Мартін Бартошович, для NAFTA є географічна та «геологічна» близькість вуглеводневих полів на Закарпатті

Мартін Бартошович, для NAFTA є географічна та «геологічна» близькість вуглеводневих полів на Закарпатті

Мартін Бартошович виконує обов'язки генерального директора NAFTA  a.s. рамках EP Infrastructure group він також є головою ради директорів компанії POZAGAS та керуючим директором компанії SPP Storage. До приходу в компанію NAFTA пан Бартошовович був головою ради директорів SLOVGEOTERM, членом ради директорів SPP-distribúcia та головою наглядової ради Фонду SPP. Раніше він працював у А.Т. Керні на проекти для міжнародних фінансових установ та компаній, що працюють у сфері енергетики та транспорту.

Пан Бартошовович отримав ступінь магістра факультету економіки та менеджменту Словацького університету сільського господарства в місті Нітра. Був стипендіатом  Університету Західної Вірджинії (США) та брав участь у програмі Корнельського університету в Інституті економічних досліджень в Нітрі,  а також програмі, організованій фондами А. Меллона та Джорджа Сороса.

Мартін Бартошович, в.о. генерального директора NAFTA

Що собою сьогодні представляє NAFTA та його виробничий підрозділ?

NAFTA є стратегічною енергетичною компанією в Центральній Європі, оскільки  обслуговує величезні підземні сховища газу. Ми розвиваємо цей бізнес протягом 45 років, інтенсивно працюємо над збільшенням обсягів зберігання. Зміцнюючи зв'язки з іншими газовими мережами, ми також підтримуємо такі інструменти, як зворотні потоки в транспортних мережах. Підземні газосховища NAFTA  відіграють ключову роль у забезпеченні поставок газу в Словаччині та Центральній Європі, і ми маємо великий досвід у цій галузі.

У той же час NAFTA є словацьким лідером з розвідки та видобутку вуглеводнів з 105-річним досвідом роботи в цій галузі. Розвідка і виробництво пріоритетний напрям історії компанії, оскільки вона стояла біля витоків нафтової та газової промисловості Словаччини. В організації сформувалася сильна команду фахівців з геофізики, геології  та нафтової техніки. NAFTA також надає послуги з ремонту та буріння для внутрішніх та зовнішніх клієнтів, а також має досвід експертизи проектів з ремонту та буріння як у Словаччині так і за її межами.

Як структурно організовано NAFTA? Хто є кінцевим бенефіціаром вашої компанії?

Словацька республіка володіє через державну енергетичну компанію 28,6% акцій NAFTA. 67,9% компанії належать чеській компанії «Енергетичний і промисловий холдинг» (EPH), яка є важливим учасником європейського енергетичного ринку.

В яких регіонах працює NAFTA?

Діяльність NAFTA в першу чергу розташована в Західній Словаччині, де вона експлуатує комплекс підземних сховищ та здійснює розвідку та виробництво вуглеводнів. Проте наші виробничі центри також розташовані у Східній Словаччині. У 2016р ми розпочали перший проект  в Україні, зокрема в Закарпатській області. У 2016р ми розпочали співпрацю в Дунайському басейні з канадською компанією Vermilion Energy (Калгарі, Канада). Шукаємо можливості співпраці з іноземними партнерами. При цьому наша увага зосереджена в основному на таких країнах, як Україна, Німеччина та Туреччина.

Який інтерес представляє Україна для вашої компанії?

Оскільки NAFTA спеціалізується на розвідці та виробництві нафти та газу, а також на операціях з зберігання газу, то ми постійно аналізуємо інвестиційні можливості на українському ринку та оцінюємо можливості входження в проекти, пов'язані з нашою бізнес-спеціалізацією. Окрім того,  Україна має значний потенціал видобутку вуглеводнів, а це створює  можливості  для використання нашого досвіду та ноу-хау. На українському ринку також є можливості застосування стандартів, встановлених в NAFTA іноземними акціонерами (колишніми E-oN Ruhrgas та Gas de France) та стандартами, які раніше використовувались в Словаччині, та  досі використовуються в Україні. Є географічна та «геологічна» близькість вуглеводневих полів на Закарпатті (Україна), та в Словаччині. Окрім того, культурна та мовна близькість є перевагою при визначені перспектив українського ринку для нас.

