Огляд українського ринку газу за 30 червня – 3 липня

У перший тиждень липня активність торгівлі природним газом в Україні різко знизилася внаслідок падіння попиту на газ зі сторони споживачів, які уже придбали необхідні обсяги. Інші трейдери також зазначали, що короткий робочий тиждень також сприяє зниженню активності торгівлі.

Торгівля ресурсом червня в останній день місяця була мінімальною – зустрічалися поодинокі пропозиції купівлі червневого ресурсу у незначних обсягах (50 тис куб м), ціни на нього залишалися на рівні кінця попереднього тижня - 3 500 – 3 700 грн/тис куб м.

Ресурс липня протягом всього тижня торгувався за цінами 3 350 – 3 500, таким чином ціни на липневий ресурс залишалися стабільними. «Курс зростає, але слабкий попит та ціни у Європі не дозволяють цінам на внутрішньому ринку зростати», – розповідав один з трейдерів

Газ у ПСГ минулого тижня подорожчав приблизно на 2%. На початку тижня газ у сховищах торгувався по 3 400 – 3 550 грн/тис куб м, а наприкінці тижня по 3 500 – 3 600 грн/тис куб м.

Ресурс серпня, навпаки, протягом тижня подешевшав у середньому на 50 грн. На початку тижня серпневий ресурс торгувався за цінами 3 500 – 3 600 грн/тис куб м, а вкінці тижня по 3 450 – 3 550 грн/тис куб м. Трейдери зазначають, що попит на серпневий ресурс поки доволі низький, а торгується в основному ресурс липня та газ у ПСГ.

Разом з тим, на ринку з’являються перші пропозиції з продажу ресурсу вересня – ТОВ «ГПК «Нафтогаз Трейдинг» на біржі пропонувало 1 млн куб м вересневого ресурсу за стартовою ціною 3 684 грн/тис куб м на початку тижня, пізніше компанія знизила стартову ціну до 3 504 грн/тис куб м. «Нафтогаз Трейдинг» продало 250 тис куб м вересневого ресурсу за цінами 3 504 – 3 516 грн/тис куб м.

Учасники ринку очікують активізацію торгівлі на газовому ринку з наступного тижня. «Скоріш за все обсяги торгівлі почнуть зростати з наступного тижня, крім того очікуємо поступовий початок торгівлі ресурсом серпня», – зазначив один з трейдерів.

Деякі опитані ExPro трейдери прогнозують стабільні ціни на природний газ протягом липня з можливим незначним зростанням, натомість у серпні учасники ринку очікують зниження цін. «У липні не чекаємо значних коливань цін. Але у серпні, коли європейські ПСГ можуть повністю заповнитися, ринок може обвалитися», – прокоментував трейдер.

 

Активність торгівлі природним газом на ТБ «Українська енергетична біржа» минулого тижня у порівнянні з попередніми різко знизилася. У середу (1 липня) вперше за останні два місяці жодна компанія не реалізувала газ на власних торгах. Протягом тижня 8 компаній пропонували до продажу ресурс липня, серпня, вересня та газ в ПСГ.

ТОВ «Нафтогаз Трейдинг» звітного тижня виявилося єдиною компанією, що продала газ на власних торгах. Компанія реалізувала 320 тис куб м ресурсу липня за цінами 3 438 – 3 480 грн/тис куб м та 200 тис куб м газу в ПСГ з передачею у липні по 3 540 – 3 552 грн/тис куб м.

Також «Нафтогаз Трейдинг» продало 2,25 млн куб м ресурсу серпня по 3 480 – 3 540 грн/тис куб м та 1,7 млн куб м газу в ПСГ з передачею у серпні за цінами 3 516 – 3 588 грн/тис куб м.

Крім того компанія першою цього року розпочала продаж ресурсу вересня на біржі і продала 250 тис куб м вересневого ресурсу за цінами 3 504 – 3 516 грн/тис куб м та 700 тис куб м газу в ПСГ з передачею у вересні по 3 552 – 3 600 грн/тис куб м. Таким чином, «Нафтогаз Трейдинг» звітного тижня продала 5,42 млн куб м газу на біржі на загальну суму 19 млн грн (з ПДВ), утричі менше, ніж попереднього тижня.

Свої перші торги природним газом на біржі проводили дві компанії, які не знайшли покупців за прийнятними цінами. ТОВ «Трансгазпостач» зареєстрована у 2018р у Києві. Керівник – Роман Фірсов, кінцевий бенефіціар – Ганна Фірсова. За даними ExPro, компанія імпортувала близько 15 млн куб м газу у червні зі Словаччини, продавець – Energy Strategy.

Також ТОВ «Газенерго-трейд» зареєстрована у 2019р у Львові. Керівник та засновник – Ірина Кугукова. «Газенерго-трейд» у 2020р перемогла у двох тендерах на поставку понад 500 тис куб м газу у Західній Україні.

 

Спотові ціни на природний газ на європейських ринках у першій половині минулого тижня зростали. На початку тижня ціни Day Ahead на хабах коливалися у діапазоні €4,8-5,7/MWh, до початку середи вони зросли у середньому на 21% - до €5,6-7,5/MWh, найвищих значень з середини травня.

Зростання було спричинене насамперед скороченням обсягів поставок природного газу, а також збільшенням попиту внаслідок зменшенням виробітку електроенергії на ВЕС. Разом з тим, у другій половині тижня ціни знижувалися на фоні зростання поставок з Норвегії. Крім того очікувалося збільшення виробництва електроенергії з відновлюваних джерел, внаслідок чого попит на природний газ знизився.

Наприкінці тижня ціни Day Ahead на хабах коливалися у діапазоні €4,9-5,8/MWh. Таким чином минулого тижня спотові ціни на газ у Європі зросли на 12%.

Ф’ючерсні ціни на ресурс липня на нідерландському TTF наприкінці торгів у понеділок (29 червня) становили €5,839/MWh, на 44% вище, ніж на початку місяця. Торги ресурсом серпня у вівторок (30 червня) розпочалися з €6,163/MWh, поступово до кінця тижня ф’ючерсні ціни на серпневий ресурс знизилися до €6,015/MWh.

 

Імпорт газу. В останній день червня Україна імпортувала близько 60,5 млн куб м природного газу з європейських напрямків. З початку липня імпорт газу зріс на 11,5% - до 67,4 млн куб м, наступної доби імпорт стабілізувався на рівні 66 млн куб м.

З 1 липня запрацювала віртуальна об’єднана точка на українсько-польському кордоні (після об’єднання «Дроздовичі» та «Германовичі») – ВТЗ «Україна-Польща». Протягом першого дня було імпортовано 5,43 млн куб м газу за механізмом віртуального реверсу, наступного – 5,5 млн куб м.

Поставки зі Словаччини з початку липня зросли на 14% - до 42 млн куб м, що є найвищим показником з кінця жовтня 2019р. Імпорт з Угорщини тримається на рівні 19-20 млн куб м.

За словами директора ОГТСУ Сергія Макогона основна частина імпортованого газу йде на закачування в українські ПСГ в режим «митного складу».

 

Детальніше про те, що відбувається на українському ринку газу читайте в наших виданнях ExPro Gas&Oil Daily та ExPro Gas&Oil Weekly.

10:16 / 6 липня, 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події