Світлана Нежнова:

Світлана Нежнова: "Тепер можна розвивати "Чорноморнафтогаз", паралельно продовжуючи боротьбу в судах"

Голова правління Чорноморнафтогазу переконана, що компанія має всі можливості відродитися, наростити видобуток газу, розрахуватися з кредиторами і знайти партнерів для освоєння чорноморського шельфу. Про це та багато іншого вона розповіла в інтерв’ю EXPRO.

З 2014р. коли Росія анексувала Крим і захопила "Чорноморнафтогаз" пройшло 4 роки, що зараз являє собою компанія?

Головний офіс "Чорноморнафтогазу", всі виробничі потужності знаходилися в Криму. В той час10 людей працювали в представництві "Чорноморнафтогазу" в Києві. Коли Росія захопила Крим, то компанію довелося відроджувати з нуля. Призначений окупаційною владою керівник головного офісу компанії в Сімферополі Микола Харитонов відкрито сказав мені в квітні 2014р., що представництво буде знаходитись в Москві, ніякого представництва Києві більше не потрібно. В кабінеті Харитонова вже висів портрет Путіна.

Це ж уже після цього псевдореферендуму …

Так, Харитонов був дуже оптимістично налаштований, чекав на покращення. Мовляв, все буде організовано на високому рівні, підуть інвестиції. Проте він пропрацював пару місяців і ФСБ його заарештувала. Він навіть встиг посидіти в тюрмі, тобто покращення до нього прийшло в інший формі.

З іншого боку…

Так і досить швидко. Вже тоді в Нафтогазі розуміли, що "Чорноморнафтогаз" втрачається через анексію Криму і треба було робити якісь заходи. Спочатку ми свою діяльність акцентували на тому, що писали листи на всі органи влади, в яких описували ситуацію що склалась з "Чорноморнафтогазом", як військові висаджувались на платформі, що відбувається з компанією.

А ви мали інформацію?

Я мала інформацію, тому що працювала в компанії, тому що кримчанка, тоді була можливість спілкуватися з людьми телефоном і вони розказували, що відбувається. Далі з’являлися статті в ЗМІ, потім у Facebook російські військові почали викладати selfі. Десь вже в червні 2014 року стало зрозуміло, що втрачаються всі документи Чорноморнафтогазу, а без документарної бази навіть в суд неможливо буде звернутися. Тому постало завдання поновити документи, в першу чергу, які ми вже не можемо дістати з анексованого Росією Криму. За своєю ініціативою я звернулася до Держгеонадр, щоб видали нам, як легітимному "Чорноморнафтогазу" дублікати спецдозволів на користування надрами на шельфі Чорного і Азовського морів і головне, що необхідно закріпити їх за Україною. В серпні того ж року мене призначили керівником Чорноморнафтогазу. Для нас було важливо рішення на рівні головного акціонера – НАК "Нафтогаз України" – про те, що компанія потрібна. Було створено робочу групу, яка розробила план заходів з відновлення документарної бази "Чорноморнафтогазу", яка на той час була вже втрачена.

Це за великим рахунком не було з чим у суд іти?

Так. Треба було включити підприємство в реєстр, а ще не було наказу Мін’юсту про те, що функції кримського реєстру покладені на держреєстр, розташований в Миколаєві. Я їздила в Миколаїв, коли передавали функції , ми готували проекти наказів акціонера про те, які зміни треба внести в статут українського "Чорноморнафтогазу". Зрештою, в серпні 2014р ми отримали статут, перереєстрували підприємство на материковій Україні. І почали відновлювати компанію, готуватися до міжнародних судів. Далі звернули увагу на флот "Чорноморнафтогазу". Всі кораблі, всі плавзасоби були зареєстровані за портами Чорноморськ і Севастополь, необхідно було, в першу чергу, їх переєструвати і поставити під санкції, щоб їх не продали, не здали в оренду. У вересні 2014р ми вже переєстрували флот "Чорноморнафтогазу" в порту Одеса і отримали нові свідоцтва на право власності на 32 плавзасоби, включаючи 4 бурові, з яких 2 нові, що були куплені в 2011р, – "Петро Годованець" і "Незалежність", та 2 старі — "Таврида" і "Сиваш". Наразі всі свідоцтва про права власності включені до доказової бази в міжнародних судах.

Яка ситуація з спецдозволами на користування надрами?

