Ганс Швейкардт: Електроенергія «Енергомосту» буде прозоро продаватися за цінами, які сформуються на біржах ЄС

Ганс Швейкардт: Електроенергія «Енергомосту» буде прозоро продаватися за цінами, які сформуються на біржах ЄС

Питання подальшої інтеграції України до європейського ринку електроенергії сьогодні піднімається все частіше і частіше. Найбільша вітчизняна генеруюча компанія «НАЕК «Енергоатом» реалізує свій проект під назвою «Енергетичний міст «Україна-ЄС». Проект включає переведення атомного блоку №2 Хмельницької АЕС в синхронний режим роботи з ENTSO-E та організацію експорту електроенергії без викидів вуглекислого газу. «НАЕК Енергоатом» планує використати майбутні доходи від експорту в якості банківської застави, щоб залучити кошти на будівництво нових енергоблоків, яке відкладалося десятиліттями. Проект є надзвичайно важливим на тлі постійного фінансового дефіциту «Енергоатому» та величезних зобов'язань, які були покладенні на компанію, в рамках механізму ПСО на новому ринку електроенергії в Україні.

Разом з тим, виникає багато питань до проекту «Енергетичний міст», наприклад, вплив переведення одного атомного блоку на стабільність енергетичної системи України, на інтеграційний процес в ENTSO-E та на ціни на внутрішньому ринку. Нещодавно деякі гравці піднімали питання формування ціни на ядерну енергію, яка планує експортувати «Енергоатом», та на інші питання на обговоренні з Міністерством енергетики та захисту довкілля.

Усі вищезазначені питання ми обговорили під час інтерв’ю з топ-менеджером партнера «Енергоатому», який відповідає за облаштування енергетичної інфраструктури в рамках проекту, членом Наглядової ради польського енергохолдингу Polenergia Гансом Швейкардтом.

З яких причин Polenergia, Westinghouse та EDF вирішили запустити проект чи, можливо, це була ініціатива «Енергоатому»? Які ринкові умови спонукали Вас та Ваших партнерів почати працювати над проектом?

Саме український уряд розпочав проект, прийнявши постанову Кабінету міністрів України № 671-р від 15 липня 2015р. Уряд наполягав на тому, що має бути підготовлено техніко-економічне обґрунтування проекту, яке ми зробили разом з EDF та Westinghouse. Дослідження було також підготовлено Deloitte в Києві, і вони отримали експертні матеріали від Mott McDonald в Англії і Fortum в Фінляндії, а також від нас і компанії Baker McKenzie Kyiv. Дослідження було прийнято Міністерством енергетики в серпні 2017р і передано заступнику прем'єр-міністра та Міністерству економіки, зокрема. Дослідження опиралося на нещодавно розроблений закон про державно-приватне партнерство. Після оцінки дослідження Міністерство енергетики прийняло офіційне рішення затвердити техніко-економічне обґрунтування проекту і почати підготовку до реалізації проекту в листопаді 2017р.

Коли Ви та Ваші партнери вирішили створити консорціум та компанію Ukraine Power Bridge Company Limited для участі в конкурсі Міністерства енергетики та захисту довкілля (колишня назва - Міністерство енергетики та вугільної промисловості)?

Polenergia International грає провідну роль разом з Westinghouse у Швеції та EDF Trading у Лондоні, залучившись до проекту з початку підготовки ТЕО. Однак, пам’ятаючи про європейські та українські норми щодо антимонопольного регулювання, ми не формували жодних консорціумів. Залежно від остаточних домовленостей щодо договорів з державою, можливо, нам доведеться це зробити до початку операцій, пов'язаних з проектом. Пізніше ми створили компанію Ukraine Power Bridge Limited, щоб спеціально брати участь у конкурсі та у випадку успіху - у проекті.

Як проект пов’язаний з інтеграцією Об’єднаної енергетичної системи до ENTSO-E?

Проект розглядається як можливий перший крок до синхронізації України з системою передачі ENTSO-E. Оскільки він може бути виконаний у досить короткі терміни, він надає Україні можливість отримувати валютні надходження, які можуть бути використані для створення енергетичної інфраструктури.

