Людмила Кучменко, генеральний директор «Гео-Альянс»

Людмила Кучменко, генеральний директор «Гео-Альянс»

Людмила Кучменко керує однією з крупних приватних газовидобувних компаній - "Гео-Альянс". Вона розказала EXPRO, як змінився сервісний ринок, що дало компанії залучення інвестора, та як компанія виграла, розпочав виробництво LPG

«Гео-Альянс»  одна з найбільших приватних нафтогазових компаній. Розкажіть що собою сьогодні представляє компанія, які основні активи?

Основний видобувний актив це Луценківського родовище, що знаходиться в Полтавській області, Лохвицький район. Є одне родовище на Західній Україні - Косачівская площа, воно найбільше за площею з усіх ліцензійних ділянок компанії, і у нас є плани приступити до розвідки на цьому родовищі в 2017 році. Крім того є три родовища в Луганській області, але до двох з них у нас немає доступу через військову ситуацію на Сході. Ще одне родовище, Зайцівське, в Луганській області знаходиться на підконтрольній Україні частині. За останні три роки рівень толерантності до ризику у нас знизився і в минулому році ми провели 3D сейсміку на Зайцівському родовищі і в цьому році вже плануємо бурити розвідувальну свердловину.

Де саме в Луганській області знаходиться  Зайцівське родовище, яка там ситуація?

Воно знаходиться ближче до кордонів Харківської області. Там безпечно, техніка доїде, але є і свої обмеження. Підрядники не хочуть вести туди своє нове обладнання, оскільки це інший рівень ризику. Але ми оцінюємо можливість роботи як достатню, інакше б ми не приймали рішення витрачати гроші. Хоча «Гео-Альянс» там нічого не бурив, але на родовищі був якийсь видобуток, ми раніше там брали в оренду стару свердловину. В цілому геологічної інформації по родовищу було мало, а якість її була невисока. Можна вважати, що це Greenfield, так як немає сучасної 3D сейсміки.

На скільки ми знаємо, в Луганській області видобуток веде компанія «КУБ-Газ». У них кілька досить перспективних ліцензій. Чи можна назвати цей регіон перспективним?

Те що Луганський регіон має потенціал щодо газу, це безумовно. Але оцінювати потенціал родовища через близькість до якихось інших родовищ не можна. Наприклад ми пробурили недалеко від діючих свердловин нову і отримали зовсім не той результат на який розраховували. Все це в межах одного родовища. Тому давати оцінку перспективності якогось родовища можна лише після вдалого буріння.

Скільки родовищ зараз в розробці, де здійснюється видобуток?

Основний видобуток, більше 90% це Луценківського родовище. Є невелика видобуток на Макарцівському родовищі. Там кілька структур, ми ведемо розвідувальне буріння на одній з них. Ще ведеться видобуток нафти на Берестівському родовищі, але це незначні обсяги порівняно з Луценківським родовищем.

Крім газу «Гео-Альянс» видобуває досить багато рідких вуглеводнів.  Як ситуація з видобутком конденсату і нафти Берестівському родовищі?

Так це нафтове родовище з супутнім газом. У нас є дві ізомерізаціонной установки, одну з яких ми модернізували, побудувавши блок LPG. Весь газ йде спочатку на переробку, а потім в газотранспортну систему. Ми не спалюємо його, хоча це незначні обсяги.

Розкажіть про проекти «Гео-Альянс» в Західній Україні

На Західній Україні у нас одна ліцензійна ділянка – Косачівська площа в Івано-Франківській області. Це проект, який ми реалізовуємо з нуля. Це більше 300 кв. км. Там абсолютно немає даних по сейсміці, тому навесні ми будемо починати сейсміку на окремих ділянках.

З початку року ренту на нафту знизили з 45% до 29%, наскільки це важливо для  видобувних компаній?

