Могаммад Таваллалі з IHS Markit про 3D моделювання нафтогазових родовищ  (з архівів ExPro 2016р)

Могаммад Таваллалі з IHS Markit про 3D моделювання нафтогазових родовищ (з архівів ExPro 2016р)

- Розкажіть будь-ласка про свою компанію та основні сервіси, які ви пропонуєте?

В нашій компанії працює близько 13 тисяч співробітників по всьому світу. Ми працюємо з базами даних та надаємо послуги інформаційного забезпечення. Це можуть бути дані різного типу: виробництво, машинобудування, аерокосмічні технології або дані, що відносяться до нафтогазової галузі, про яку я хочу сьогодні розповісти. Наприклад, ми володіємо програмним забезпеченням AccuMap та Enerdeq, які включають всю інформацію про свердловини та території Канади та США відповідно. Також ми маємо доступ до даних інших нафтогазових регіонів земної кулі, таких як Середній Схід, Африка, Європа та Північна Америка.

Отже, окрім інформаційних сервісів, ми також пропонуємо upstream консалтинг для нафтогазового сектору, моя команда спеціалізується на консалтингу по розробці нафтових та газових родовищ. Ми проводимо комп’ютерне моделювання родовищ та нафтогазових покладів, їх повну оцінку, аналіз та тестування свердловин і так далі. Також ми проводимо комбіновані практичні тренінги і семінари, де ми навчаємо як працювати на програмному забезпеченні з розробки родовищ, використовуючи для цього сценарії з реально існуючих проектів.

- Декілька слів про комп’ютерне моделювання родовищ. Що це таке? Чому комп’ютерне моделювання є важливим в процесі розробки і чому видобувним компаніям рекомендовано замовляти його?

Я б сказав так: комп’ютерне моделювання родовищ – це найшвидший та найдешевший спосіб оцінки родовища. Давайте подумаємо: якщо у вас є якась ділянка і ви маєте геологічні та сейсмічні її дані, хто точно може знати, що ви маєте дійсно хороший та перспективний нафтовий поклад там?

Геологічні данні показують тільки складові породи даної ділянки. Отже, якщо ви хочете дослідити даний поклад, наприклад пробурити розвідувальну свердловину, скільки це буде коштувати? Вартість може складати мільйони доларів, правда? Але, якшо замість розвідувального буріння набагато вигідніше побудувати 3D модель даної ділянки, витративши пару сотень тисяч доларів, та випробувати різні підходи та механізми, які дадуть нам відповіді на такі питання як: потрібно бурити вертикальні чи горизонтальні свердловини? Який прибуток ми отримаємо з даного родовища? Як довго родовище буде продуктивним? і т.д.

Всі ці позитивні моменти можна отримати з комп’ютерного моделювання і при цьому витратити в десятки разів менше коштів. Якщо ви витратите мільйони на розвідувальне буріння і не отримаєте очікуваних результатів, що ви будете робити? Але якщо ви витратити 100 тисяч на повне якісне моделювання – катастрофи не відбудеться, ви навіть не “доторкнетесь” до родовища. Використовуючи комп’ютерне моделювання, ми можемо повністю дослідити родовище без втручання в його екосистему та зберегти купу грошей порівнюючи з розвідувальним бурінням.

- Хто є вашими найбільшими замовниками та чи не могли б ви привести приклади роботи з ними?

Ми працюємо з дуже багатьма нафтогазовими компаніями, але найбільші з них це Chevron, Shell та Husky Energy. Зазвичай ми будуємо групу, яку називаємо «Товаристов Найкращої Практики». Це означає, що група деяких компаній, які є операторами на одному родовищі, збираються разом і ми починаємо надавати їм послуги консалтингу. Вони діляться значною інформацією з нами і ми вирішуємо їхні проблеми та завдання, тобто ми пропонуємо одну “найкращу практику” розробки даного родовища виходячи з обробки даних різних його операторів. Для прикладу, на родовищі Duvernay в Канаді ми маємо таку групу із шести компаній. Ми консультуємо їх щодо оптимальних шляхів видобутку вуглеводнів з їх свердловин, а також скільки свердловин слід пробурити. Буріння однієї свердловини на Duvernay може коштувати 10 мільйонів доларів, тому якщо вони зможуть обійтися хоча б без однієї додаткової свердловини, вони збережуть 10 мільйонів чистого прибутку. Таку самий підхід ми використовуємо і на родовищі Permian в США. В більшості випадках це контракти на один рік і кожен наступний рік компанії пропонують нам нові їх варіанти з іншими завданнями, на яких треба сфокусуватися на цей раз.

