Володимир Євдокімов: «Учасників ринку цікавить неттінг та інші нові інструменти торгівлі»

Володимир Євдокімов: «Учасників ринку цікавить неттінг та інші нові інструменти торгівлі»

Пройшов перший рік функціонування нового ринку електроенергії, зокрема роботи таких сегментів як ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий ринок. За цей час була налагоджена безборгова робота цих сегментів ринку. Кожен день на РДН присутні біля 280 компаній, що свідчить про ліквідність даного сегменту. Про досвід роботи першого року роботи РДН та ВДР, частку цих сегментів ринку та рух до запровадження нових торгових інструментів та послуг, читайте в інтерв’ю для агентства ExPro директора ДП «Оператор ринку» Володимира Євдокімова.

Як ви оцінюєте роботу ринків «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку?

Ми позитивно оцінюємо перший рік роботи РДН і ВДР, особливо зважаючи на те, що деякі європейські країни впроваджували ці ринки з різницею у кілька років. Як показала практика річної роботи, у цих сегментів ринку електроенергії великий потенціал.

Ми працювали і продовжуємо працювати прозоро – кожен має можливість зайти на сайт «Оператора ринку» і переглянути погодинні ціни та інші результати торгів, побачити сформовані на основі заявок учасників криві попиту та пропозиції, ознайомитися з аналітичними матеріалами.

Оцінити роботу РДН та ВДР, а також підприємства, можна й за кількістю скарг та звернень учасників ринку, що реєструються у програмному комплексі XMTRADE|PXS. Так, за рік роботи було зареєстровано 120 скарг, половина з яких припадає на перший місяць роботи нової моделі ринку і складається в основному не із нарікань, а з питань як працює нова система торгів.

Такий зворотній зв'язок з учасниками ринку дає змогу врахувати їхні побажання в роботі РДН і ВДР. Таким чином, ми, на основі пропозицій учасників ринку, вдосконалюємо роботу нашого програмного комплексу, зокрема впровадили автоматичне списання з рахунків ЕСКРОУ коштів за послуги «Оператора ринку».

«Оператор ринку» й надалі буде підтримувати той стандарт, який започатковано у липні минулого року – забезпечуватиме надійну й безперебійну – без будь-якого ручного управління - роботу РДН і ВДР 24/7 і 100% розрахунки.

Які основні тренди склалися протягом першого року торгів на РДН в ОЕС України, в Острові Бурштинської ТЕС?

Початок роботи нової моделі ринку характеризувався великою часткою обсягів електричної енергії, що торгувалися на РДН – протягом тривалого часу на РДН акцептувалося до 40% від загального обсягу споживання електроенергії всіма категоріями споживачів України.

З квітня 2020 року відбувається зменшення обсягу торгів на РДН через збільшення учасниками ринку обсягів торгів за двосторонніми договорами, при одночасному зменшенні попиту на електричну енергію в умовах пандемії. Так, у червні 2020 року частка торгів на РДН становила вже 23,92% від загального обсягу споживання електроенергії Україною.

Тренд у зоні «Острів Бурштинської ТЕС» полягав у появі значної кількості імпортерів, яких не могло бути в умовах старого ринку і які сприяють конкуренції в регіоні з обмеженою кількістю виробників.

Протягом року на РДН змінилося також співвідношення попиту і пропозицій. У перші чотири місяці роботи РДН переважав дефіцит пропозицій на продаж електроенергії в Об’єднаній енергетичній системі України. Наприкінці минулого року, у листопаді та грудні вже навпаки – спостерігався профіцит. З початку 2020 року на РДН в ОЕС України також переважає профіцит заявок на продаж е/е.

Натомість у Бурштинському енергострові як минулоріч, так і цьогоріч, переважає дефіцит заявок на продаж електричної енергії в нічні години доби. 8 година ранку у обох торгових зонах перестала бути дефіцитною з березня 2020 року, після рішення НКРЕКП щодо розширення денного періоду доби для торгів електроенергією на РДН.

Які подальші тренди або кроки будуть (мають бути) на ринку електроенергії̈, зокрема на сегментах РДН та ВДР?

Український ринок електричної енергії має великий потенціал. І для його розвитку потрібні нові інструменти, зокрема ті, які використовують розвинені країни світу.

«Ковтком свіжого повітря» для енергоринку та адекватною відповіддю України на світові економічні й фінансові виклики, обумовлені в тому числі COVID-19, може стати впровадження строкового енергетичного ринку.

Ми нещодавно проводили вебінар з компаніями, які торгують на майданчику «Оператора ринку». Учасники ринку запитували про нові фінансові стимули та інструменти, про нові продукти на ринку. Їх цікавить неттінг, хеджування цінових ризиків з можливістю застосування цінових індикаторів майбутньої вартості електричної енергії. Переконаний, це і будуть нові тренди на ринку електричної енергії України.

Крім того, подальший розвиток ринку електричної енергії України має відбуватися з урахуванням зобов’язань України, взятих в рамках підписаної Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, в напрямку євроінтеграції. Імплементація на законодавчому рівні принципів Регламенту Європейського парламенту та Ради (ЄС) від 25.10.11 №1227/2011 щодо цілісності та прозорості оптового ринку енергетики (REMIT) має впровадити дієву систему щодо виявлення можливих маніпулювань та запобігання зловживанням на ринку електричної енергії.

Чи збільшується, на вашу думку, ліквідність, кількість гравців, кількість (різноманітність) торгових інструментів?

РДН в зоні ОЕС України є ліквідним. Так, на ринку щодня торгується близько 280 компаній. Доля акцептованої на РДН електроенергії становить 22,64% від загального обсягу споживання електроенергії всіма категоріями споживачів України.

Щодо ліквідності РДН в зоні БуОс, то при появі значної кількості імпортерів в деякі періоди були ознаки ліквідного ринку. Зараз, при обмеженні імпорту, там лише два основні продавці. Хоча доля торгів на РДН зоні БуОс становить 56,18%.