Ольга Бабій: в середньому ціна на е/е виросла на 25%, тому тарифи водоканалів мають збільшитися на 12%

Ольга Бабій: в середньому ціна на е/е виросла на 25%, тому тарифи водоканалів мають збільшитися на 12%

Всередині липня у Верховній Раді відбувся круглий стіл на якому обговорювалися перші два тижні роботи нової моделі ринку електроенергії. На даній події, всі розповідали про збільшення ціни на е/е для непобутового споживача. Щоправда, відсотки зростання в кожного були різні. Але не це головне, а те, як це відобразиться на населенні. Саме тому, ExPro звернувся за коментарем до Асоціації водоканалів України – «Укрводоканалекологія».

Про те, на скільки зросла ціна на електроенергію для водоканалів, можливе підвищення їх тарифів та багато іншого ExPro розповіла віце-президент асоціації – Ольга Бабій.

Розкажіть детальніше про вашу асоціацію.

Асоціація налічує близько 180 водоканалів в Україні. Ми її реанімували 3 роки назад для того, щоб захищати, насамперед, перед регулятором інтереси водоканалів, тому що, станом за 2016 рік водоканали мали близько 5 млрд грн збитків. Ці збитки були обґрунтовані тим, що вчасно не встановлювалися тарифи в 2014-2015 роках, коли росла ціна на електроенергію. Були регуляторні розриви. Оці борги за електроенергію, які є зараз, це вина національного регулятора.

Чому так важливе постачання електроенергії для водоканалів?

Є дві складові в цьому процесі. Водоканали споживають дуже велику кількість електроенергії. Вона споживається при відборі води, при очистці та перекачці до будинків. В структурі тарифу на воду будь-якого водоканалу, якщо це річковий забір, електроенергія складає 30-35%. Але це в Україні. В Європі даний показник складає 18%. Якщо скважина, то в Україні – 50%, в Європі - не більше 25%. Водоканал це дуже енергоємне підприємство.

Наскільки виросла вартість електроенергії для водоканалів після 1 липня?

В середньому виросла на 25-30%. Відповідно тариф на воду має зрости, в середньому, на 12-15%, мінімум. Це не враховуючи водоканалів, які є клієнтами постачальника «останньої надії».

НКРЕКП почала перегляд тарифів?

Регулятор ігнорує. Минулого тижня була нарада. Ми повідомили про наступне: зараз є вільний ринок, відповідно до якого ми маємо дати передплату за електроенергію. Що відбудеться у серпні. Наприклад, в тарифі на купівлю електроенергії закладено 2 млн грн, але за результатами серпня, ми спожили на 2,6 млн грн. Умовно. Тобто, в наступному місяці, десь в 20 числах, ми не зможемо дати передплату і нас відключать від електроенергії.

Які ще видатки водоканалів?

Заробітна плата та реагенти. Реагенти це 10-15% в структурі тарифи, які, до речі, також дорожчають.

Скільки водоканалів отримали ліцензію на постачання електроенергії?

Близько 7. В основному великі.

Чи є проблеми для водоканалів отримати дану ліцензію?

Проблема полягає в тому, що немає спеціалістів відповідної кваліфікації, наявність сертифікованого енергогосподарства і АСКОЕ. На це необхідно додаткові кошти, яких немає. Тому багато водоканалів не спроможні отримати ліцензію на постачання.

Для водоканалів також тарифи регулюють і міські ради. Яка ситуація там з переглядом тарифу?

Не дуже добра. Вони не хочуть поки це робити.

Чи будуть водоканали судитися з НКРЕКП через зростання вартості електроенергії?

Ми є суб’єктом регулювання. Якщо на ринку, регулятор підняв тариф на передачу, то автоматично мав би і нам скоригувати наші тарифи. Він цього не зробив. З огляду на Кримінальний кодекс, це серйозна відповідальність. Чому вони це не зробили? Це запитання до них. Фактично, ми зможемо апелювати коли буде факт збитку. Тобто, ми є ліцензіатом НКРЕКП, ми не є суб’єктом вільного ринку. Зафіксуємо збиток за серпень і вже по факту цього збитку будемо позиватися до регулятора.

Жоден водоканал не входить в діючий механізм покладання спецобов’язків?

Не ввійшли, я б сказала. Хтось їх туди спеціально не ввів. Ми, свого часу, намагалися, коли зрозуміли, яка буде загроза та яке буде підвищення ціни на електроенергії, для того, щоб не було сильного впливу на зростання нашого тарифу.

Зараз у водоканалів є інша проблема, коли ми перейшли на ринок електроенергії з 1 січня, там ціна е/е вже здорожчала на 15%, але в нас до цього часу, вона в тарифі не скоригована. Ми балансували економією, відстрочками, якось закривалися. Зараз це неможливо, адже є ще один фактор – середня заробітна плата. В нас вона закладена на рівні – 7500 грн за місяць. Обсяг вакансій – 30%. НКРЕКП, через політику чи через вибори, не скоригувала нам обсяг заробітної плати в тарифах. Відповідно ми не можемо економити за рахунок фонду заробітної плати, який вже є дефіцитним. Паралельно, зросла ціна на електроенергію. Тобто, зросли дві основні статті витрат. Зараз середня заробітна плата на ринку – 10500 грн.

Ви просили, щоб вас включили в механізм ПСО, правильно?

Ми просили, так. Дивіться, зарплата зросла, ціна на електроенергію зросте, відповідно наш тариф може зрости на 30%. Ми подали відповідний законопроект. Ми намагалися його провести через паливно-енергетичний комітет. Ми наполягали залишити нас, хоча б до кінця року в даному механізмі. Ринок збалансується, ми побачимо, що буде з НКРЕКП, отримаємо ліцензії на постачання і тоді зможемо вийти на вільний ринок електроенергії. Тому що, нам комісія ні в минулому році на інвестиційну програму коштів не дала, ні в цьому році. Ми розуміли для себе, що якщо ми лишимося на ПСО, то в нас не буде зростання ціни електроенергії. Але для кого вигідно, щоб водоканали купували дорогу електроенергію? Тому, хто продає електроенергію на балансуючому ринку.

Які шляхи вирішення цієї проблеми пропонує асоціація?

В нової НКРЕКП, уряду, депутатів є два рішення. Або повернути нас на ПСО, або встановити нам нові тарифи. Інших варіантів немає.

Який варіант краще?

Я б зараз скоригувала наші тарифи в зв’язку із зростанням заробітної плати. Це було б невелике зростання тарифів водоканалів – 10-15%. Перевела далі водоканали на ПСО до кінця року. Тоді на початку року встановила б новий тариф. Там було знову не суттєве подорожчання в межах 10-15%. Споживач би цього не відчув. Це було б рівномірне зростання.

Ще ми пропонуємо зробити нас гарантованим споживачем «Енергоатому». Це дуже вигідно для них і для нас. Це вирішило б дуже багато питань.

Ярослав Самолюк