Чи буде достатній попит на українську атомну електроенергію в Польщі та Угорщині протягом найближчих років? Чи бачили Ви можливий інтерес у партнерів в цих країнах купувати електроенергію в «Енергоатому»?

У регіоні, включаючи Польщу та Угорщину, є надзвичайний дефіцит електроенергії і цей проект із електроенергією, під час виробництва якої не буде викидів СО2, значно підвищить безпеку поставок у регіоні. Він також підтримає синхронізацію країн Балтії в європейську енергосистему, що є головним пріоритетом в Європейському Союзі. Тому проект має важливий геополітичний вимір.

Проект, що не передбачає викидів CO2, значно підвищить безпеку поставок у регіоні 

Згідно з Вашою оцінкою, чи не будуть українські поставки стикатися з труднощами в ЄС на тлі антиядерних тенденцій у провідних європейських країнах?

Оскільки ця електроенергію являється безвуглецевою та з урахуванням планів у багатьох країнах, проект має сенс. Пам'ятайте, що антиядерні тенденції існують практично лише в німецькомовних країнах, але в решті світу значна більшість проектів реалізуються.

Який загальний і щорічний дохід консорціумом та «Енергоатом» очікують отримати від експортних операцій?

Це залежить від договору, який буде остаточно погоджений. У будь-якому випадку «Енергоатом» буде власником договору, наша роль полягає в організації доступу «Енергоатому» до ринку, переважно до бірж електроенергії в сусідніх країнах. Передбачивши залучення сусідніх бірж, ціноутворення на електроенергію згідно договору буде ринковим, повністю прозорим і буде змінюватися в залежності від цінової ситуації на біржах. Не має нічого фіксованого. Договір відповідає правилам Європейського Союзу (Енергетичного пакету).

Що Ви можете сказати про технічний стан електричної інфраструктури (з’єднувальні лінії електропередач від блоку №2 ХАЕС до підстанції «Жешув» та ЛЕП від атомного блоку до підстанції «Західноукраїнська» та далі до підстанції «Альбертірша»)? Скільки коштів консорціум збирається інвестувати в оновлення інфраструктури?

Коли було завершене техніко-економічного обґрунтування, питанням ЛЕП займалась компанія Mott McDonald, яка спеціалізувався в цій галузі. «Укренерго» представило свої вихідні дані і стверджувало, що лінія до Польщі була в належному стані відповідно до їх технічного аудиту і утримувалася під напругою, що є стандартною практикою для подібних випадків. Лінія до Угорщини була і залишається діючою, оскільки через цю лінію експорт здійснюється до Угорщини. Ми вважаємо, що через 12-18 місяців обидві лінії будуть у справному стані відповідно до нових вимог проекту і забезпечать радіальне підключення енергоблоку №2 ХАЕС до вже синхронізованого з ENTSO-E Бурштинського острова. Для початку ми в першу чергу проведемо технічний аудит ліній.

Говорячи про генерацію, останнім часом було порушено ще одне важливе питання. Скільки часу потрібно консорціуму чи Westinghouse для збільшення потужності інших блоків АЕС України для заміни втраченої потужності блоку №2 ХАЕС? Іншими словами, чи вдасться Ukraine Power Bridge Company Limited та «Енергоатому» збільшити загальну потужність атомної генерації України на 1000 МВт раніше ніж перевести енергоблок №2 ХАЕС на експортний напрям?

Це було закладено в тендерній специфікації та підтверджено Westinghouse під час подання компанією Ukraine Power Bridge Limited свої тендерні пропозиції. Програма підвищення ефективності для 13 блоків та програма підвищення потужності для 6 блоків буде завершена протягом 28 кварталів від початку реалізації проекту, тобто заміщуюча потужність буде доступна поетапно протягом цього періоду. Такий підхід має перевагу в тому, що стабільність та безпека системи передачі в Україні підвищуються, оскільки додаткова потужність доступна по всій країні, а не лише в одному регіоні. Це допоможе «Укренерго» в щоденній роботі по диспетчеризації та балансуванню.

