Польща розбудовує газосховища і цікавиться українськими

Польща розбудовує газосховища і цікавиться українськими

Про це пише головний редактор BiznesAlert.pl Войцех Якобік.

В статті зазначається, що Польща має газосховища загальною потужністю 2,985 млрд куб м газу. Країна щорічно споживає близько 17 млрд куб м, і ця кількість може майже подвоїтись до 2040р.

Оператор польських газових мереж Gaz-System у Проекті десятирічного плану розвитку ГТС 2020 – 2029 передбачає, що внутрішній попит на газ зросте до більше ніж 27 млрд куб м, а в помірній кількості до понад 21 млрд куб м. Співвідношення потужності газосховищ в Польщі до попиту наразі становить приблизно від 1 до 5. Для порівняння, у Німеччині від 1 до 4 (споживання 88/місткість 20 млрд куб м у 2018р), а в Україні майже від 1 до 1 (32/31 млрд куб м у 2018р).

Варто зазначити, що найбільша система зберігання газу поблизу Польщі знаходиться в Україні і була створена для транспортування російського газу на захід.

Враховуючи можливість скорочення поставок російського газу в Польщу через Ямальський газопровід, необхідно буде забезпечити максимально можливу гнучкість системи транспортування в разі перебоїв у постачанні російського газу. Розширення сховищ газу має стати ще одним елементом диверсифікації джерел постачання газу та забезпечення його безпеки постачання. Це також буде важливим для гнучкості роботи газопроводу Baltic Pipe, терміналу LNG у Свіноуйсьце та FSRU (Floating Storage Regasification Unit) в Гданській затоці.

Тому поляки мають намір розширити потужність газосховищ. Оператор системи зберігання – Gas Storage Poland з групи PGNiG – має намір розширити сховища в Могільно (Mogilno) до 800 млн куб м вже у 2028р та Косакові (Kosakow) до 300 млн куб м3 приблизно у 2035р. Gas Storage також має намір розширити газосховище Верховіце (Wierzchowice) навіть до 2-3 млрд куб м.

Варто додати, що Gas Storage не має власних активів і не може приймати інвестиційні рішення без згоди PGNiG. Можливо, саме тому план Gaz-System передбачає будівництво газосховища каверного типу на покладах солі в м. Дамаславек (Damasławek) в Куявсько-Поморському воєводстві. Тут вже зроблені розвідувальні свердловини і тривають проектні роботи. Gaz-System підписала угоду про співпрацю з хімічною компанією Ciech, яка б могла збирати сіль з родовища, яку необхідно експлуатувати для використання соляних каверн.

Газосховище в Дамаславку (Damasławek) повинно забезпечити нову потужність приблизно у мільярд куб м у 2035р. Окремий оператор В перспективі з метою максимізації доступної потужності для зберігання газу в Польщі, потрібне рішення та остаточний розподіл ролей між PGNiG, Gas Storage Poland та Gaz-System.

Можливо, у Польщі має бути окрема компанія, що займається зберіганням газу, як наприклад українські «Магістральні газопроводи України», а можливо, краще передати ці повноваження Gaz-System, яка будує сховище в м. Дамаславек. Пасивна політика повинна закінчитись якомога швидше, щоб Польща могла збільшити свої потужності для зберігання природнього газу.

Альтернативним виходом може стати придбання обсягів для зберігання газу газосховищах за кордоном, наприклад, в Україні, але для повного використання їх потенціалу також потрібні такі інвестиції, як газопровід Польща-Україна. Окрім того, цей проект має певні обмеження, оскільки найбільше сховище у Волиці (Wolica) на польсько-українському кордоні менш гнучке ніж каверні газосховища, створені на родовищах вилугованих солей.