Олександр Сендега: «Ми багато очікуємо від нового родовища в горах»

Олександр Сендега: «Ми багато очікуємо від нового родовища в горах»

Олександр Сендега, директор газопромислового управління «Львівгазвидобування» поділився з EXPRO Gas&Oil планами щодо збільшення видобутку газу на території західних областей та розповів про взаємовідносини з місцевими громадами

- В останні десять років обсяги видобутку газу по «Львівгазвидобуванню» суттєво скоротились. В чому причина падіння чи можливо переламати тенденцію?

- Ми вже переламали тенденцію щодо скорочення видобутку. У 2017р падіння видобутку зупинили і увійшли в новий 2018р навіть з невеликим приростом. Цього року плануємо наростити річний видобуток відносно минулорічного ще на 4-5%. Загалом, ми розробляємо 40 газових, газоконденсатних та нафтоконденсатних родовищ. У експлуатаційному фонді – 511 свердловин. Щодо причин падіння. 80% газу в західному регіоні видобувається на родовищах, відкритих у 1940-х та 1970-х рр минулого століття. Західноукраїнський газ у піковий час високих дебітів постачали в міста і республіки колишнього СРСР та першими газогонами за кордон. Сьогодні на 10 найбільших родовищах запаси газу відібрані більш ніж на 90%. Зокрема й на Битків-Бабчинському, одному з найбільших на заході Україні, де й надалі видобувають чималу частку блакитного палива. Запаси його не нескінчені, але у нас є впевненість, підтверджена експертами, що на Заході України із надр ще можна отримати високі дебіти. Цікавою є Новобитківська ділянка на нашому Битківському родовищі. Є ще ряд і нових, і уже відомих ділянок, котрі обіцяють бути дуже продуктивними, але необхідне освоєння великих глибин, так як це було зроблено на Сході на прикладах Свиридівського, Рудівсько-Червонозаводського, Комишнянського та інших родовищ.

- З якими результатами ЛГВ закінчило 9 місяців 2018р? І які плани на 2018р?

- За 9 місяців 2018р ми видобули 535,780 млн. м. куб. газу. Це майже на 4% більше ніж минулоріч за відповідний період. У IV кварталі плануємо додати ще близько 187 млн. м. куб газу. Загалом «Львівгазвидобування» видобуває 70% усього газу в регіоні і залишається найбільшою газовидобувною компанією Західної України.

- Цього року «Львівгазвидобування» домовилось про взаємовигідну співпрацю з Львівською ОДА. Вигода ЛОДА зрозуміла – «Львівгазвидобування» вкладає кошти в ремонт доріг та іншої інфраструктури. А от в чому вигода ЛГВ? Розраховуєте на допомогу обласної влади у вирішенні земельних питань або ще щось?

- При взаємній підтримці на шляху до досягнення любої цілі легше пройти, коли разом. Наш попередній досвід роботи з Львівською обласною радою та Львівською обласною державною адміністрацією як приклад для інших регіонів тісної взаємопідтримки у вирішенні питань і території, і підприємства. З роками ця співпраця стає міцнішою. Це свідчить, що і Олег Синютка, голова ЛОДА, і Олександр Ганущин, голова Львівської обласної ради, розуміють мету, котра поставлена перед «Львівгазвидобуванням» - потрібно нарощувати видобуток власного українського газу задля енергетичної незалежності України. Процес видобутку є складний і залежить від багатьох складових, як технологічних, так і соціальних. Ми працюємо в полях поблизу населених пунктів, їздимо дорогами, створюємо певні незручності для місцевого населення. Проте, завжди намагаємося знаходити точки дотику спільних інтересів для швидкого вирішення наших питань і допомоги населеним пунктам. Саме глибоке розуміння спільних інтересів та досягнення мети дає нам можливість швидше розв’язувати задачі, що перед нами поставлені. Із1 січня цього року громади, на територіях яких є наші об’єкти, отримують ренту. Вони мають можливість акумулювати ці кошти і самостійно вирішувати на що їх витратити. До прикладу, Летнянська сільська рада за 10 місяців отримала понад 850 тис. гривень. До кінця року отримають, за нашими підрахунками, 1,2 млн. гривень. Більше 300 тис. з них - понад план завдяки тому, що введені в експлуатацію три нових свердловини. Бо місцева сільська рада вчасно прийняла правильні рішення щодо дозволу на їх буріння та експлуатацію. Загалом, «Укргазвидобування», західною філією якого ми є, - лідер щодо наповнення бюджетів усіх рівнів.

- Перед газопромисловим управлінням стоїть завдання, згідно з Концепцією розвитку газодобувної галузі, до 2020р суттєво наростити видобуток газу. Яким чином плануєте це робити?