З ними непроста ситуація. В 2014р ми отримали дублікати спецдозволів, через Держгеонадра, але проблема в тому, що спецдозволи мають властивість закінчуватися. Тоді народилась ідея, що для "Чорноморнафтогазу" треба в окремому законі прописати, щоб спецдозволи на користування надрами автоматично продовжувалися, оскільки ми наразі не маємо доступу до надр, немає прибутку, а повинні платити за їх продовження, оскільки немає іншої законодавчої бази, яка дозволила б це зробити по-іншому. По тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях такі рішення прийняті, а по Криму – ні. Другий аспект — це кредитори "Чорноморнафтогазу". З перереєстрацією компанії на материковій частині ми одразу отримали запити від усіх кредиторів на погашення заборгованості за товари, роботи та послуги, ну і кредити банків, до речі, в тому числі, і кредити "Сбербанку Росії".

Можливо можна ті всі кредитні зобов’язання переадресувати державі Росія, хай платить?

Це риторичне запитання.

Звісно, вони розуміють, чим це закінчиться…

Так, думаю, вони розуміють. З точки зору міжнародної спільноти, і нашої точки зору, вони здійснюють незаконний видобуток. Проте треба відзначити, що на протязі всього часу, як тільки росіяни захопили кримські підрозділи Чорноморнафтогазу, вони намагаються вигадати схеми якось законодавчо врегулювати питання, пов’язані з користуванням надрами.

Як саме?

Наприклад, у 2015р спеціально прописали в законі РФ, що уряд Росії видає спецдозволи на користування надрами, які знаходяться на шельфі Чорного та Азовського морів і спеціально зазначають, що українські документи на користування надрами діють до певної дати 2015р. Далі на підставі тих документів, які були видані раніше Україною, видаються нові, але вже урядом РФ. У вересні 2014 р. ми перереєстрували плавзасоби "Чорноморнафтогазу" в Одесі, а вже в грудні 2014 р. росіяни видали фейкові свідоцтва права власності на ці кораблі.

А хто видав? Це ж піратство…

Морський регістр Російської Федерації. Станом на 2014р плавзасоби були поставлені в морський регістр, а коли росіяни зрозуміли, що їх регістр може потрапити під санкції і всі їх кораблі не зможуть зайти в міжнародні порти, то вони перевели плавзасоби Чорноморнафтогазу в свій внутрішній річковий регістр.

Дивіться як хитруни, щоб по Волзі собі ходили...

Вони вперто працюють над тим, щоб якимось чином узаконити свої незаконні дії.

Знайти квазіправове рішення… 

Так, як на загальнодержавному рівні, випускаючи різноманітні закони Російської Федерації, зокрема про те як спецдозволи на видобуток на шельфі видавати, так і в різноманітні способи експерементуючи зі свідоцтвами на право власності, на яку видаються фейкові правовстановлюючі документи. Зі свого боку, ми в правовий спосіб блокуємо ці дії. Наприклад, на бурових платформах "Незалежність" і "Петро Годованець" були нові вертольоти Augusta, зараз вони не літають. Ми звернулися до виробника вертольотів, повідомили, що їх вкрадено. А на апаратах треба регулярно робити технічних огляд, без цього росіяни не можуть підняти їх. Як наслідок, проблема, бо людей треба доставляти на вахту раз на два тижні. Вони доставляють людей морем, але коли море неспокійне, є потреба доставляти вертольотами. Ми, навіть, бачили оголошений тендер на оренду вертольотів.

На бурові вишки теж треба ТО?

Так. Офіційні дистриб’ютори відмовили. Зараз росіяни почали перебазовувати бурову з Голіцинського родовища на Штормове. Є інформація, що вони будуть бурити там. Мушу сказати, що все це дуже великі кошти і мені цікаво, хто вкладе ці гроші в шельф Чорного моря?

Виглядає так, що не так просто щось захопити …

Так. Ми боремось і далі будемо боротися за "Чорноморнафтогаз". Підсумовуючи, відзначу, що зараз у українського "Чорноморнафтогазу" є всі правовстановлюючі документи на майно, є ліцензії, є Стрілкове газове родовище, яке забезпечує Генічеськ та Генічеський район Херсонської області. До іншого майна компанії зараз доступу немає.

Україна може активізувати роботи з видобутку на шельфі?

