Олексій Ластовець: Спільно у нас вийде побудувати європейську модель газового ринку

Олексій Ластовець: Спільно у нас вийде побудувати європейську модель газового ринку

З 1 березня ринок природного газу в Україні запрацював в режимі добового балансування. Серед учасників тривають дискусії в пошуках відповідей на безліч виникаючих запитань. Щоб відповісти на одне з найболючіших: як встигнути закривати свої небаланси за одну добу, EXPRO поспілкувалися з заступником голови Біржового комітету «Української енергетичної біржі» Олексієм Ластовцем.

- УЕБ оператор торгової платформи ринку добового балансування природного газу в Україні. Перехід на добове балансування відбувся, інформаційна платформа оператора ГТС почала роботу, а що з торговою платформою?

- Функціонування торгової платформи товарної біржі, передбачено Кодексом ГТС і вона має функціонувати в певному симбіозі з інформаційною платформою оператора ГТС. УЕБ заявляла про свою технічну готовність працювати в якості торгової платформи ще з травня минулого року. На жаль, договір про взаємодію операторів торгової та інформаційної платформи був підписаний лише 27 лютого, за два дні до запуску ринку. Але він таки підписаний, технічна інтеграція розпочалася і відтепер УЕБ оператор торгової платформи ринку добового балансування природного газу в Україні. Відповідно до Кодексу ГТС біржа забезпечуватиме торгівлю короткостроковими стандартизованими продуктами на умовах передачі протягом газової доби (D) сім днів на тиждень у тому числі для врегулювання небалансів.

- Учасники ринку нарікають, що поки триває інтеграція їм треба закривати свої небаланси, вони ризикують живими грошима…

- Сьогодні питання учасників більше стосуються рівня небалансу, який треба врегулювати до закінчення газової доби, тобто, до точності даних інформаційної платформи. Що стосується інструменту для врегулювання небалансів, то Українська енергетична біржа давно надала цей інструмент ринку. Це наша ОТС (ред. - over the counter) платформа, що дозволяє учасникам знайти контрагентів для закриття небалансів. Більше того, це безпрецедентне рішення, ми надали доступ до платформи, що обслуговує європейські ринки абсолютно безкоштовно. Все що потрібно – це отримати акредитацію на біржі, що теж коштує 1 грн. та пройти безоплатне навчання. І вже в залежності від того позитивний чи негативний небаланс, подавати заявки на продаж чи купівлю відповідно.

- Які відмінності торгівлі в ОТС від біржової торгівлі на торговій платформі?

- ОТС – це, іншими словами, ринок двосторонніх договорів. Основна відмінність, що тут учасники не знеособлені і вказуються в системі. Тобто є можливість вибрати контрагента, ціну та обсяг, який вас задовольняє. Друга відмінність – це відсутність гарантій. ОТС не підкріплена клірингом, а заявки не забезпечуються гарантійним внеском. Біржа не гарантує виконання угод та не передає оператору ГТС торгові сповіщення. Але ОТС підтримує багато переваг торгової платформи. Так само в ОТС підтримується два типи укладання угод: метчінг - автоматичне укладення та укладення угод «по кліку» – вибір заявки іншого учасника. Також є списки виключень: реалізована функція чорний/білий список, що дозволяє компаніям укладати угоди виключно з верифікованими компаніями.

- В чому полягає інтеграція інформаційної та торгової платформ та як учаснику долучитися до торгової платформи біржі?

- Інтеграція – це можливість біржі взаємодіяти з інформаційною платформою оператора ГТС. Біржа буде отримувати від оператора ГТС інформацію про наявність у учасника торгів діючого договору транспортування природного газу та відсутності підстав для його припинення. В свою чергу за результатами торгів біржа отримує право надавати торгові сповіщення про набуття та відчуження природного газу від імені учасників.

- Що потрібно, щоб приймати участь в торгах?