- Ви казали, що IHS Markit працює по всьому світу. В якому найбільшому проекті ви брали участь? Чи можете ви назвати різницю між ринком Північної Америки та Європи?

Найбільший проект до якого я був залучений це був вибух бурової платформи Deepwater Horizon компанії BP в Мексиканській затоці в 2010 році. Це спричинило найбільший в історії вилив нафти у відкрите море. Нашим замовником було Міністерство Юстиції США і наша задача полягала в тому, щоб розслідувати і оцінити яка кількість нафти потрапила до відкритого моря.

Уряд США був проти BP і ми робили дослідження зі сторони уряду. Щодо питання про різницю в ринках: немає великої різниці між ринками цих двох регіонів, різниця є в тому, на що йде акцент. На даний час Європа сфокусована більше на традиційних родовищах та на їх розробці, в той час як Північна Америка розробляє переважно нетрадиційні – родовища, які потребують нестандартних рішень видобутку нафти та газу (наприклад щільні газові піщаники, поклади важкої нафти та нафтових пісків, сланцеві поклади і тому подібне). Отже, проекти які ми отримуємо від замовників з різних регіонів, мають ті ж самі задачі, але на інших типах родовищах.

- Яке програмне забезпечення ви використовуєте для своїї проектів?

Ми використовуємо комплекси ECLIPSE та CMG , а також IHS Markit пропонує власний комплекс програмного забезпечення HARMONY. Всі ці продукти є хорошим рішенням для моделювання як традиційних так і нетрадиційних родовищ.

- ECLIPSE є продуктом Schlumberger і є дуже популярним комплексом в нафтогазовій індустрії разом із CMG. Чи не могли б ви порівняти з ними IHS HARMONY ? Які переваги вашого продукту?

Так, звичайно. Почну з HARMONY. Це дуже просте і зручне для користувача програмне забезпечення, яким дуже легко оперувати. Якщо ви хочете почати новий проект розробки, скажімо почати буріння на новій ділянці, вам краще почати з HARMONY. Ця програма в найкоротші строки побудує початкову модель родовища і наддасть вам найкращі рішення для первинного етапу видобутку нафти чи газу. Більше того, HARMONY є дуже дешевим комплексом, як мінімум в 5 разів дешевше ніж ECLIPSE.

Після того, як ви приведете в дію модель первинного етапу та потрібно буде шукати шляхи для подальших етапів збільшення видобутку, розумним кроком буде перейти до побудови більш складних моделей вторинного (водонагнітання) або третиннго (наприклад - метод парогравітаційного дренажу) етапів видобутку. В цьому випадку потрібно переходити на використання комплексів ECLIPSE або CMG.

- Яка цінова шкала на проекти по моделюванню родовищ? За яким принципом ви отримуєте оплати та який дохід отримує замовник порівняно до вартості проекту?

Ціни дуже різні та залежать від поставлених задач. Але для прикладу, якшо ви хочете побудувати просту модель, скажімо з базою в 5 свердловин на родовищі, яка буде мати карту продуктивних ділянок, структурну карту, точну карту пористоті та проникаємості родовища і т.д. В цьому випадку ціна проекту з опрацюванням всіх можливих сценаріїв буде в районі 50 тис. доларів. Проте, є також іший варіат, який полягає в залученні студентів останніх курсів та випускників канадських ВУЗів (в рамках їх дипломних проектів або виробничої практики) під моїм прямим керівництвом. В цьому випадку замовник отримує результати такої ж якості, як в першому випадку, але заплативши щонайменше вдвічі дешевше.

Зазвичай ми починаємо приймати оплату лише після затвердження та підписання Листа-Пропозиції. Я поясню. Після отримання завдання, початкових даних та інформації від компанії-замовника, ми будуємо та відсилаємо їм Лист-Пропозицію. В цьому листі ми пропонуємо можливі рішення, вартість робіт та очікувані результати по даному завданню. Якщо замовнику сподобалась данна пропозиція, ми підписуємо її, заключаємо контракт і замовник починає надавати нам більше необхідної інформації для початку процесу разом с першим внеском оплати.

В більшості випадках компанія-замовник отримує що найменше %50 відсотків чистого прибутку від вартості проекту. Але знову таки, це в залежності. Якщо ви вибираєте другий варіант зі студентами – ви отримуєте %100 чистого прибутку.

- Україна планує провести багато робіт з гідророзриву пласту у найближчому майбутньому. (Лише одна компанія планує понад 100 операцій до вересня 2017). На вашу думку, використовуючи програму 3D моделювання, яке рішення може бути запропоноване для того, щоб зробити операції ГРП більш успішними та прибутковими та який із програмних комплексів кращий для цього випадку?