А з податками це інша історія. У моєму уявленні це цинічно і неправильно було у січні 2016 року знижувати ренту на видобуток газу, при цьому залишати податки на конденсат і нафту. З січня 2017 року знизили ренту на нафту, при цьому залишили високу ренту на конденсат.

Немає окремого поняття «видобуток газу». У нас ось на Луценківському родовищі є величезний конденсатний фактор. Економіка проекту залежить від обох супутніх продуктів. Ви уявляєте межу між конденсатом і нафтою? У нас історично так було, що сьогодні ми відвезли на пробу видобуті вуглеводні і отримали сертифікат на нафту, а завтра на цей же ресурс отримуємо сертифікат на конденсат.

Тому я припускаю, що зараз, після зниження ренти на нафту, «умовно» виросте видобуток нафти і впаде видобуток конденсату. Тому терміново треба вирівняти податки на рідкі вуглеводні, так як існуюча система неправильна і дискримінаційна, це прямий шлях до маніпуляцій і ухиляння від податків.

В нашій компанії ми збирали нараду виробничників і поставила питання, як довести наприклад що це нафта, а не конденсат або навпаки? Мені сказали, що чітких критеріїв немає і законодавчо чітко це не визначено. Тому в основному це суб'єктивна оцінка лабораторії.

Що змінилося в роботі «Гео-Альянс» після того як акціонером компанії стала Arawak Energy?

У 2012 році у нас була точка переосмислення. Тоді акціонером «Гео-Альянс» стала компанія  Arawak Energy, що входить в структуру Vitol Group, однієї з найбільших компаній трейдерів у світі. Arawak це компанія яка принесла західну культуру. Найбільший вплив, який вони справили це інший підхід до geology & geoscience. Це істотно інша школа геології. Зараз ми співпрацюємо з Arawak Сalgary, одна з провідних компаній у нафтогазовій геології. Якщо раніше при побудові геологічних моделей ми зверталися до Arawak Calgary, то зараз у нас вже з'явилися люди, софт і ми намагаємося побудувати компанію тут, перейнявши їхній досвід. Коли формуються ті чи інші думки щодо геології наших родовищ, то вони повинні бути підтверджені як спеціалістами Calgary так і нашими. Ми старалися не розділяли людей на групи, це одна геологічна команда. Ніде правди діти, що для початку був певний етап притирання, так спеціалісти представляли різні школи і мали різне розуміння.

У питанні прийняття рішення є Рада директорів в пропорції 50 на 50. У нас від обох акціонерів дуже інтелігентні люди і ми завжди знаходили консенсус. Ми ніколи не опускалися до рівня директивних розборок і юридичних процедур. У нас партнерські відносини. Так, безумовно, є розбіжності, але розбіжності це добре, тому що якщо немає розбіжностей - значить людям все одно. Але знову ж таки підкреслю, що ніколи ми не опускалися до нецивілізованого вирішення проблемних питань.

З приходом Arawak було вирішено зробити паузу, оновити дані, провести велику кількість польових сейсмічних робіт.

Далі ми обробили отримані дані і побудували геологічні моделі.  Наступним кроком мала стати геологічна розвідка. І коли ми були готові до початку розвідки, почалися військові дії на Сході України. А далі почалася історія з податками (підвищення рентної ставки вдвічі в серпні 2014 р. – ред.), заборона на реалізацію продукції (постанова Кабміну № 596 від 7 листопада 2014 р. зобов’язала великих споживачів купувати газ лише у «Нафтогазу» - ред.) і всі наші плани, зокрема з розвідувального буріння були поставлені «на стіл», як мінімум поки не вирішиться ситуація з податками .

Коли в минулому році повернули ставки з податками до рівня 2014 року, коли ми «навчилися жити» з ситуацією на Сході і коли акціонери якось прийняли існуючу ситуацію, у нас з'явилися перші плани з розвідувального буріння. І у минулому році нам дали добро, треба розуміти, що розвідувальне буріння це буріння з дуже високим ризиком.

І воно суттєво дорожче ніж експлуатаційне...

