Запуск нового ринку е/е необхідно відтермінувати до початку 2020р – Юлія Ковалів

Запуск нової моделі ринку електроенергії, який згідно діючого законодавства, має відбутися з 1 липня 2019р, варто перенести на 1 січня 2020р, оскільки залишається ряд невирішених проблем, наприклад, висока заборгованість учасників ринку один перед одним, неготовність значної частини гравців до нових правил гри. Таку пропозицію в коментарі для ExPro озвучила колиншій член НКРЕКП Юлія Ковалів.

«На мою думку як колишнього члена НКРЕКП, повноцінний запуск ринку електроенергії варто відтермінувати до 1 січня 2020 року», - сказала вона. Ковалів вважає, що вчасному запуску ринку заважає фактична неготовність значної частини гравців до запровадження нової моделі. «Це в першу чергу споживачі комунального сектору, постачальники електроенергії та універсальних послуг. Новий ринок працює в тестовому режимі буквально кілька тижнів, зараз лише завершився процес реєстрації, тож часу на відточування процесів практично не було», - додала Ковалів.

Вона також зауважила, що залишається досі не вирішена проблема із заборгованістю, яка станом на 1.04.2019р становила 32,759 млрд грн (постачальників перед ДП «Енергоринок») та 27,099 млрд грн (борги «Енергоринку» перед виробниками). «Рішення про шляхи врегулювання заборгованості на сьогодні не прийнято, Верховна Рада не розглянула і не прийняла необхідний закон», - підкреслила Ковалів.

Екс-член НКРЕКП зазначила, що до моменту запуску ринку НКРЕКП мала забезпечити відсутність перехресного субсидіювання між різними категоріями споживачів, проте цього не було зроблено, крім того відсутня реалістична стратегія зменшення рівня субсидіювання.

За оцінками Ковалів, в таких умовах у новому ринку можуть мати місце цінові шоки, тож ситуація потребує моделювання із залученням НБУ, Мінекономрозвитку та Міненерговугілля. «До 1 січня 2020р цілком реально доопрацювати всі проблемні питання запровадження ринку, відтестувати програмні продукти, налагодити комерційний облік і, що не менш важливо, – навчити споживачів і постачальників роботі в новому ринку», - резюмувала Ковалів.

Як повідомляв ExPro, президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський заявив, що перенесення дати запуску нового ринку електроенергії, яким Україна запроваджує європейську конкурентну модель, є недоцільним, тому «Енергоатом» наполягає на вчасному запуску нової моделі. Крім цього, прес-служба енергохолиднгу ДТЕК повідомила, що холдинг підтримує позицію щодо запуску ринку з 1 липня, як це передбачено нинішнім законодавством, свою позицію група аргументує високим ступенем готовності нормативної бази та інфраструктури. Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик заявив, що ринок необхідно запускати 1 липня.

В свою чергу, голова Ради ОРЕ, голова наглядової ради АТ «Прикарпаттяобленерго» Олександр Сагура пропонує перенести запуск нового ринку до 1 квітня 2020р. ПрАТ «Укргідроенерго» пропонує перенести дату запуску ринку на 1 жовтня 2019р через необхідність комплексного тестування системи. Також ряд Операторів систем розподілу повідомили, що не готові до запуску ринку 1 липня 2019р у зв’язку з проблемами ведення погодинного комерційного обліку.

15:04 / 21 травня, 2019

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події