Ринок е/е «на добу наперед» на фоні падіння обсягів торгів залишається ліквідним – «Оператор ринку»

Ринок «на добу наперед» на сьогодні у загальній структурі обсягів продажу електричної енергії становить 23-25%. Хоча його частка і скоротилася, починаючи з квітня 2020р, цей сегмент все одно залишається ліквідним та виконує роль цінового індикатива. Про це 28 вересня в коментарі для агентства ExPro повідомив директор ДП «Оператор ринку» Володимир Євдокімов.

«На сьогодні, той обсяг, який торгується, говорить про те, що ринок (ринок «на добу наперед» - ред.) ліквідний. В Європі, якщо РДН нижче 15% - він неліквідний. Країни роблять всі заходи, щоб забезпечити рівень торгів більше 15%. На сьогодні у нас торгується 23-25% (в ОЕС України, в Острові Бурштинської ТЕС показники ще більші – ред.)», - сказав він.

За словами Євдокімова, обсяг торгів на РДН впав з двох причини – зниження загального попиту на електроенергію на фоні пандемії коронавірусу та через те, що частина гравців стала більше укладати прямих довгострокових контрактів.

«Свою роль зіграли два фактори: перший – це COVID та падіння споживання… друге – прямі контракти. І це природньо, коли постачальник хоче довгострокові договори», - пояснив директор «Оператора ринку».

Також він зазначив, що застосування адміністративних заходів з боку регулятора для збільшення ліквідності РДН – це нормальна практика і в країнах ЄС. В деяких європейських державах частка РДН, забезпечена адміністративними заходами, сягає до 50%.

Коментуючи нещодавню ініціативу НКРЕКП знизити обов’язковий обсяг купівлі оператором системи передачі та операторами систем розподілу технологічних втрат з 80% до 50% на РДН, Євдокімов назвав таке рішення передчасним. «На наш погляд, це рішення передчасне. Ми рекомендували Регулятору поки відкласти це рішення», - сказав він.

Євдокімов пояснив, що таке рішення може спричинити ще більші небаланси для Енергоатому та Гарантованого покупця. «Наше моделювання ситуації показало, що ці компанії будуть продавати ще менші обсяги на РДН і будуть в більшій мірі потрапляти на балансуючий ринок», - уточнив директор ДП «Оператор ринку». І додав, що у разі прийняття такого рішення про зменшення зобов’язань мережевих компаній із купівлі технологічних втрат на РДН, обсяг торгів на цьому сегменті впаде до 18%.

13:05 / 28 вересня, 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події