Законопроект №3955, у разі його прийняття, поверне держкомпанії під прямий корупційний контроль – Ковальчук

Законопроект №3955 за авторством народних депутатів Юлії Тимошенко та Сергія Власенко, який суттєво обмежує роль наглядових рад на державних підприємствах та посилює вплив органів виконавчої влади, у разі його прийняття призведе до відновлення політичного та адміністративного контролю над державними підприємствами, що несе в собі значні корупційні ризики.

Такий коментар для агентства ExPro щодо цього законопроекту висловив попередній керівник НЕК «Укренерго», яка однією із перших енергетичних компаній створила наглядову раду, Всеволод Ковальчук.

«Цей законопроект чітко вводить пряме управління центральним органом виконавчої влади, тобто державними органами. Він однозначно націлений на те, щоб паростки незалежності державних активів в їх ринковій діяльності були знищені і ці підприємства були повернуті до прямого політичного та адміністративного контролю. Цей законопроект намагається повернути політичну корупцію через управління державними підприємствами», - сказав Ковальчук, додавши, що традиційно українська корупція виходить з політичного контролю над певними державними активами, бо вони є генератором коштів.

За словами Ковальчука, норми законопроекту протирічать принципам Організації економічного розвитку і торгівлі, міжнародним зобов’язанням України, зокрема в рамках кредитних програм з МВФ та Європейським Союзом.

Ковальчук зазначив, що державні органи виконавчої влади, повноваження яких пропонує значно розширити законопроект, не повинні виконувати функцію власника, таку роль мають здійснювати фонди або державні холдингові компанії.

«Міністерства та інші органи виконавчої влади мають виконувати свою основну функцію: вони мають створювати середовище – рівні права, конкурентні ринки, визначати рівні правила для всіх. Тому добровільна відмова держави від частини повноважень через реформу корпоративного управління якраз і спрямована на те, щоб держава делегувала права власника певним групам осіб (наглядовим радам), для того щоб останні могли найкраще виконувати свою функцію – заробляти гроші для держави як акціонера», - пояснив екс-керівник «Укренерго».

Також Ковальчук зазначив, що держава має сформулювати чіткі завдання для наглядових рад, які будуть відображені в документі «Політика власності» для кожної окремої компанії.

«Держава має працювати з наглядовими радами, ставити їм відповідні цілі. Цілі мають бути чітко визначені, політика власності має бути не формальним документом, вона має визначати, чого держава очікує від цього підприємства. Тоді б наглядові ради виконували чіткі цілі уряду», - сказав він.

Довідка ExPro, 4 серпня голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко та її колега, народний депутат Сергій Власенко зареєстрували законопроект №3955, який передбачає зміну законодавства в сфері управління державними компаніями, а саме розширення повноважень Кабінету міністрів та зменшення можливостей для роботи наглядових рад, зміну критерії до відбору їх членів. Законопроектом пропонуються наступні ключові зміни:

  • Керівник державного підприємства напряму призначався управляючим державним органом (наприклад, Міністерством енергетики, Міністерством фінансів, Фондом держмайна). На сьогодні керівника держпідприємства, яке пройшло корпоратизацію, призначає наглядова рада, вона ж укладає з ним контракт та визначає умови оплати праці;
  • Наглядові ради пропонується позбавити статусу органу управління підприємством;
  • Кабінет міністрів призначає представників держави до складу наглядової ради. Для підприємств 100% акцій яких належить державі, Кабмін виконує функцію загальних зборів акціонерів;
  • Кабмін за поданням управляючого підприємством держоргану затверджує умови оплати членів наглядових рад, положення про наглядову раду та її склад;
  • Іноземні не мають права бути членом наглядової ради. На сьогодні, ст. 11 закону «Про управління об’єктами державної власності», не передбачає обмеження для іноземних громадян;
  • Договір з членом наглядової ради може бути оплатним або безоплатним. В чинному законодавстві, безоплатного формату договору не передбачено;
  • Умови оплати роботи члена наглядової ради мають визначатися у статуті державного підприємства. На сьогодні, згідно закону «Про управління об’єктами державної власності», винагорода членам наглядових рад виплачується за результатами фінансово-господарської діяльності підприємства, порядок та умови оплати праці визначаються Кабміном;
  • Норми закону «Про запобігання корупції» (зокрема необхідність декларування майна і майнових прав) мають поширюватися на іноземців, які є кандидатами на пост члена наглядової ради;
  • У разі прийняття законопроекту, Кабмін має протягом двох місяців привести склади наглядових рад державних підприємств у відповідність з вищезазначеними нормами законопроекту.

На сьогодні наглядові ради створені у наступних державних енергетичних компаніях – НЕК «Укренерго», ПрАТ «Укргідроенерго», НАК «Нафтогаз України» та ін.

Як повідомляло агентство ExPro, на початку серпня стало відомо, що Кабмін для отримання другого траншу макрофінансової допомоги (€600 млн) від ЄС має переглянути заробітні плати членів наглядових рад державних підприємств відповідно до настанов Організації Економічного Співробітництва та Розвитку (ОЕСР) та затвердити політики власності для 15 найбільших держпідприємств.

15:09 / 10 серпня, 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події