Дорожче .. Але коли ми приймаємо рішення, питання не в тому, що це буде на $1,5 млн дорожче за рахунок того, що кернова програма інша, інші дослідження. У нас це виливається в оцінку геологічного ризику. Коли кажуть, що на першій розвідувальної свердловини шанс успіху не більше 30% це вбиває будь-яку економіку. Тому для нас минулий рік ознаменувався тим, що ми отримали добро на першу розвідувальну свердловину на Макарцівському родовищі.

Крім того, обробивши старі дані по Зайцівскому родовищу, ми вирішили відстріляти нову сейсміку і отримали досить оптимістичні результати. Навесні хочемо пробурити другу свердловину. Також в планах на 2017 рік зробити сейсміку і почати неглибоке буріння (600-800 м - ред.) На Косачівскому родовищі. Також ми розшили ліцензію на Миролюбівське родовище на якому хочемо зробити 3D сейсміку, зробити геологічні моделі і бурити.

Як Ви оцінюєте виробничі і фінансові результати 2016 роки?

Досить позитивний рік, так як ми вийшли на очікувані параметри видобутку і рентабельності. У 2016 році не було особливих потрясінь в рамках того, що ми очікували і планували.

А як з витратною частиною?

Витратна частина зросла, але через те, що ми підвищили технічні вимоги та почали використовувати набагато більш якісне обладнання. Більшість сервісів і більшість послуг це прив'язка до долара. Особливо якщо, ми говоримо про наших постачальників, так як ми працюємо з провідними світовими лідерами, наприклад Halliburton і Weatherford. Навіть коли ми ведемо переговори з українськими підрядниками все одно все закінчується проханням прив'язки до долара. Добова ставка також істотно зросла. Ще питання в тому, що ми поміняли підхід до буріння. Ми почали використовувати іноземні бурові установки. Не може канадський верстат коштувати стільки ж, скільки коштував верстат «Уралмаш» 3Д, яким ми бурили раніше.

Зараз наша компанія використовує долота кращої якості, більш якісні перфоратори. Звичайно те, що ми брали чотири роки тому коштувало дешевше.

Разом з тим, треба зазначити, що світовий ринок нафто газовидобутку перебував стагнації, це факт. Подивіться яка шалена пропозиція в Європі і Америці, дай тільки замовлення. Вже не кажучи про те, що можна купити використовуване обладнання в хорошому стані в Канаді, якому від сили рік-два.

Сьогодні на родовищах «Гео-Альянс» працюють два кращих верстати в Україні, як Вам вдалося їх законтрактувати?

Зараз у нас працюють два верстати компанії «Укрбурсервіс», з якими ми пройшли певний шлях. Але, хорошого обладнання в Україні обмаль. Коли у всіх все було погано, коли в Україні взагалі не було нормальних бурових установок, ми включили голову. Ми терпляче чекали поки підрядник отримає бурову, налаштує і т.д, а це також пов'язано з певними ризиками і витратами.

Коли ставка ренти на газ була 55% і вище компанія не бурила, правильно?

Це неправильне розуміння, ми не бурили лише нові розвідувальні свердловини, але хоча б одна свердловина завжди перебувала в бурінні. Я вважаю, що компанія жива поки хоч якась діяльність відбувається. Ми вибирали найменш ризикові об'єкти і бурили.

Як Ви оцінюєте ринок бурових послуг?

Ринок обмежений, конкуренції немає. Хоча зараз з'являються верстати і дай Бог, щоб вони приїхали і показали себе в роботі. Якщо від видобувних компаній немає попиту, то і ринку немає. Це ж стосується і сервісів. Все циклічно, все взаємозв’язано.

Також низький попит на сучасні технології. Наприклад у нас були проблеми з перфораторами, тому що їх немає в країні і завезти не можна. Або також дослідження під час буріння теж вельми лімітовані. Коли ставиш технічне завдання дати кращу пропозицію, все впирається у відсутність в країні технологій, так як нема відповідного попиту.

