Олег Ларіонов: За нових правил балансуючого ринку «Донбасенерго» може щомісяця зазнавати 70-75 млн грн збитків

Олег Ларіонов: За нових правил балансуючого ринку «Донбасенерго» може щомісяця зазнавати 70-75 млн грн збитків

Олег Ларіонов: «За нових правил балансуючого ринку «Донбасенерго» може щомісяця зазнавати 70-75 млн грн збитків» Однією з проблем на ринку електроенергії є профіцит базової потужності, який створює значні небаланси на балансуючому ринку. Для коригування ситуації НКРЕКП застосовує цінові обмеження, але їх останні значення призвели до збитковості роботи на цьому сегменті теплової генерації, яка має розвантажуватися для збереження рівня атомної генерації.

Зокрема, компанія «Донбасенерго» повідомила про можливі колосальні збитки від роботи на балансуючому ринку через застосування граничної ціни на розвантаження на рівні РДН-20 %. В інтерв’ю для агентства ExPro комерційний директор «Донбасенерго» Олег Ларіонов розповів про причину збитковості, запропонував шляхи вирішення проблеми балансуючого ринку та інших сегментів, а також озвучив позицію компанії щодо імпорту електроенергії в ОЕС України та прокоментував процес заміщення імпортного антрациту вугіллям українського видобутку.

З якими проблемами стикається компанія на ринку електроенергії загалом та на балансуючому ринку зокрема?

Основною проблемою є незбалансованість ринку, коли витратна частина всіх виробників з різних причин не дорівнює дохідній частині, яка може бути отримана на ринку. Звідси й усі перекоси. Це призводить до низької ціни на сегментах ринку, зокрема РДН (знизився 1,45 грн кВтг за минулий рік до 1,2 грн кВтг у цьому році) та перекосів на балансуючому ринку.

Чому я кажу про балансуючий ринок? Після того, як у грудні 2019 р. – лютому 2020 р. компанія мала колосальні збитки, ми звернулися до регулятора й довели ефективність таких цін (гранична ціна на розвантаження – 45 % від ціни на ринку «на добу наперед». — Прим. ред.) на балансуючому ринку. Пропрацювавши 2-3 місяці, це вдарило по «Гарантованому покупцю» та «Енергоатому», і регулятор прийняв зворотне рішення (відбулося поступове підняття price cap до – мінус 20 % від РДН. — Прим. ред.).

Справа в тому, що коли наша Слов’янська ТЕС виробляє електроенергією на повну потужність, згідно з торговим графіком продажу електроенергії – то умовно – постійні витрати складають 40 копійок на 1 кВтг, а коли її розвантажують до одного корпусу – то УПЗ виростають вже до 80 копійок на 1 кВтг. Тому саме price cap на балансуючому ринку впливає на покриття наших УПЗ та є для нас дуже чутливим.

Price cap на рівні – 45 % він ціни РДН — це було прийнятне значення?

Ми говорили про – 60 %, але прийняли – 45 %. Ми вважаємо, що це об’єктивно. Але коли «Гарантований покупець» та «Енергоатом» потребували коштів, рішенням про зниження цінового обмеження до – 20 % взяли й знищили нас. Я все розумію, але ми відстоюватимемо свої законні права й доводитимемо, що це неправильно, в тому числі у судах. Поки загалом не виправиться ситуація на ринку, комусь завжди буде погано, оскільки ринок не збалансований.

Оскільки «Енергоатом», який затиснутий у механізм ПСО, вимушений все продавати на РДН, його електроенергія не продається. Паралельно теплова генерація продає свою електроенергію, але «Енергоатом» все одно працює, і нас примусово не включають у роботу або вмикають лише на 3-4 години увечері. Весь інший час компанія зазнає збитки й не отримує додаткового прибутку, який дав би змогу покрити умовно-постійні витрати.

Для покриття умовно-постійних витрат, коли станція не виробляє електроенергії, має бути якась компенсація. Коли гранична ціна була встановлена на рівні – 45 % від РДН, ці витрати покривалися.

Ви купували електроенергію на балансуючому ринку за ціною РДН – 45 %, а продавали…

Продавали за ринковою ціною. Але ціна купівлі була не РДН – 45 %, адже це граничне значення, реальна ціна купівлі складалася на ринку залежно від того, хто і які пропозиції подав. Ціна була на рівні РДН – 25-35 %.