Приваблює також є потенціал зростання української економіки у разі входження іноземного капіталу, нових інвестицій, та проведення реформ на українському ринку.

На сьогодні NAFTA є партнером Cub Energy Inc. для проектування газу в Ужгородському районі Закарпаття, що саме робить НАФТА у цьому проекті?

У 2016р NAFTA через свою дочірню компанію NAFTA INTERNATIONAL BV уклала угоду про придбання акцій та акціонерний договір з компанією Cub Energy Inc. Згідно з цією угодою NAFTA INTERNATIONAL BV отримала 50% акцій нової компанії CNG Holdings Nether lands BV, яка володіє Українська компанія CNG LLC. Вона 100% власник  Ужгородської гірничої ділянки в Західній Україні. Площ ліцензованої ділянки - 301,4 км2.

З геологічної точки зору ці вуглеводневі поля є продовженням тих, що знаходяться на території Словаччини. Відзначу, що поряд Русько-Комарівська площа, 100% власником якої є Cub Energy Inc. Робота на цьому проекті була для нас першою на українському ринку нафти і газу, і тепер ми хочемо постійно розширювати свою участь у енергетичній галузі країни.

На якому етапі проект? Що досягнуто та що планується на наступний рік?

NAFTA зі своїм партнером Cub Energy Inc. дуже швидко, вже в жовтні 2016р (лише через три місяці після підписання контракту) почали проводити сейсмічну 3D розвідку, дані було проаналізовано до грудня 2017р, і на  їх снові планується в 3 кварталі 2018р , лише через два роки після початку проекту, розпочати бурові роботи. Це дуже швидко. Такий підхід ми готові запропонувати і в рамках інших проектів в Україні.

У минулому році стало відомо, що NAFTA готова стати акціонером Yuzgaz B.V. і стати фінансовим гарантом, який гарантує цей проект. Це не було це надто ризиковано для NAFTA?

Компанія Yuzgaz B.V. перебуває в стадії переговорів з компаніями EP Power Europe та NAFTA у проекті розвитку Юзівської області.  EP Power Europe (EPPE) готова стати інвестором та гарантом проекту. Вона являє собою сильний фінансовий резерв для такого важливого проекту як Юзівська площа.

При цьому NAFTA буде технічним оператором проекту, оскільки має багаторічний досвід роботи з розвідки та видобутку вуглеводнів, а також  буріння, у відповідності до  міжнародних стандартів.

Співпраця цих партнерів у контексті розвитку Юзівської газодобувної  площі, може бути способом сприяти енергетичній незалежності України.

Наразі проект знаходиться в стадії затвердження державних органів. На жаль, справа рухається не так швидко, як ми очікували, хоча Україні терміново потрібно збільшити власне виробництво газу. Ми знаємо, що розробку цього проекту ретельно контролюють авторитетні міжнародні компанії O&G, і його успіх буде сигналом до залучення інших компаній до інвестування в Україну.

Як ви оцінюєте потенціал Юзівської площі? Що найбільше цікавить вас у цьому проекті: потенційні геологічні резерви, низькі податки?

Для нас найважливішим моментом є геологія. Юзівська площа є складовою частиною Дніпровсько-Донецького басейну. Переважна частина північної та центральної  частина частини Юзівської площі, входять в трійку найбільш продуктивних вуглеводневих регіонів України. Ми мали можливість побачити деякі геологічні дані, оцінити їх, і ми впевнені в потенціалі Юзівської площі, за умови нормального розвідувального процесу. Проте необхідно зрозуміти, що Юзівська - це проект  пов'язаний з високим геологічним ризиком і вимагає досліджень і копіткої підготовки. Однак, ми впевнені в свої силах.

Окрім того, для інвестора  дуже важливий режим PSA (Угода про розподіл продукції - УРП), оскільки умови співпраці між інвесторами та урядом встановлюються на 50-ть років. Ми зосередимо максимум зусиль на підготовці умов співпраці (PSA) і після затвердження, ми зосередимося на роботі, яка забезпечить газ для України.

Протягом кількох місяців УРП активно обговорювалися з представниками держави, і нинішня редакція є компромісом, прийнятним для обох сторін.

Як ви думаєте, що змінилися після того, як Shell та Chevron залишили Україну? Бізнес-клімат став кращим?