По-перше, треба мати дійсний договір на транспортування природного газу з оператором ГТС та право на подання торгових сповіщень. По-друге, бути акредитованим на біржі та підписати відповідний договір про приєднання до біржового ринку добового балансування. По-третє, укласти договори доручення з біржею. По-четверте, укласти договір про відкриття та обслуговування рахунку умовного зберігання (ескроу) з розрахунковим банком.

- Тобто на біржі учасники вже отримують інструменти клірингу та управління ризиками?

- Саме так. Клірингова діяльність Біржі полягає у визначенні зобов’язань учасників торгів, підготовці інформації для проведення розрахунків та поставки, створенні системи управління ризиками. Буде використовуватися вже звичний механізм гарантійного забезпечення від обох сторін та вводиться передбачений Кодексом ГТС механізм для розрахунків за газ з використанням рахунку ескроу. Серед його переваг - неможливість арешту коштів, які знаходяться на рахунках ескроу та використання коштів виключно для розрахунків з бенефіціарами. Біржа відкриває учасникам аналітичні рахунки в системі клірингу торгової платформи, перший призначений для обліку гарантійних внесків учасників торгів, а другий для забезпечення розрахунків за товар. Для цілей останнього, учасником в банку відкриваються два рахунки: поточний та ескроу. Учасник можуть перераховувати незаблокованих під заявки та біржові угоди грошові кошти з аналітичних рахунків на власний поточний рахунок.

- Як все-таки врегулювати небаланс на біржі?

- От наприклад, газова доба D розпочинається 0 7:00 та триває до 7:00 календарного дня D+1. Учасник не пізніше, ніж до 13:00 D-1 отримує від оператора ГТС інформацію про прогноз його відборів/споживання, що не вимірюються щодобово. Або клієнт учасника торгів повідомив про збільшення або зменшення відборів. На цьому етапі учасник вже може планувати обсяги, що йому доведеться купити або продати на біржі, може подбати про необхідне фінансове забезпечення. Після першого оновлення прогнозів відборів/споживання о 15:00 газової доби учасник виявляє, що він має негативний баланс та має докупити на біржі, скажімо, 10 тис. куб. м. газу. На біржі він це може зробити за ціною, наприклад, зараз ринкова 7 920 грн. за тис.куб.м., а якщо він цього не зробить, то, фактично, закупить за базовою ціною придбання 9 649,58 грн. (якщо обсяг небалансу не перевищує допустиме відхилення), тобто, втратить більше 1700 грн на кожній тисячі кубічних метрів. Свої небаланси треба встигнути закрити до 6:30 календарного дня D+1. Такий учасник забезпечує наявність необхідної суми гарантійного внеску та фінансового забезпечення під розрахунки на відповідних аналітичних рахунках в системі клірингу торгової платформи біржі. При цьому біржа дозволяє в режимі реального часу 24 години на добу сім днів на тиждень отримувати інформацію про заявки та угоди всіх учасників біржових торгів.

- І що далі?

- Далі учасник подає заявку в систему. Обсяг газу в заявці визначається в тисячах метрів кубічних або в лотах, 1 лот дорівнює 1 тис куб м газу. Учасник може вибирати вид заявки (добова, дійсна до відміни, дійсна до дати, терміново виконати або відмінити, виконати або відмінити). За цінами заявки теж можуть поділятися на види: лімітна, ринкова, прихована. Можна виставляти параметр, який не дозволяє виконувати заявку не в повному обсязі. У будь-який момент є можливість відредагувати, а також зняти з торгів незадоволені заявки або їх залишки. Далі кліринговою системою відбувається блокування на рахунку ескроу фінансового забезпечення під розрахунки у розмірі 100% від суми заявки (для покупця), блокування на рахунку біржі гарантійного внеску (орієнтовно 3%) для стягнення неустойки/здійснення компенсаційних виплат та для покриття комісійних витрат перед біржою.

- Торги проходять повністю в анонімному режимі?

