Огляд українського ринку газу за 5 – 9 квітня

Звітного тижня торгівля природним газом на українському ринку була не дуже активною. Це пов’язано з вихідним понеділком у Європі (Великдень), а також різким зростанням цін на газ в Україні у вівторок – близько 300 грн за день.

Ціни на газ зросли під впливом котирувань на європейських хабах, а також на фоні стабільно високого попиту. Холодна погода також сприяла зростанню цін. Проте, після різкого подорожчання газу у вівторок, вони стабілізувалися.

Попит на газ знизився, оскільки покупці зайняли вичікувальні позиції. Значну частину ресурсу на першу половину місяця або на весь квітень споживачі придбали ще у другій половині березня. Разом з тим, активна торгівля ресурсом травня поки не розпочалася, отже у більшості покупців є можливість відкласти купівлю газу на декілька днів.

Основним на ринку залишається ресурс квітня, який на початку тижня торгувався по 8 090 – 8 200 грн/тис куб м, до кінця тижня він подорожчав на 4% або 340 грн – до 8 440 – 8 530 грн/тис куб м.

Ціни на газ у ПСГ на початку тижня коливалися у діапазоні 8 050 – 8 180 грн/тис куб м. Ближче до кінця тижня газ у сховищах зрівнявся у ціні з ресурсом квітня і наприкінці звітного тижня торгувався по 8 420 – 8 520 грн/тис куб м, на 4,4% або 350 грн вище, ніж на початку.

Торгівля ресурсом травня поки проходить слабо у зв’язку зі низьким попитом на нього. У понеділок він торгувався по 7 850 – 7 950 грн/тис куб м, проте до кінця тижня цінові пропозиції на нього зросли до 8 200 – 8 450 грн/тис куб м.

Учасники ринку й далі розходяться у прогнозах щодо цін на природний газ на внутрішньому ринку. Деякі з опитаних ExPro трейдерів вважають, що високі запаси газу у підземних сховищах можуть сприяти зниженню цін на природний газ наприкінці весни. «Можливо компанії, що зберігають газ у митному складі, будуть продавати його на внутрішньому ринку. Фізично експортувати не так просто, а віртуально без імпорту не можемо», - зазначив трейдер.

Крім того, деякі трейдери побоюються можливого падіння транзиту російського газу до Європи, що може сприяти ще сильнішому зростанню цін на хабах. Це, у свою чергу, вплине і на ціни в Україні. «З’явилися чутки, що «Газпром» скоротить транзит на три місяці до мінімуму. Під час активного сезону закачування газу в ПСГ, це може створити дефіцит на європейських ринках», - розповів один з учасників ринку.

 

Активність торгівлі на ТБ «Українська енергетична біржа» звітного тижня залишилась низькою. Всього три компанії пропонували до продажу ресурс квітня, травня, червня та газ в ПСГ. Так, на біржі реалізували 60,625 млн куб м газу, при чому 60,12 млн з них – у четвер. Як зазвичай, найбільше продало газу ТОВ «ГПК «Нафтогаз Трейдинг» - 60,6 млн куб м газу.

Крім того, в останній день торгів газ реалізувало ТОВ «Центренерджи». Компанія продала 25 тис куб м газу ресурсу квітня по 8 530 грн/тис куб м на умовах передоплати. Слід зазначити, що востаннє компанія продавала газ на ТБ «УЕБ» майже рік назад - в травні 2020р.

 

Держзакупівлі Prozorro. У системі Prozorro протягом 5 - 9 квітня оголошено 21 новий тендер, на 4 більше ніж попереднього тижня. За звітний тиждень компанії шукають постачальників 1,3 млн куб м газу з очікуваною вартістю 12,5 млн грн (з ПДВ). Очікувані ціни коливаються у межах 6 720 – 10 000 грн/тис куб м (з ПДВ), середній рівень – близько 9 340 грн/тис куб м (з ПДВ).

Також на Prozorro оголошені результати приблизно 76 тендерів на закупівлю 6 млн куб м газу на суму 46,2 млн грн (з ПДВ). Діапазон цін у межах 6 300 – 11 850 грн/тис куб м (з ПДВ), середній рівень – 7 678 грн/тис куб м (з ПДВ), на 49% вище, ніж минулого року.

ТОВ «Енерджі Трейд Груп» уклало договір з ДП «Укрспирт» на поставку 1,5 млн куб м газу на період квітня 2021р. Ціна купівлі газу згідно укладеного договору становить 7 455 грн/тис куб м (з ПДВ). «Укрспирт» купувало квітневий ресурс на УЕБ 25 березня по 7 292 грн/тис куб м (з ПДВ). Нагадаємо, що попереднім постачальником газу було ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння», яке поставило 900 тис куб м газу у березні за ціною 7 185 грн/тис куб м (з ПДВ).

 

Спотові ціни на природний газ у Європі показували ріст на початку тижня, але в останні дні пішли на спад. Найбільше зростання відбулось в середині тижня. У порівнянні з минулим тижнем ціни зросли на 2% - з €18,8-19,8/MWh до €19,1-20,2/MWh.

Ціни на газ у Європі зростали після довгих вихідних, на яких торгівля не відбувалася. На початку тижня ціни зростали у зв’язку з прохолодною погодою, дефіцитом газу на ринку та підвищеним попитом. Крім того, росли ціни на вуглець. Але в середині тижня зростаючі поставки LNG компенсували побоювання ринку. Також почали знижуватись ціни на СО2, що зменшувало попит на газ для генерації енергії.

6 квітня вперше за попередні десять днів відбір газу (300 млн куб м) з європейських ПСГ перевищив обсяги закачування (100 млн куб м). Наступної доби тенденція зберігалася. Це пов’язано з прохолодною погодою. Станом на 7 квітня в ПСГ Європи зберігалося 32,4 млрд куб м газу, сховища заповнені на 30,7%.

Ф’ючерсні ціни ресурсу травня на минулому тижні поступово знижувались. Таким чином з кінця минулого тижня ціни зменшились на 1,3% - з €19,2/MWh до €18,9/MWh.

 

Детальніше про те, що відбувається на українському ринку газу читайте в наших виданнях ExPro Gas&Oil Daily та ExPro Gas&Oil Weekly.

10:02 / 12 квітня 2021

Подiї
09:00 / 20 травня, 2021
CARPATHIAN OIL & GAS CONFERENCE 2021 Карпатська нафтогазова конференція традиційно збирає видобувників, сервісні, бурові компанії та трейдерів у Львові. 20-21 травня EXPRO об‘єднає представників нафтогазової галузі та вперше підніме питання торгівлі електроенергії і напрямку декарбонізації та використання водню в Україні та Європі
CARPATHIAN OIL & GAS CONFERENCE 2021
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
Всі події