На ринку обмежений попит і обмежена пропозиція, а потім з’являється крупний замовник і каже давайте пробуримо 90 свердловин.

Якщо підрядники будуть бачити гарантований обсяг робіт, вони прийдуть сюди. Відкриють офіси, навчать персонал і будуть працювати. Але знову якщо підрядник прийшов сюди пробурив 3 свердловини і поїхав, то це не розвиток ринку. Тим не менше це хороший тренд. Також хорошою ознакою є те, що з'являється попит на краще. Попит на верстати «Уралмаш» 3Д зараз відсутній, а нові бурові завжди в роботі і за ними черга.

Зараз багато говорять про те, що необхідно терміново знижувати податки, інакше видобуток буде знижуватися. Які проблеми зараз хвилюють газовидобувників: високі податки, низькі ціни, проблеми з ліцензіями або землевідведення?

Якщо бути відвертим, то в першу чергу хвилює геологічний потенціал родовища. Далі це ціна на кінцевий продукт. Третій фактор - зрозумілі правила гри і стабільність. Без стабільності неможливо планувати, а наші проекти це щонайменше 2-3 роки. Тому щоб інвестувати треба мати гарантії, що як мінімум в майбутньому не буде гірше.

Також важливим питанням є взаємодія з місцевими органами: облради, районі ради, громади. Переговори з місцевими органами йдуть досить важко, є багато прикладів, коли компанії не змогли елементарно продовжити свої ліцензії. Раніше завжди недооцінювали роль місцевих громад, сьогодні ситуація змінюється. Ми платимо всі податки, і при цьому місцеві вважають, що з ними поводяться несправедливо. Вони сприймають видобувні компанії як жирного кота, і їх можна зрозуміти, бо у них немає доріг, шкіл і т.д. Видобувники постійно в становищі коли доводиться виправдовуватися, хоча знову ж таки ми платимо всі податки.

Треба зрозуміти, що необхідно методично працювати місцевою владою, іншого виходу немає, так як на них замикається багато питань.

Недавно «Гео-Альянс» ввів в експлуатацію установку з виробництва LPG. Хто  виробник, яка її потужність, термін окупності?

Установка знаходиться на Луценківському родовищі. Обладнання купували в США, виробник Enerflex. Установку проектували на заводі, вона складається з блоків, а проектування і монтаж здійснювала компанія «Техногаз». Також ми наймали послуги супервайзінга у зарубіжних інженерів.

Проектна потужність установки - 175 т стабільного конденсату на добу і ми його будували «під себе», нічого зайвого. На даний момент переробляємо 35-40 т обсягів на добу. Ставили завдання максимізувати вилучення фракції з усього обсягу вуглеводневої сировини. В цьому відношенні ми домоглися максимуму.

Якщо пощастить з ціною на LPG, ми окупимо установку за три роки або швидше.

Як здійснюється реалізація природного газу?  Чи бачите можливість продавати природний газ на зовнішньому майданчику, наприклад через якусь біржу?

Основну частину газу постачаємо кінцевим споживачам. Частину продаємо на своєму майданчику трейдерам. Окремо на біржі ми не продаємо. Нам було би цікаво, якби біржа запропонувала якісь послуги, наприклад знімала з видобувної компанії кредитний ризик, фінансове забезпечення і так далі. На даний момент біржа нічого такого не пропонує, так як всі ризики залишаються на нас.

Можливо ціна на газ на біржі буде вищою?

Ціна може бути кращою, якщо майданчик знають всі, і кінцеві споживачі і трейдери і є потенційно нові клієнти, але таких майданчиків в Україні поки немає. Якщо з’явиться така біржа, і до того ж вона зможе надати компонент, за який ми готові будемо платити гроші - ми підемо туди. Ну, а просто «приходьте до нас» це не цікаво. Підкреслюю, що ми готові, продавати дешевше, але натомість отримати додаткові послуги - мінімум зняття кредитного ризику.