В нинішніх умовах про це говорити складно.

Фахівці не всі залишилися в Криму? Багато перейшло на материкову Україну?

Зараз така ситуація, що якщо б ми дали людям альтернативу, тим, що працюють в Криму, то вони б поїхали до нас. Я маю на увазі не топ-менеджмент, а буровиків, інженерів, я переконана, що вони б поїхали.

Тобто не всі українські паспорти спалили?

В 2014р ми не змогли дати людям альтернативу, але зараз ми можемо це зробити. Дати якісь гарантії, роботу і нормальну зарплату. Це класні фахівці, це наші громадяни, у них є українські паспорти, і я переконана, що це треба робити. До речі, на Стрілковому вже працюють люди з Криму.

Що стосується Стрілкового, чи не можна щось зробити, щоб газ потрапляв на материк і можна було нарощувати видобуток?

Трубу треба будувати, газопровід. Херсонська ОДА зараз цим опікується, треба прокласти 93 км труби. Міжнародні суди – це добре, це боротьба за компанію, але на якомусь етапі треба щоб підприємство вело виробничу діяльність, займалось видобутком, треба мати доходи, щоб утримувати компанію.

А які зараз доходи в компанії?

Ми видобуваємо біля 10 млн куб м газу зі Стрілкового родовища на рік. Вся проблема в тому, що потрібно розблокувати рахунки Чорноморнафтогазу. Тоді можна брати спецдозволи на користування надрами і розробляти далі родовища. Компанія абсолютно життєздатна, але треба розблокувати рахунки і дати можливість працювати.

А що для цього треба?

Днями Верховна Рада прийняла Закон "Про відновлення діяльності "ДАТ "Чорноморнафтогаз". Тепер можна розвивати Чорноморнафтогаз, паралельно продовжуючи боротьбу в судах, але треба розблокувати діяльність.

Що дає закон?

Він передбачає відкриття спеціального рахунку для "Чорноморнафтогазу", на який не будуть накладатися арешти. Рахунок в державному банку, який визначає Кабінет Міністрів України. Тобто, все абсолютно прозоро.

Ви продаєте підприємствам газ?

Ні. Тільки населенню, так нас зобов’язує постанова Кабінету Міністрів.

Якщо закон приймуть, то компанія зможе нормально функціонувати?

Так, абсолютно! Можна набирати людей, брати ще одне родовище і далі можна заробляти, розробити згодом прозору схему для погашення кредиторської заборгованості.

Заборгованість велика?

По кредиторах, щодо яких «Чорноморнафтогаз» програв суди і які включено в бухоблік, то це близько 360 млн грн. Основна заборгованість сформована перед Нафтогазом позиками, які Чорономорнафтогаз брав на купівлю бурових платформ у 2011 р. Там заборгованість 12 млрд грн, але це заборгованість перед основним акціонером. Це, звісно, великий борг, який висить на компанії.

Якщо розблокують рахунки, то у компанії є можливість нарощувати видобуток?

Так, абсолютно. Як на мене, то у нас недооцінюють Чорноморнафтогаз. У нас є можливість нарощувати видобуток.

Ви рахували, скільки можна по максимуму видобувати на Стрілковому?

Так. 22 млн куб м газу. Так і було в мирні часи. Половина газу йшла в Глібовське ПСГ, яке розташоване в Криму, половина – на споживання Генічеська. Це більше 100 млн гривень на рік в нинішніх цінах.

З такими доходами вже можна думати, як розрахуватися з кредиторами, ну або побудувати трубу на материк і ще більше нарощувати видобуток…

Між іншим, у нас є ще одне джерело доходів. Це некомпенсований ПДВ на другу бурову платформу, яку купували в 2012 р. Звісно, можна по-різному відноситися до того, як вона була куплена, за які кошти, але це нехай правоохоронці і суди розбираються. Зараз у Чорноморнафтогазу виграшні рішення судів на те, щоб зобов’язати ДФС відшкодувати компанії 574 млн грн.

З такими грошима можна і з кредиторами розрахуватися, і газопровід побудувати, і вкласти трохи грошей в нарощування видобутку…

Поки не підписаний закон і не розблоковані рахунки Чорноморнафтогазу, то навіть відшкодування ПДВ неможливо прийняти. Якщо ж це буде зроблено, можна братися за великі проекти.