Різниця, яка виникала між ціною купівлі та ринковою ціною продажу, давала змогу покрити умовно-постійні витрати при непрацюючому одному корпусі Слов’янської ТЕС, що має місце близько 20 годин щодоби. Коли з 10 червня НКРЕКП знизила price cap до – 20 % від РДН, компанія опинилася в ситуації, коли вона не в змозі покривати свої збитки. Зазначу, що реальна ціна купівлі на сьогодні на балансуючому ринку становить РДН – 15-17%.

Ще до цього регулятор приймав рішення про зниження граничної ціни до – 35 % від РДН (з 27 травня). Ми розуміли, що це рішення було прийняте, щоб допомогти «Гарантованому покупцю» та «Енергоатому», але коли price cap був знижений до – 20 % — це було вбивством для компанії, тож ми вирішили звернутися до суду. Компанія саме через цю постанову (постанова НКРЕКП від 08.04.2020 р. № 766. — Прим. ред.) несе збитки і може дійти до банкрутства, все інше — це ринкові умови.

Навіщо, на вашу думку, регулятор прийняв таке рішення?

Комісія намагається допомогти «Енергоатому» та «Гарантованому покупцю». Це виглядає на кшталт перекосу з однієї генерації на іншу. Умовно кажучи, «Енергоатом» не продав 1 ГВт, але він його виробив і «випав» на балансуючий ринок. Нехай умовно ціна на РДН буде 1 грн/кВт*год, виходить, що при price cap – 45 % «Енергоатом» отримав 55 коп/кВт*год, а за нинішніх умов — 80 коп/кВт*год. Тобто таке рішення підтримує «Енергоатом», разом з тим кошти забрали у теплової генерації, яка й так працювала в «нуль», і тим самим загнали її у збитки.

Вас часто розвантажує НЕК «Укренерго» на балансуючому ринку?

Звичайно, нас взагалі не завантажують. Завантажити можуть на 10-20 МВт, щоб трохи відкоригувати систему.

Це примусове розвантаження. Ви обов’язково маєте виконувати команду?

Так, це команда диспетчера. Якщо її не виконувати, може «просісти» енергосистема. Також за невиконання команди диспетчера регулятор може позбавити ліцензії на виробництво.

Вже потім рахується ціна на балансуючому ринку?

Вона рахується по активації. «Укренерго» дивиться, кого і яким чином розвантажити згідно з ранжиром заявок. На якій заявці закривається ця операція, така ціна й складається.

Ви конкуруєте на балансуючому ринку з ДТЕК та «Центренерго»?

Так, з ДТЕК, «Центренерго» та ТЕЦ (Київськими, Харківською).

Таким чином, ціна опускається нижче price cap?

Коли price cap був – 45 % від РДН, ціна опускалася до – 25-35 %, зараз вона – 15-17 %. Ціна на балансуючому ринку також опускається і через конкуренцію.

Яких збитків зазнала компанія від роботи на балансуючому ринку?

Загальні збитки компанії, левова частка яких становить зниження price cap до 20 %, в червні складають близько 50 млн грн, у липні — вже близько 100 млн грн. Це наша пряма втрата економіки й коштів, адже я маю ці кошти заплатити «Укренерго». Для нашої компанії такі збитки мають вбивчі наслідки.

Чи може допомогти вирішити ситуацію робота ТЕС на природному газі? Кажуть, що зараз газ вигідніше використовувати, ніж вугілля?

Газ не вигідніше, ніж вугілля, тому що коли зменшилася ціна газу, тоді вугілля також подешевшало. Але паритет, принаймні для нас, десь 3000-3100 грн/тис. куб. м газу. Вугілля — краще, оскільки газ купується з прив’язкою до формул, його ціна непередбачувана, у той час як вугілля ви можете купити за довгим контрактом із фіксованою ціною. Зараз для нас робота на газу невигідна, а як для інших компаній — не знаю.

Що потрібно зробити, щоб виправити ситуацію на балансуючому ринку?