Передбачається, що програми підвищення ефективності та потужності охоплять 13 та 6 енергоблоків відповідно 

19 серпня український оператор енергосистеми «Укренерго» опублікував свою позицію щодо проекту. За словами оператора, не було доведено безпечну експлуатацію ХАЕС з точки зору самозабезпечення та динамічної стабільності в світлі відокремлення блоку №2? Чи розглядали консорціум та «Енергоатом» цю проблему та які технічні рішення знайшли партнери?

Так, ми розглядали це, цей факт добре зафіксований у ТЕО. Питання, яке ви піднімаєте, вивчається компанією EKC в Белграді, і результати поточних досліджень приведуть до Каталогу заходів, визначених ENTSO-E, які повинні бути вжиті та виконані зацікавленими сторонами до того, коли ENTSO-E дасть свою згоду на будь-які зміни в конфігурації системи передачі, що впливають на оператора енергосистеми ENTSO-E. Стабільна та безпечна експлуатація другого блоку ХАЕС є частиною дослідження, і очевидно, що необхідно підтримувати стандарти ядерної безпеки. Проектом передбачені необхідні для цього кошти, виділені для даної роботи в ранньому графіку інвестицій. Компанія EKC вже вивчила проблему повної синхронізації України, і з цього питання є 600-сторінковий звіт. Проводяться додаткові дослідження, ініційовані ENTSO-E. Тому EKC найбільше ознайомлений з цим проектом.

Що буде в ситуації раптового відключення блоку №2, оскільки резервної потужності не буде?

У випадку, якщо другий блок опиниться в ситуації аварійного відключення (ця процедура є стандартною для будь-якої великої електростанції), втрачену потужність потрібно миттєво замінити. Відколи блок буде включений в синхронну роботу з ENTSO-E, такий резерв потужності може бути вилучений з європейської енергосистеми, згідно зі стандартною процедурою, що застосовується для такої ситуації використовуючи те, що називається негайним резервом, який піднімається за лічені секунди. Далі послідовно застосовується хвилинний резерв і, нарешті, має місце постійне рішення, поки потужність другого блоку ХАЕС не буде відновлено знову. Перші два типи резервів забезпечуються електростанціями та системами, які контролюють рівень генерації. Після того, електропостачання забезпечуватиметься резервною генерацією, за рахунок купівлі її обсягів на біржі. Для цього та виконання функції доступу до ринків, ми маємо в нашій команді трейдингову компанію EDF Trading. EDF Trading гарно орієнтується в ринку та має переваги в таких ситуаціях.

Також «Укренерго» підкреслювало непрозоре ціноуторення на електроенергію «Енергоатома» і заявляло, що ціни повинні бути встановлені заздалегідь протягом усього строку дії контракту. Що Ви можете сказати про принципи та умови ціноутворення? Чи буде воно базуватися на бенчмарках деяких бірж та змінюватись залежно від ситуації на європейському ринку?

Буде укладена угода про купівлю електроенергії (відома як Power Purchase Agreement, PPA) між нами та «Енергоатомом», і наша роль полягає лише у забезпеченні доступу на ринок. Власником залишається «Енергоатом», поки електроенергія не буде продана на сусідніх біржах електроенергії за біржовими цінами, що передбачає повну прозорість процесу. Фактично наш PPA повністю відповідає стандартній практиці в Європі щодо таких договорів, ґрунтується та відповідає вимогам до таких договорів, які були визначені Європейською федерацією трейдерів електроенергією (EFET). Я б назвав договір відкритим, чесним, прозорим та таким, що відповідає та дотримується гарних правил торгівлі. Ви можете порівняти це з торгівлею акціями на біржі. Там також ціна не є фіксованою, а залежить від пропозиції та попиту. В нашому випадку те саме, тому немає нічого фіксованого і нічого приватного. Як «Укренерго» дійшло до їх висновку, я не знаю, ви повинні запитати їх та їх обґрунтоване пояснення, тоді ми побачимо результат.

PPA повністю відповідає стандартній практиці в Європі щодо таких контрактів 

Що ви можете сказати про тривалість контракту, чому він такий довготривалий (понад 20 років)? Чи поширена практика в Європі укладати такі договори?