Взагалі відповідь на це питання така сама як і про важливість комп’ютерного моделювання родовищ в цілому і не залежить від задачі. Перед тим як почати гідророзрив пласту, ви захочете провести тест для того, щоб побачити на скільки саме може збільшитися видобуток після проведення даної операції. Давайте уявимо,що в нас є свердловина глибиною 3 000 метрів та з плановими 20 секціями для гідророзриву на ній, ми знаємо скільки коштує операція ГРП та скільки ресурсів вона потребує. Отже, знову таки - ми можемо зберегти багато грошей та ресурсів, використавши інструмент комп’ютреного моделювання та отримати відповідь наскільки резонною буде дана робота. Для побудови моделі ГРП можна використовувати як простий комплекс НARMONY так і складні СMG або ECLIPSE, ви отримаєте абсолютно ідентичні результати.

- Подібне питання щодо практики так званого заводнення пласту. Нафтові компанії використовують цей метод вже багато років. Чи є у вашої компанії якесь цікаве рішення для процесу закачки води в пласт, яке могло б зацікавити потенційних замовників?

Так, ми надаємо сервіс «Менеджмент Родовища» і технологія водонагнітання пластів є частиною цієї програми. Дуже часто вода, що закачується в пласт для підтримання видобутку нафти, не задовольняє вимоги компанії і не вступає в повний контакт з нафтою в пласті. В цьому випадку ми просимо замовника зібрати зразки води і надати нам разом з даними. Далі ми будуємо програму методів та критерії відбору, за якими ми пропонуємо варіанти оптимізації технології заводнення даного пласту. На етапі комп’ютерного моделювання ми будуємо різні сценарії водонагнітання та приводимо можливі рішення по кожному з них. Таким чином ми можемо консультувати замовника в таких питаннях як: чи потрібно замінити воду іншою витісянючою субстанцією? Чи потрібно додати якісь домішки до води? Чи потрібно проводити очищення води для закачки і так далі. До речі, не знаю чи ви чули, але на Середньому Сході було знайдено спосіб, як використовувати морську воду для збільшення видобутку нафти та вивчено як саме аніони та катіони з такої води можуть збільшувати проникність навколо забою свердловини. Взагалі-то, наша компанія також проводить такі дослідження і ми навіть підписали Лист-Пропозицію та такий проект, але інформація про це поки що має конфіденційний характер.

- Розкажіть будь-ласка як змінились тенденції ринку с початку кризи у нафтогазовій галузі в 2015 році? Чи змінилась вартість на сервісні послуги? Як змінився об’єм замовлень для вашої компанії?

Чесно кажучи ми залишалися доволі зайняті весь цей час, лише декілька місяців тому ми почали відчувати спад і я вважаю, що в цьому є частка наступаючих Різдвяних Свят. Назагал, я б сказав що об’єм замовлень для нас впав на 30% – не так погано. З моменту початку кризи в індустрії, нам поталанило отримувати достатньо проектів щоб бути занятими, але я можу сказати, що якщо економіка не піде в гору, ця цифра в 30% може суттєво збільшитися. Зараз начебто справи в галузі почали йти потроху вгору, але ми все ще на початку шляху одужання галузі.

Звичайно ми знизили ціни на наші послуги. Наприклад та ціна $50 000 яку я вам назвав раніше, при хорошому стану ринку була б $100 000. Зараз більшість компаній дають знижку на їхні послуги 40-50% і в цьому є сенс так як ціни на нафту впали в середньому на ті ж самі 50%, тому всі мають пристосовуватися.

- На початку нашої зустрічі, вас було ознайомлено з короткою презентацією про Україну як країну, яка має великий потенціал видобутку природнього газу та нафти у найближчому майбутньому. Чи розглянули б ви можливість бізнес кооперації з українськими компаніями і чи бачити ви потенційних замовників в нашому регіоні?

Так, ми б залюбки попрацювали в Україні, в Канаді знають і люблять Україну. Проте, якщо ми хочемо почати роботу в Україні, нам потрібно знати і бачити які саме завдання там в пріоритетах. Це дуже цікаво і як я сказав я б хотів працювати з українськими компаніями, але на початку це повинна бути робота на конкретному родовищі з конкретним завданням. Це має бути будь-яка робота, що має відношення до розробки нафтогазових родовищ.

Випробовування/аналіз свердловини, моделювання чи оцінка родовища, буріння, стимуляція чи програма водонагнітання пласту – не важливо, це все послуги розробки родовищ. Я б хотів бути залучений до таких проектів і готовий обговорювати варіанти співпраці такі як спільне підприємство, відкриття представництва та інше. Сподіваюся це інтерв’ю стане важливим кроком для знайомства українських компаній з IHS Markit та технологіями, що їх пропонує наша компанія.