Перше: відпустити «Енергоатом» (5 серпня Кабмін зменшив частку продажу «Енергоатома» в рамках ПСО з 80 % до 50 %. — Прим. ред.). Можливі дві опції: зробити або фінансове ПСО, або прийняти перехідне ПСО, яке ми підтримуємо. Згідно з цим механізмом «Енергоатом» продаватиме 35-40 % на ринку і 50 % віддаватиме постачальникам універсальних послуг для потреб населення. У такому випадку «Енергоатом» сам вирішуватиме, працювати йому чи ні, якщо він не зможе продати «базу».

Друге: стабілізувати весь ринок. Якщо «база» буде продана, споживач піде за піком, тоді виросте ціна на пік. Ще одна неправильна річ — ми торгуємо погодинним графіком, а не торгуємо продуктом. Якщо споживачу потрібна «база» плюс «пік», і я як виробник готовий надати цей графік, — це зовсім різні продукти. Сучасна практика використання погодинного графіку не відображає вартості кожного продукту.

Якщо відпустити ціноутворення на балансуючому ринку, а саме на цьому наполягає «Донбасенерго», сам ринок визначатиме ціну. Наприклад, ціна буде – 10 % від РДН, тоді «Енергоатом» скаже: «Добре, я буду працювати». А завтра ціна впаде до – 80 % від РДН, і він подумає: «Мені так невигідно». Якщо він продасть весь обсяг на двосторонніх договорах, то взагалі все добре.

Ще раз: основна проблема полягає в тому, що наш ринок незбалансований — сьогодні нам зробили погано через балансуючий ринок, завтра зроблять ще якимось механізмом. Потрібно відпускати всіх у вільне плавання, і тоді вже кричи не кричи, а ринок так розпорядився, ти щось не зміг зробити — це твої проблеми. А коли вам адміністративно кажуть, що ви маєте зробити тільки так, звичайно, ми будемо все робити, щоб довести свою правоту й уникнути викривлень.

На підтвердження хочу також навести таке порівняння: ОРЦ (оптова ринкова ціна у старій моделі ринку. — Прим. ред.) була 1,68 грн/кВт*год, зараз ціна на РДН — 1,17 грн/кВт*год. При цьому обсяг «зеленої» генерації зріс удвічі — з 28 до 57 млрд грн (вартість електроенергії з ВДЕ на рік. — Прим. ред.). А за рахунок кого це відбулося? Звичайно, постраждала традиційна генерація. «Центренерго» зазнало збитків за перше півріччя, ми — зі збитком, «Енергоатом», я впевнений, матиме збитки, особливо з урахуванням небалансів. Так, вартість палива теж знизилася, але вона змінилася приблизно на 30 копійок, все інше впало на теплову генерацію.

Якщо «Енергоатом» суттєво випустити на ринок двосторонніх договорів, він не забере ваших споживачів?

Я не знаю, можливо, й забере, а що робити? Це ж ринок. «Енергоатом» продаватиме оптові обсяги «бази». Тоді ми будемо відігрувати свою позицію на продажах «піків». Зараз у нас навіть такої можливості немає.

Нещодавно НКРЕКП підняла нічний price cap на РДН. Чи допомагає це тепловій генерації?

Це плюс, але в нинішній ситуації це не грає ролі на тлі значного профіциту. У нас багато електроенергії. Дивіться, що відбувається: населення вночі не споживає, а вдень споживає. Вся електроенергія, яка продається «Енергоатомом» на адресу «Гарантованого покупця», йде рівним графіком. Вдень її споживає населення, а вночі ця електроенергії створює профіцит на РДН.

Яка ваша думка щодо організації виплат «зеленій» генерації, її місця на ринку?

На мою думку, «Гарантований покупець» має займатися винятково купівлею «зеленої» електроенергії. Проте ми переконані, що «зелених» потрібно випускати у вільний ринок і компенсувати їм різницю — «зелений» тариф мінус ціна на РДН.

За великим рахунком, кошти, якими планується дофінансувати «Гарантованого покупця» (за рахунок бюджету та банківських кредитів), потрібно «вливати» у ринок, а не перераховувати «Гарантованому покупцю» під «зелених», щоб стабілізувалася ціна.

Якщо «зеленій» генерації компенсувати різницю, вони все одно будуть випадати на небаланси?

