Президент підписав закон про реструктуризацію «зеленого» тарифу

Президент Володимир Зеленський підписав «Закон про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії», який: знижує «зелені» тарифи для об’єктів з відновлюваних джерел енергії, встановлює граничні ціни для «зелених» аукціонів, має на меті погашення заборгованості перед виробниками з ВДЕ до 2022р, зобов’язує розробити методику для компенсації невідпущеної електроенергії, застосовується окремий тариф на передачу для підприємств «зеленої» електрометалургії.

Про це 31 липня стало відомо з опублікованих даних на сайті Верховної Ради України.

В основі законопроекту передбачаються наступні зміни:

для ВЕС введених в експлуатацію з 1 липня 2015р до 31 грудня 2019р — зниження «зеленого» тарифу на 7,5%

для ВЕС введених в експлуатацію з 1 січня 2020р — зниження «зеленого» тарифу на 2,5%

для СЕС введених в експлуатацію з 1 липня 2015р до 31 грудня 2019р (потужністю 1 МВт та більше) — зниження «зеленого» тарифу на 15%

для СЕС введених в експлуатацію з 1 липня 2015р до 31 грудня 2019р (потужністю до 1 МВт) — зниження «зеленого» тарифу на 7,5%

для СЕС введених в експлуатацію з 1 січня – до 31 жовтня 2020р (потужністю 1 МВт та більше)— зниження «зеленого» тарифу на 2,5%

для СЕС введених в експлуатацію з 1 січня 2020р (потужністю до 1 МВт) — зниження «зеленого» тарифу на 2,5%.

для СЕС, що будуть введені в експлуатацію з 1 листопада 2020 р - по 31 березня 2021 р (потужністю від 1 до 75 МВт) - зниження «зеленого» тарифу на 30%

Для об'єктів, що виробляють електроенергію з ВДЕ, введених в екслуатацію до 30 червня 2015р — встановлюється тариф на рівні коефіцієнту - 1, замість раніше встановлених коефіцієнтів в межах від 1,2 – до 8,64 в залежності від типу генерації та її потужності.

«Зелений» тариф для об’єктів, які виробляють або мають намір виробляти електроенергію з біомаси та/або біогазу, встановлюється на електричну енергію, вироблену об’єктами, що введені в експлуатацію до 1 січня 2023 року.

При цьому, в даному законопроекті Держава гарантує, для суб’єктів господарювання, яким "зелені" тарифи встановлені або будуть встановлені з 1 липня 2020р - по 31 грудня 2029р, що "зелені" тарифи не будуть змінені або відмінені, а понижуючі коефіцієнти не будуть змінені.

Кабінет Міністрів України, для погашення заборгованості ДП «Гарантований покупець», що утворилася станом на 01 серпня 2020 р перед об’єктами з ВДЕ, має у тримісячний строк внести на розгляд Верховної Ради України проекти законів щодо відшкодування такої заборгованості протягом 2021-2022 рр шляхом оформлення облігаціями внутрішньої державної позики з терміном обігу п’ять років.

Крім того, протягом 3-ох місяців Кабмін має розробити розробити та подати до Парламенту законопроект про надання права виробникам електричної енергії з ВДЕ виходити з балансуючої групи «Гарпока» та вільно продавати електроенергію на ринку з можливістю отримання компенсації у вигляді різниці між встановленим «зеленим» тарифом або аукціонною ціною та ринковою ціною, але не нижчою, ніж ціна на ринку на «добу наперед».

Протягом 1 місяця НКРЕКП має розробити та затвердити методику щодо розрахунку обсягу невідпущеної електроенергії з ВДЕ, який здійснює продаж е/е за “зеленимˮ тарифом або за аукціонною ціною, в результаті виконання команд оператора системи передачі («Укренерго»).

А також Комісія повинна визначити порядок компенсації за невідпущену е/е до 1 січня 2020 р, виробникам, які здійснюють продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом.

Що стосується «зелених» аукціонів, то до 31 грудня 2024р власники СЕС та ВЕС зможуть отримати на аукціонах — максимум 9 євроцентів за 1 кВт-год виробленої е/е. А вже з 1 січня 2025р максимальний тариф на аукціонах буде — 8 євроцентів за 1 кВт-год виробленої е/е. Для інших виробників е/е з відновлюваних джерел крім СЕС та ВЕС - максимальний тариф на аукціонах буде — 12 євроцентів за 1 кВт-год виробленої е/е.

Також зазначається, що 1 кінцевий власник (бенефіціар) компаній які приймають участь в аукціонах, не може отримати більше 25% від обсягу річних квот, що виносяться на аукціони.

Більше того, в рамках даного законопроекту передбачається поступове введення відповідальності за небаланси перед «Гарантованим покупцем» зі сторони виробників електричної енергї. Так, для об’єктів встановлена потужність яких не перевищує 1 МВт, з 1 січня 2021р відбудеться щорічне зростання на 10% до досягнення показника 100% компенсації за небаланс у 2030 році. А для об’єктів встановлена потужність яких перевищує 1 МВт, введення відповідальності за небаланси в розмірі - 0% до 31 грудня 2020р, 50% з 2021р, та 100% вже з 2022р.

В рамках даного закону вступають у силу окремі умови для підприємств «зеленої» електрометалургії. Зокрема, для сталеплавильних підприємств, які здійснюють викиди до 250 кг вуглекислого газу на 1 тону сталевої продукції, буде застосовуватися тариф на передачу, який не буде враховувати витрати НЕК «Укренерго» на виплати по «зеленому» тарифу.

На додачу, в Законі передбачається можливість фінансування дефіциту ДП «Гарантований покупець» з державного бюджету. Згідно цієї правки, Кабінет міністрів має у держбюджеті передбачити суму коштів для покриття дефіциту «Гарантованого покупця» у розмірі не менше 20% від вартості електроенергії за «зеленим» тарифом на рік. Кабмін визначає суму за запитом НКРЕКП.

Також в законі передбачається можливість зміни податків чи зборів у сторону зменшення, для об'єктів, що виробляють електроенергію по «зеленому» тарифу.

Даний Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування в будь-якому з офіційних друкованих виданнях, таких як: Офіційний вісник України, газета «Урядовий кур'єр», газета «Голос України», «Відомості Верховної Ради України», інформаційний бюллетень «Офіційний вісник Президента України».

12:35 / 31 липня, 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події