- Ми уже робимо те, що запланували. І отримуємо очевидні результати – газовидобуток не падає, а зростає. У «Львівгазвидобуванні» розробили 11 напрямків розвитку для збільшення видобутку газу. Основа перспектив – нові площі, нові об’єми геологорозвідки. Нам продовжили спецдозвіл на геологічну розробку та дозволили промисловий видобуток вуглеводнів на Лютнянській площі в Карпатах. Там уже пробурено 6 розвідувальних свердловин. На 2-х з них планується проведення ГРП. Це саме те родовище, для якого планують побудувати перший віртуальний газопровід. Від буріння нових свердловин цього року ми вже отримали в 4 рази більше газу, аніж минулоріч. Цікавий досвід є і від впровадження механізованого видобутку газу. Ставимо плунжерні підіймачі та механічні нафтові качалки для стабілізації видобутку на газових свердловинах, що мають низькі пластові тиски і схильність до обводнення. Серед результативних напрямків – інтенсифікація. Лише від колтюбінгових операцій у 2018р додатково плануємо отримати 20 млн. м. куб. газу. Проте, це не лише колтюбінгові операції, яких цьогоріч уже провели у 2 рази більше аніж за цілий 2016р, а й реперфорації, кислотні обробки та гідророзриви. Останні ми, разом із департаментом гідравлічного розриву пластів «Укргазвидобування», впровадили влітку цього року і вони дають хороший результат. Є свердловини, які мали дебіт до 2 тис. м. куб. на добу, після проведених гідророзривів стали давати близько 50 тис. м. куб. газу. 18 гідророзривів на 11 свердловинах нашим фахівцям вдалося провести за три місяці, від липня до серпня. Ефект від проведених операцій - додаткові 165 тис. м. куб. газу до денного дебіту «Львівгазвидобування». До листопада цього року буде проведено ще 10 ГРП на 4 свердловинах. Ми освоюємо нові площі і нові ділянки на наших родовищах. Нарешті проводимо якісну сучасну геологічну розвідку. Саме цього року уперше від часу створення «Львівгазвидобування» геологічний департамент УГВ ініціював проведення сейсмічної геологорозвідки: 3-D на Хідновицькому родовищі, що знаходиться у Львівській області та 2-D на Південно-Буцівській (Львівська обл.) та Жденіївській (Закарпатська обл.) площах. Вирішуємо проблеми транспортування газу до мереж високого тиску. За останні три роки в підрозділах «Львівгазвидобування» запрацювали п’ять нових компресорних агрегатів. Так ми врівноважуємо ситуацію із перепадами пластових тисків і тисків в магістральних газогонах. Будуємо локальні транспортні мережі, що дають змогу в сезон низького споживання переправити газ на інший об’єкт і тим самим не втратити у видобутку. До прикладу збудований газопровід УППГ «Комарів» - УППГ «Дашава», дозволив збільшити видобуток із Комарнівського та Стриганецько-Тейсарівського родовищ на 30%. А від розділення шлейфів з різними тисками підприємство минулоріч отримало додаткових 1,3 млн. м. куб газу. Цього року від такого розділення ми плануємо отримати 2 млн. додаткового блакитного палива.

- Які найбільші виклики стоять зараз перед ЛГВ?

- Люта. Ми багато очікуємо від цього нового родовища в горах. За оцінками геологів Карпати – це серйозні недорозвідані запаси газу і велика перспектива для газовидобутку в Західній Україні. Ми робимо все, щоб якнайшвидше облаштувати це нове родовище, порахувати і вималювати перспективу. На друге місце я б поставив проблему транспортування газу в сезон зменшення споживання. Це будівництво нових транспортних мереж, котрими ми б змогли подавати газ у магістральні газогони, коли традиційний споживач зменшує відбір газу. І, водночас, поповнення компресорних станцій новими резервними агрегатами, щоб у разі вимушеної зупинки не переривати виробничий процес. Плануємо провести такі роботи на Летнянському, Свидницькому, Гаївському та Битків-Бабчинському родовищах. Ще з важливого – будівництво осушок газу. 2-3 роки тому вимоги до його якості не були настільки високими. Із введенням нового Кодексу газотранспортної системи вимоги до якості газу змінились. Ми вже побудували 4 осушки газу, ще 3 маємо ввести в експлуатацію найближчим часом. Таким чином 96% газу, що видобувається підрозділами «Львівгазвидобування» буде надходити до споживача тільки високої якості.

- Як справи у ЛГВ з отриманням нових ліцензій (скільки заявок подано в 2018 році, скільки ліцензій отримано)? Чи є труднощі з погодженнями?