«Зелені» можуть вийти та продати комусь свої обсяги за прямими договорами, можуть продати на РДН. Але розумієте, в чому питання: звільнили їх від небалансів — добре. Згідно зі статистикою, вони створюють близько 30 % небалансів від замовленого обсягу. Тобто їм потрібно поліпшити прогнозування. Зараз вони напрацьовують статистику, щоб зменшити небаланси до 10-12 %.

Штрафувати їх за небаланси? Я вважаю, потрібно. Як це нівелювати? Нехай входять у балансуючі групи і там домовляються з генерацією. Або необов'язково з генерацією: є багато балансуючих груп, які складаються лише зі споживачів. Ми їх до себе не затягуємо.

Але це насправді потрібно (відповідальність за небаланси. — Прим. ред.), і тоді ситуація вирівнюватиметься, адже вони будуть зацікавлені.

А як у нас? Є багато сегментів, у тому числі балансуючий ринок, з можливістю участі у балансуючих групах, на них працюють лише ті, хто розуміє, як працювати. Зараз половина споживачів не знають, що таке ринок, їм ПУПи як продавали, так і продають електроенергію за Правилами ринку за ціною РДН (яка діяла два місяці тому) + 3 %.

Ви сертифікуєтеся для надання допоміжних послуг?

На жаль, поки що ні. Для цього потрібно провести окрему реконструкцію блоків Слов’янської ТЕС. Зараз просто немає фізичної можливості зупинити блоки для проведення ремонтних робіт.

Ваша думка стосовно заборони імпорту електроенергії в ОЕС України до кінця 2021 р., як пропонує Міненерго?

Це дискусійне питання. З одного боку, експорт у Білорусь — це хороше досягнення «Енергоатому», але є одне «але». Сьогодні в Білорусі дефіцит, бо стоїть низка ТЕЦ, які працюють на дотаційному газу. Якби в нас були однакові ринки газу та електроенергії, тоді немає питань.

Чому за Європу ніхто слова не каже? Тому що там ціна газу така ж, як і в нас. Але варто зазначити, що в Угорщині, Польщі, Словаччині та інших країнах ЄС умовно-постійні витрати теплової генерації покриваються платою за потужність або за рахунок допоміжних послуг, там це становить близько €13-15/МВт*год. У них на ринку продається лише паливна складова, а в нас — умовно-постійні витрати, паливна складова, акциз та інші податки.

Ви вважаєте, як тільки білоруські ТЕЦ вийдуть з ремонтів, експорт припиниться?

Сто відсотків. Тому це дискусійне питання: коли заходить імпортна електроенергія, слід 10 разів подумати, а чи не буде вона для нас завтра дорожчою. Також давайте не забувати, що теплова генерація — це наші шахтарі, енергетики, мономіста…

Як триває процес збільшення споживання українського вугілля марки «Г» на Слов’янській ТЕС?

Ми зараз проводимо експерименти, відпрацьовуємо різні режими на Слов’янській ТЕС, у нас інколи виходить довести використання вугілля газової групи до 95 %. Але це поки експериментальний показник, а в середньому — близько 75 %. Зараз ми мало купуємо антрацит. Якщо раніше ми працювали лише на марці «А» і везли по 150 тис. т у місяць, то зараз імпортуємо лише 20-25 тис. т щомісяця.

Ми продовжуємо нашу роботу в цьому напрямі. Сподіваюся, що на початку 2021 р. ми будемо працювати лише на марці «Г». Інколи потрібне підсвічування газом.

Ви повністю забезпечуєте себе маркою «Г»?

Якщо ми вийдемо на використання 100 % газового вугілля, то ні. Ми забезпечуємо себе на дві третини.

Якою тезою Ви б хотіли завершити інтерв’ю?

По-перше, потрібно фінансово стабілізувати ринок. По-друге, за всіма розрахунками, до 2050 р. мінімум 3-4 ГВт вугільної потужності все одно буде присутня в балансі ОЕС України. Тому вже сьогодні слід розпочинати будівництво нових технологічних, екологічних та економічних блоків. Це дасть імпульс промисловості України, призведе до здешевлення електроенергії в майбутньому та реанімує енергетику країни в цілому.

Дмитро Сидоров, Віталій Корнієнко