- Так, укладення біржових угод відбувається за механізмами метчінг та «по кліку» з врахуванням списків виключень, якщо такі є. На підставі укладеної біржової угоди сторони зобов’язані укласти між собою стандартні договір купівлі-продажу відповідно до типової форми шляхом його підписання кваліфікованими електронними підписами в системі клірингу. У випадку непідписання однією зі сторін, кошти заблокованого під біржову угоду гарантійного внеску сторони, що не підписала договір списуються біржею як штраф, постраждала сторона отримує компенсацію. Кошти на рахунках ескроу розблоковуються. В такому випадку біржа не надсилає оператору ГТС торгові сповіщення на відчуження, угода вважається припиненою. Якщо договір купівлі-продажу був підписаний обома сторонами, біржа формує та надсилає оператору ГТС відповідні торгові сповіщення.

- Які далі дії в залежності від результату розгляду торгових сповіщень оператором ГТС?

- Якщо торговою платформою біржі отримано підтвердження від інформаційної платформи оператора ГТС по торговим сповіщенням, оператор ГТС здійснює передачу природного газу між учасниками торгів, а розрахунковий банк на підставі поданих біржею реєстрів біржових угод, здійснює перерахування коштів в розмірі 100% вартості товару з рахунку ескроу покупця на поточний рахунок продавця. Відповідно, біржа повертає гарантійні внески. У разі відхилення одного з торгових сповіщень угода анулюється, постраждала сторона отримує компенсацію, яка стягується з гарантійного внеску винної сторони. У разі відхилення обох торгових сповіщень угода анулюється. Гарантійні внески за винятком вищезазначеного та фінансове забезпечення сторін розблоковуються. Біржа оприлюднює знеособлені результати торгів на своєму сайті.

- А як бути з тими, хто не встиг закрити небаланс, що скажете про визначення плати за добовий небаланс?

- Для розрахунку плати за добовий небаланс оператор ГТС множить остаточний обсяг добового небалансу на ціну, що застосовується відповідно до Кодексу ГТС. Зараз оператор оголосив, що для визначення плати за добовий небаланс березня буде застосовуватися ціна закупівлі природного газу оператором ГТС в ProZorro, яка сформувалася протягом лютого та скоригована на величину коригування. На підставі остаточних алокацій оператор ГТС здійснює розрахунок остаточного обсягу добового небалансу та визначає остаточну плату за добовий небаланс за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць.

- Коли оператор ГТС буде використовувати біржові ціни для визначення плати за небаланс?

- З метою визначення маржинальних та середньозваженої цін оператор ГТС може використовувати інформацію про операції, що відбуваються на торговій платформі, вибір якої погоджений Регулятором. Це закріплено Кодексом ГТС. Якщо буде забезпечено належну ліквідність, то правильним буде орієнтуватися на біржову ціну, бо це світова практика. Оператор ГТСмає право закуповувати послуги балансування, як зараз він це робить на ProZorro, у випадку, якщо короткострокові стандартизовані продукти не можуть задовольнити потреби у підтримці оптимальної роботи ГТС або за відсутності ліквідності торгівлі ними. Одночасно, з метою здійснення балансуючих дій оператор ГТС може в якості контрагента проводити операції на торговій платформі. Ця норма має бути врегульована шляхом внесення відповідних змін в Закон України «Про публічні закупівлі». Після цього та за забезпечення належного рівня ліквідності торгової платформи, оператор ГТС зможе закуповувати газ на біржі. Якщо ж оператор попри світову практику все-таки прийме рішення продовжувати закупівлі, то відповідно до Кодексу ГТС, такі закупівлі не повинні обмежувати оператора ГТС протягом газової доби здійснювати продаж/купівлю короткострокових стандартизованих продуктів. І проводячи такі закупівлі оператор має зважати на скільки вони чинять вплив на ліквідність торгової платформи. Але ми все-таки сподіваємося, що спільно з учасниками ринку та оператором ГТС у нас вийде побудувати дійсно європейську модель газового ринку де будуть збалансовані інтереси всіх учасників та враховані кращі світові практики.