Андрій Гріненко: «Сьогоднішня ситуація з неплатежами - це колапс на ринку «зеленої» енергетики»

Андрій Гріненко: «Сьогоднішня ситуація з неплатежами - це колапс на ринку «зеленої» енергетики»

Наприкінці червня, Окружний адміністративний суд Києва після заяви АТ «Нікопольський завод феросплавів» зупинив дію двох важливих для ринку постанов – тарифи оператора системи передачі (ОСП) – «Укренерго». На думку заводу, збільшення тарифу на передачу в 6 разів може призвести до негативних наслідків, як зупинка «НЗФ». Крім цього, в ухвалі суду зазначається, що наявність ключової складової тарифу - виконання спеціальних обов’язків із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, є неприпустимою, дискримінаційною обставиною, яка створює нерівні умови для користувачів системи, включаючи як інших виробників електричної енергії, так і споживачів. Однак, «зелений» тариф для альтернативної генерації – зобов’язання держави.

Про стан розрахунків з альтернативною генерацією, майбутнє «зеленої» енергетики ExPro розповів безпосередньо представник галузі – директор компанії, яка володіє біоТЕС та 13 біогазовими установками в різних регіонах України «Кліар Енерджі» Андрій Гріненко.

Як на сьогодні проходять розрахунки перед Вашою компанією з боку ДП «Гарантований покупець»?

Як ми знаємо, з 1 липня в країні введений новий ринок електроенергії, який є частиною міжнародних зобов'язань України. Для своєчасного запуску ринку, урядом було створено 2 державних підприємства - «Оператор ринку» та «Гарантований покупець».

Відповідно до постанови НКРЕКП від 26 квітня 2019р №641 «Гарантований покупець» зобов’язується до 15 числа (включно), до 25 числа розрахункового місяця здійснювати оплату платежу виробникам за «зеленим» тарифом із забезпеченням їм пропорційної оплати.

Проте держпідприємство не виконує свої зобов'язання в повному обсязі. Станом на 20 липня наша компанія отримала незначні кошти від «Гарантованого покупця», які не можливо розрахувати в якій пропорції вони надійшли.

Все це відбулося через те, що Окружний адміністративний суд Києва 27 червня призупинив дію постанов НКРЕКП №954 та №955, якими були встановлені тарифи для НЕК «Укренерго» на передачу електроенергії.

При цьому, на мою думку, держава залишається осторонь і просто відмовчується. Хоча за новими правилами саме держава й продовжує викуповувати «зелену» енергію в бізнесу.

Окрім цього, старий покупець «зеленої» електроенергії – ДП «Енергоринок» протягом останніх місяців не розраховувався із компаніями постачальниками. Це означає, що недоотриманий дохід бізнесу від гарантованого викупу державою виробленої електроенергії сягає 70%. Лише вдумайтесь - 70%. Цей факт був відомий усім. Але попри все, держава перейшла на новий ринок, не передбачивши процедуру повного розрахунку з постачальниками.

Складається ситуація при якій старий ринок не платить по вже сформованій заборгованості, а новий - через скасовану постанову НКРЕКП судом. Саме в ній і був прописаний механізм, в якому закладені гроші «зеленої» енергетики.

Яку інформацію Вам надав «Гарантований покупець» чи «Укренерго» щодо розрахунків за липень?

«Гарантований покупець» повинен проводити розрахунки з виробниками по «зеленому» тарифу відповідно до встановленого НКРЕКП порядку. На конференції, яка була проведена за підсумками роботи нового ринку за перші 10 днів, керівник НЕК «Укренерго» заявив що є величезний дефіцит по розрахунках за передачу електричної енергії за липень в зв’язку з призупиненням дії постанов НКРЕКП №954 та №955.

В скасованих судом тарифах було закладено кошти на компенсацію виробникам «зеленого» тарифу виробникам і тому «Укренерго» буде оплачувати «Гарантованому покупцю» кошти не в повному обсязі, а як наслідок «Гарантований покупець» не зможе розрахуватись в повному обсязі з виробниками.

Яка позиція компанії щодо рішення суду, який призупинив дію тарифів ДП «НЕК «Укренерго» за позовом «Нікопольського феросплавного заводу»?

Негативна. У наших компаній є щоденні затрати на закупівлю біопалива (деревної тріски) для роботи теплових електростанцій, є щомісячні платежі по кредитах, необхідні кошти на розвиток нових проектів. Це все буде призупинено. Окрім того, така ситуація не сприяє залученню іноземних інвестицій у сферу «зеленої» енергетики в Україні. Уже сьогодні переговори з іноземними компаніями-партнерами та інвесторами на паузі.

Як такі дії вливають на бізнес Вашої компанії зокрема та галузь біоенергетики загалом?

У нашої компанії будуть призупинені будівництва нових проектів в галузі альтернативної енергетики. Інвестори вкладали кошти в розвиток проектів «зеленої» енергетики виходячи з того, що тариф є стимулюючим та стабільним.

Сьогоднішня ситуація з неплатежами - це колапс на ринку «зеленої» енергетики. Компанії, які працюють на ринку зупинять свою діяльність до прояснення ситуації та заморозять розвиток нових проектів.

В результаті, це не просто зменшує рентабельність «зеленого» бізнесу, а взагалі вбиває його. Якщо найближчим часом це питання не буде вирішено, то під загрозою банкрутства опиняться десятки компаній, які лише за останні 5 років, інвестували в «зелену» енергетику України більше 2,5 млрд євро.

Така ситуація на ринку нівелює всі попередні зусилля української держави як надійного партнера в сфері альтернативної енергетики та підриває довіру інвесторів.

Тому ми звертаємося до президента України - Володимира Зеленського та прем'єр-міністра - Володимира Гройсмана з вимогою негайно врегулювати ситуацію на ринку електроенергії та прийняти кризові рішення, які унеможливлять повторення такого в майбутньому.

Ярослав Самолюк