Насправді в Європі існують такого роду контракти. Працювавши з Atel та EOS, двома великими енергетичними компаніями Швейцарії, я можу вам сказати, що подібні договори існували та існують між Італією та Швейцарією, Італією та Францією, Францією та Швейцарією (згадані тільки декілька країн). Зазвичай є вагома причина, чому договори такого типу укладаються, наприклад стійкий дефіцит електроенергії. Це може тривати досить довго, якщо країна має намір побудувати атомну станцію, що може зайняти неабиякий час. У випадку з цим проектом ми розуміємо намір України та «Енергоатому» використати РРА на тривалий строк в якості рушія для забезпечення фінансування добудови третього енергоблоку Хмельницької АЕС, а можливо й четвертого. Це займе досить багато часу, і тому було обрано 20-річний період.

Згідно з позицією «Укренерго», деталі проекту не були з’ясовані з ENTSO-E та польським оператором PSE. Чи проводили Ви переговори з представниками ENTSO-E та PSE щодо проекту? Який їх висновок щодо проекту Ви отримали?

В ENTSO-E існує стандартна процедура щодо таких проектів. «Укренерго» ознайомлене з такими процедурами, частково також з часу укладання угоди між «Укренерго» та ENTSO-E про майбутнє об’єднання з енергосистемами України та Молдови. В цій угоді першим кроком до об’єднання енергосистем є розширення вже синхронізованої області Бурштинського енергоострову. Угода діє з липня 2017 року. Перш ніж угода набула чинності, генеральна асамблея ENTSO-E, включаючи польський оператор PSE, повинні були її погодити. Існує проектна група ENTSO-E, відповідальна за супровід процесу синхронізації та розширення і нічого не відбувається без «зеленого» сигналу від неї. Членами цієї групи являються Transelektrika (грає провідну роль), оператор енергосистеми Румунії, PSE з Польщі, Mavir з Угорщини та SEPS зі Словаччини, а також «Укренерго». Проводяться регулярні зустрічі. Проектна група також оцінює вищезгадані дослідження компанії EKC.

Які угоди має підписати Міністерство енергетики та захисту довкілля і «Енергоатом»? Коли Ви розраховуєте підписати ці документи?

Ми перебуваємо на етапі переговорів з міністерством щодо угоди про державно-приватне партнерство. Після того, як все буде узгоджено відповідно до конкурсної пропозиції та специфікацій, попередня угода (pre power purchase agreement, PPPA) буде підписана з державним партнером та UPBC в якості приватного партнера. Заради справедливих та прозорих переговорів, які повністю відповідають європейському напряму політики України, ми рекомендували міністерству на вступному засіданні запросити спостерігачів на переговори від важливих європейських організацій, таких як Європейська комісія, ENTSO-E та ЄБРР. Рекомендація була прийнята.

Довідка ExPro, Проект «Енергетичний міст «Україна-ЄС» включає організацію експорту електроенергії з енергоблоку №2 Хмельницької АЕС до ЄС та відключення її від української Об’єднаної енергосистеми. Ця мета має бути досягнута шляхом наступних кроків: а) розширення Бурштинського енергоострова; б) довгостроковий експорт електроенергії до країн ЄС; в) збільшення коефіцієнта використання встановленої потужності та підвищення потужності атомних енергоблоків, у тому числі на Южно-Українській та Запорізькій АЕС; г) створення умов та інструментів, необхідних для залучення «Енергоатомом» коштів для фінансування розвитку енергетичної інфраструктури. Нещодавно Міністерство енергетики та захисту довкілля України обрало приватного партнера для «Енергоатома» для здійснення проекту. Компанія Ukraine Power Bridge Company Limited, що представляє інтереси кількох міжнародних енергетичних компаній (EdF, Westinghouse та Polenergia) має укласти угоду з «Енергоатомом». Умови угоди на разі обговорюються з міністерством. Згідно з раніше оголошеними планами, експорт електроенергії з енергоблоку №2 ХАЕС планується розпочати у 2020-2021рр.

Дмитро Сидоров