Олександр Коваленко, директор

Олександр Коваленко, директор "Української енергетичної біржі"

Про перспективи запровадження подобового балансування природного газу EXPRO поспілкувалася з генеральним директором Української енергетичної біржі Олександром Коваленком.

Згідно затвердженого регламенту 1 травня повинно початися тестування платформи, яка б забезпечила функціонування подобового балансування природного газу в Україні. Чи готова ТБ «УЕБ» до роботи в новому режимі? Що було зроблено?

Зі свого боку, УЕБ готова на сьогодні до інтеграції з Інформаційною платформою ПАТ «Укртрансгаз» з подальшим тестуванням. Тестування не може відбудитися без інтеграції.

УЕБ відпрацьовані моделі торгів, клірингу, управління ризиками, модель розрахунків з застосуванням ескроу-рахунків та порядок взаємодії з банками та ПАТ «Укртрансгаз». Всі складові були розроблені з врахуванням сьогоднішніх практик функціонування європейських біржових ринків природного газу. Наша команда за рік відвідала провідні енергетичні біржі в Європі та Британії та застосовує цей досвід для розбудови українського газового ринку.

З ПАТ «Укртрансгаз» підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо узгоджених дій в рамках організації біржової торгівлі природним газом. В рамках Меморандуму УЕБ та британськими консультантами, яки до цього допомагали у запуску быльш ніж 17 Європейських газових ринків розроблені і надані до ПАТ «Укртрансгаз» для опрацювання низки документів, зокрема проект договору про взаємодію, схема взаємодії між УТГ та до ПАТ «Укртрансгаз» з описом послідовності дій кожної зі сторін, порядок інформаційного обміну (які дані і повідомлення і ким надаються, які підтверджувальні квитанції повинні бути, тощо).

ТБ «УЕБ» торгова біржова платформа, яка володіє широким функціоналом для торгівлі природним газом саме така платформа використовується європейськими біржами, що надасть можливість запровадити нові інструменті в України. Після інтеграції торгової платформи УЕБ з Інформаційною платформою ПАТ «Укртрансгаз» європейські компанії зможуть працювати в Україні за звичними для себе правилами і стандартами, що дозволить зробити ринок більш конкурентним, ліквідним та надійним щодо поставок природного газу. А це, в свою чергу, дозволить формувати національні бенчмарки.

Як Ви оцінюєте підготовку ринку до нововведень? Чи готові трейдери, споживачі та розподільчі компанії до переходу на роботу в режимі подобового балансування?

Для того щоб відповісти на це питання, необхідно розуміти рівень готовності Інформаційної платформи ПАТ «Укртрансаз», а також технічного та технологічно забезпечення ГТС та ГРМ. Нажаль, зі сторони ПАТ «Укртрансгаз» не оприлюднювалась.

В той же час і трейдери, і розподільчі компанії, і газовидобувні компанії, і промислові споживачі налаштовані на роботу в режимі добового балансування. Але часу до 01.08.2018 лишилось мало. І учасники ринку переживають, щоб не сталося так, що ПАТ «Укртрансгаз» 30.07.2018 заявить, що з 01.08.2018 ринок працює в режимі добового балансування, а при цьому учасники так і отримають необхідне роз’яснення, навчальну та консультаційну підтримку від ПАТ «Укртрансгаз», як же їм працювати. Зараз якщо цим питанням почати займатись, можливо все встигнути.

 Які головні проблеми залишаються не вирішеними?

В частині запровадження біржових інструментів «внутрішньодобового» ринку (Intraday) та ринку «на добу наперед» (Day-ahead), як вже було сказано, для нас нагальним є питання інтеграції з ПАТ «Укртрансгаз».

Не вирішені питання інформаційного обміну та технічної взаємодії між УЕБ та ПАТ «Укртрансгаз». Поки що ми не отримали конкретизованих та формалізованих відповідей від ПАТ «Укртрансгаз» з зазначенням переліку даних, їх форматів, файлів підтверджень, протоколів обміну даними тощо.

Минулого понеділка (16 квітня) було звільнено Мирослава Химка з посади президента ПАТ «Укртрансгаз». Приводом для звільнення стали результати аудиту Ernst & Young контракту між «Укртрансгазом» і угорською компанією IP Systems Kft. для створення платформи добового балансування газу. На Вашу думку, чи може це вплинути на терміни запровадження платформи?

Приймаючи до уваги, стан справ з впровадження добового балансування, і як розвивалися події навколо цього, ми не виключаємо, що запровадження Інформаційної платформи може бути відтерміновано. Або ж відбуватися «частинами», - наприклад, в першу чергу, для імпортерів. Однак таке відтермінування буде означати зрив реформ в Україні, та невиконання Україною своїх зобов’язань перед світовою спільнотою. Також таке відтермінування, та «ручний» режим контролю за постачанням природнього газу, залишає низку ризиків для компаній та оператора ГТС. Щодо аудиту ми його не читали, тому не можемо коментувати що там написано, але трохи дивно що аналогічні ітрішення цього вендора (компанія-виробрик - ред.) працюють на системних операторах у ряді Європейских країн наприклад Угорщини, Хорватії а на українському системному операторі виникли якісь проблеми. Хоча ще у грудні представники УТГ публічно повідомляли, що все майже готово та не більше 2 тижнів потрібно для початку тестування, але минуло 4 місяці і поки що все на тому самому місці. В той же час цей вендор надав нам як біржі офіційний лист що програма робоча та готова до інтегрування з софтом біржі, але для цьго потрібна згода УТГ.

Який може бути вихід з ситуації?

На нашу думку, необхідно створити робочу групу за участю НКРЕКП, НАК Нафтогаз, представників розробника, представників з кожного сегменту учасників ринків, бірж та ПАТ «Укртрансгаз», яка б в інтерактивному режимі розібралася зі станом справ з Інформаційною платформою, розробила план з її впровадження, здійснювала моніторинг і постійний контроль з реалізації плану (на щотижневій основі) та його коригування, за необхідності.

Також вважаємо за необхідне, щоб НАК Нафтогаз та НКРЕКП взяли під контроль впровадження добового балансування на ринку природного газу, якщо дійсно не на словах а на ділі Україна збирається робити реформи у відкритті газового ринку за Європейскою моделлю інакше це відкине впровадження добового балансування , реформи та відкриття ринку на декілька років.