- У 2017 році ми подавали матеріали на 21 спецдозвіл. І хоча 8 з них уже були погоджені облрадами, ми не отримали жодної нової площі. Із випадками, коли ми мали погодження, а від Держкомгеології надійшла відмова, розбираються юристи. А 13 матеріалів, що були без погоджень, подали повторно у 2018 році. Наразі позитивних рішень не маємо. Чекаємо на зміни, які впроваджує Держкомгеологія – з першого січня 2019 року весь геологічний фонд буде продаватися на відкритих аукціонах. Чим більше газу – тим більше не лише рентних платежів, котрі складають 5% від вартості видобутого газу, а й податків у місцеві бюджети. Це розуміють керівники Львівщини, Закарпаття. Не погано ми розпочали співпрацю із Чернівецькою владою. Не завжди чують нас на Івано-Франківщині. А ми працюємо в 5 областях Західної України. І за оцінками фахівців у кожній області є потреба провести геологорозвідувальні роботи. Нам, до прикладу, потрібні нові площі на Волині. Там влада категорично глуха до наших звернень. Локачинський нафтогазопромисел – один із найсучасніших об’єктів. За оцінками науковців Волинь має перспективи, але її необхідно дослідити. Роль місцевої влади – погодити таку можливість. Але влада Волині на жаль…

- Ви розповідали, що ЛГВ має намір активніше зайнятись бурінням у Карпатах. Можете розповісти про це детальніше?  Про які площі йдеться? Скільки свердловин пробурено, які результати?

- Ми давно активно буримо в Карпатах. Із 60-х років минулого століття, якщо не помиляюся. У Івано-Франківській області успішно видобуває газ у горах Пасічнянський нафтогазопромисел «Львівгазвидобування». Обслуговує 5 родовищ та 69 свердловин у гірській та передгірській зоні Карпат. На Битків-Бабчинскому родовищі, одному із найбільш перспективних, безпосередньо в горах пробурено 27 свердловин. Пасічнянські свердловини щоденно додають до загального об’єму видобутку «Львівгазвидобування» близько 20% газу.

- Раніше повідомлялось, що ЛГВ започаткує транспортування газу автомобільним транспортом. Як рухається справа в цьому напрямку? Про які обсяги йдеться? Скільки вже свердловин пробурено? Скільки газовозів придбано?

- Спецдозвіл на промислову розробку вуглеводнів на Лютнянському родовищі, що на Закарпатті, ми отримали на початку жовтня цього року. До цього часу мали такий дозвіл лише на пошук і геологорозвідку покладів вуглеводнів, вивчення і прогнозування оцінки їх запасів. Там немає промислової інфраструктури. До магістрального, та зрештою – будь-якого газогону – 40-50 км. Тому спільно з «Укргазвидобуванням» вирішили облаштувати родовище віртуальним газопроводом ( транспортувати газ до магістральних газогонів автомобільним транспортом). Така практика дуже поширена, до прикладу, в Канаді. Попередня оцінка вартості облаштування Лютнянського родовища, розбудови інфраструктури та транспортування понад 100 млн. грн. Станом на 1 жовтня активно ведуться будівельно-монтажні роботи по облаштуванню самого родовища та пунктів завантаження і розвантаження газу, технологічного процесу підготовки вуглеводнів. Плануємо завершити ці роботи в першому півріччі 2019 р.

- Колись згадувалось про проблему відтоку кадрів. Її уже вдалось вирішити? Як саме?

- Із позитивного – з 1 листопада цього року частині найбільш низькооплачуваної категорії працівників на 20% підняли оклади. Коефіцієнт плинності кадрів становить 5%.

- Які крупні проекти ГПУ планує реалізувати у 2018-2020 роках?

- Завершити і пустити в експлуатацію Лютнянське родовище. Плануємо будувати транспортну мережу для подачі газу із Свидницького родовища до Хідновицької УКПГ, щоб унеможливити втрати видобутку, через відсутність споживача. Наступного року плануємо збудувати компресорну станцію і осушку газу на Пасічнянському нафтогазопромислі та провести реконструкцію на Летнянському УКПГ Стрийського нафтогазопромислу.

Досьє «ЕXPRO»

Газопромислове управління “Львівгазвидобування” розробляє газові, газоконденсатні та нафтогазоконденсатні родовища, що розташовані у Львівській, Івано-Франківській, Волинській, Закарпатській та Чернівецькій областях. Основний напрямок діяльності - видобуток та підготовка природного газу, газового конденсату і нафти. Обсяги видобутку в 2017р склали: – природного газу – 694,49 млн м3, – газового конденсату – 515 тонн, – нафти – 204 тонни. Орім цього управління виготовляє дорожній дистиляційний бітум марки БНД130/200. Промисловий обєм його виготовлення - 1500-1700 т/рік. Загальна протяжність трубопроводів, обслуговування яких проводить управління, становить 1 480 тис. км.