Останніми роками ми бачимо досить значні зміни та реформи. Як позитивні приклади розвитку, ми можемо відзначити зміну роялті з 12% до 6%, що є стандартною міжнародною ставкою роялті; змінами у розподілі земель; затвердження плану буріння свердловини та його розташування; державної експертизи корисних копалин; підключення до газу система передачі чи вимірювання газу.

Ми вітаємо електронну систему сплати податків. Поступово український енергетичний ринок наближається до стандартів, які шукають іноземні інвестори. Дуже важливо продовжувати цей підхід і спробувати максимально стандартизувати всі процедури. Проте, ми все ще бачимо великий потенціал для подальших реформ, щоб створити кращі умови для інвесторів. Потенційні вдосконалення лежать, наприклад, в запровадженні правил, які дозволяють вільне переміщення фінансових ресурсів, тим самим відкриваючи можливість отримання іноземних позик. Іншим кроком може стати покращення умов для ділових партнерських відносин, таких як запровадження стандартних податків або запровадження нових форм партнерства. Законодавство, що дозволяє виплачувати дивіденди у повному обсязі, також може привернути нових інвесторів. Проте, ми також думаємо, що всі законодавчі та нормативні акти, які копіюються з Європейського Союзу, мають бути пристосованими до українського характеру. Перш ніж прийняти будь-які нові правила, необхідно створити умови для того, щоб ці правила виконувалися в практичному житті.

Для інвесторів дуже важлива стабільність. Коли умови стандартизовані, їх слід утримувати. Протягом останніх років Україна зазнала значних політичних, фінансових та законодавчих змін із позитивними тенденціями, однак все ще дуже складно передбачити майбутнє розвитку умов бізнесу.  Справедливості заради слід зазначити, що є ряд важливих негативних факторів. 

Наприклад?

Зокрема,  зниження цін на газ, нестабільна ситуація, близькість родовища до кордону, (кінець "безумства" сланцевого газу в Європі), все це  інвестор повинен враховувати.

Припустимо, що Кабмін погоджується на угоду про розподіл продукції з Yuzgaz B.V., що далі?

Ми вважаємо, що EPPE разом з NAFTA зможе повністю реалізувати потенціал  Юзівської площі.

Відповідно до запиту українських посадовців ми зосередимось на найбільш перспективних геологічних структурах, щоб забезпечити видобуток газу відразу,  як тільки буде технічно можливо. Зараз можна виділити два основні етапи.  На ранній стадії розробки існуючі дані будуть проаналізовані, оцінені та використані для швидкого буріння. На цьому етапі можна було б також керувати процесом реконструкції відповідних існуючих свердловин.

Другий етап - всебічне розвідування - розпочнеться з 3D-сейсмічної розвідки. Це, в свою чергу, призведе до ідентифікації перспектив буріння. Пріоритетом інвестора є забезпечення того, щоб перші кілька десятків мільйонів куб газу був отриманий вже в 2019р, коли планується отримати перші десятки мільйонів кубометрів газу. Попередня мета на 2020 р. - досягти виробництва 100 млн куб м газу. Комплексна розвідка дозволить забезпечити видобуток до 1 млрд куб м газу в 2022р, а в середині наступного десятиріччя видобувати 6-7 млрд куб м газу. У позитивному сценарії цей рівень виробництва може зберігатися протягом 20 років. Проте для підтримання таких обсягів виробництва необхідно буде вкладати значні кошти в розвідку та видобуток. Очікується, що для реалізації цієї мети необхідно пробурити сотні свердловин. На сьогодні інвестиційне зобов'язання за перші 5 років на сьогодні становить $200 млн. Подальший, тривалий розвиток Юзівської площі міг би притягнути ще більші інвестиції, досягаючи сотень мільйонів доларів.

NAFTA зацікавлена брати участь в інших проектах в Україні?

Так, але остаточні рішення також будуть залежати від схвалення проекту по Юзівській площі. В рамках даного проекту ми поставляємо наші потужності в Україну, щоб повністю розробити цей проект та забезпечити видобуток  газу для України, та повернути інвестиції інвесторам. Якщо проект Юзівської площі не буде затверджений, нам потрібно буде переглянути майбутню стратегію роботи в Україні.