Умови балансування ринку ОГТСУ необґрунтовані та збільшують вартість газу для споживачів - ETG.UA

Умови балансування ринку ТОВ «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) необґрунтовані та збільшують вартість газу для споживачів. Таку думку висловив під час онлайн-дискусії «Балансування на ринку газу – пошук рівноваги», організованої 28 квітня журналом «ЕнергоБізнес», CEO ETG.UA Володимир Шведкий.

За його словами, наразі газотранспортна система України завантажена лише на 50% від своїх можливостей. Тож ризики створення техногенної загрози при замовленні додаткових потужностей з боку провайдерів мінімальні. Відтак, коефіцієнти перевищення встановленої потужності, які сплачують постачальники Оператору газотранспортної системи – зайва пересторога, яка робить газ дорожчим для промисловості та збільшує вартість продукції для кінцевих споживачів. Вигоду від цих коефіцієнтів отримує лише Оператор ГТС.

«Які техногенні катастрофи ми можемо спровокувати, збільшивши споживання на 15-20%? Чому застосовується саме коефіцієнт 2? Незрозуміло. Ми неодноразово зверталися до Оператора ГТС і НКРЕКП за роз'ясненнями і не отримали чіткої відповіді. В кінцевому підсумку така ситуація з розміром коефіцієнта впливає на економіку промисловості, на собівартість продукції, яку споживаємо всі ми з вами, як фізособи. Це «зайві гріші», які отримує Оператор ГТС, як додаткове необрунтоване фінансування. Не зрозуміло, яким чином воно може вплинути на фізичні і технічні процеси в трубі», - зауважує Шведкий.

Іншу проблему в роботі незалежних постачальників керівник ETG.UA бачить у завищенні маржі балансуючих цін (різниця між нижньою ціною закупівлі небалансів у трейдерів та верхньої ціною продажу небалансів трейдерам). Нині вона сягає 40%. В Угорщині, наприклад, 11%-13%. «Чому для балансування повинна бути маржа 40%? Яка мета? Наповнити cash flow Оператора ГТС і НАК «Нафтогаз»? Якщо ж потрібно забезпечити балансування системи, безпосередньо фізичних процесів, тоді немає необхідності в маржинальності для ОГТС на рівні 40%, і в толерансі на рівні 3% - 5%. При толерансі на рівні 10% система не була розбалансована і ми не бачили якихось надзвичайних ситуацій в газотранспортній системі», - констатує Володимир Шведкий.

У підсумку Шведкий зазначає, що коефіцієнти перевищення встановленої потужності, як штрафні санкції з боку ОГТСУ, потрібно відмінити або переглянути. Маржу балансуючих цін від Оператора потрібно знизити хоча б до рівня ринків деяких європейських країн (10-15%). Інакше вони створюють нерівні умови конкуренції між компанією НАК «Нафтогаз» з толерансом на рівні 100% та приватними незалежними постачальниками.

У нинішньому вигляді умови балансування ринку газу від Оператора ГТС нівелюють роботу таких приватних незалежних постачальників як ETG.UA, які розвивають ринок, створюють конкуренцію монополістам, розвивають сервіси, за рахунок яких зростає якість послуг та може знижуватися вартість газу для споживачів.

Переглянути запис конференції можна за посиланням.

15:16 / 30 квітня 2021

Подiї
09:00 / 20 травня, 2021
CARPATHIAN OIL & GAS CONFERENCE 2021 Карпатська нафтогазова конференція традиційно збирає видобувників, сервісні, бурові компанії та трейдерів у Львові. 20-21 травня EXPRO об‘єднає представників нафтогазової галузі та вперше підніме питання торгівлі електроенергії і напрямку декарбонізації та використання водню в Україні та Європі
CARPATHIAN OIL & GAS CONFERENCE 2021
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
Всі події