте придбання власних бурових установок та іншого обладнання?

Питання безумовно цікаве, проте, це істотні інвестиції. Потрібно зважити всі за і проти, часто вигідніше контрактувати обладнання, таким чином інвестуючи в модернізацію бурових установок, інше питання, що не всі підрядники хочуть модернізувати свій парк і працюють на "металобрухті" від свердловини до свердловини. Так не має бути. Як варіант, ми розглядаємо придбання верстата (бурового або для капітального ремонту) з подальшою передачею його професійній сервісній організації для роботи в інтересах УНБ.