Огляд українського ринку газу за 22 – 26 лютого

Останній тиждень зими видався теплим в Україні, що сприяло зниженню цін на природний газ. Крім того, зниження котирувань на європейських хабах на початку тижня позначилося і на внутрішньому ринку. Вперше з початку року ціни опустилися нижче 7 000 грн/тис куб м. До кінця тижня ціни залишалися відносно стабільними. Відсутність значних коливань цін у Європі та стабільний попит підтримували ціни на сталому рівні.

Активність торгівлі природним газом була високою, проте в останні дні лютого вона знизилися. Цьому є декілька причин: по-перше, частина видобувних компаній завершили торгівлю березневим ресурсом ближче до середини тижня. Крім того, до кінця тижня більшість кінцевих споживачів уже придбали необхідні обсяги ресурсу на першу половину, декаду або весь березень. Також обсяги торгівлі ресурсом лютого з завершенням місяця скорочувалися.

Ціни на ресурс лютого на початку тижня коливалися у діапазоні 7 130 – 7 260 грн/тис куб м, до кінця тижня вони знизилися приблизно на 1% (70 грн) – до 7 050 – 7 200 грн/тис куб м в останній день місяця. Активність торгівлі лютневим ресурсом була мінімальною.

Газ у ПСГ на початку тижня торгувався по 7 050 – 7 200 грн/тис куб м, а наприкінці тижня по 6 950 – 7 100 грн/тис куб м, на 100 грн дешевше.

Основним ресурсом на ринку був ресурс березня. На початку тижня, у період піку торгівлі, він торгувався за цінами 6 970 – 7 100 грн/тис куб м. У п’ятницю ціни на ресурс березня коливалися у діапазоні 6 900 – 7 050 грн/тис куб м. Таким чином, березневий ресурс протягом тижня подешевшав на 50-60 грн.

Також джерела ExPro повідомляють, що «Нафтогаз» продовжує реалізовувати газ напряму на кінцевих споживачів за цінами, нижче, ніж у інших продавців. За інформацією учасників ринку, «Натфогаз» продає ресурс березня по 6 900 – 7 050 грн/тис куб м у залежності від обсягу та конкретного споживача. «Як працює «Нафтогаз»? Він просто пропонує споживачу ціну на 50 грн нижче, ніж його діючий постачальник. Якщо споживач не погоджується, тоді «Нафтогаз» уступає ще 50 грн. Конкурувати з такою величезною компанією з колосальними запасами ресурсу «Укргазвидобування» неможливо. Ми вважаємо, що на ситуацію повинен відреагувати АМКУ», - прокоментував один з трейдерів.

 

Активність торгівлі природним газом на ТБ «Українська енергетична біржа» до кінця тижня знижувалася. Це пояснюється насамперед завершенням торгівлі газом ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», яке у останні 2 дні не виходило на біржу, вперше за останні півроку. Найбільше газу традиційно реалізувало «Нафтогаз Трейдинг» - 35 млн куб м. Окрім «Нафтогазу» газ також змогла реалізувати ТОВ «Юкрейніан газ трейдинг» - 200 тис куб м газу в ПСГ з поставкою в лютому по 7 250 грн/тис куб м.

ДП «Укравтогаз» придбало 3,414 млн куб м ресурсу березня за ціною 7 064 грн/тис куб м (з ПДВ) на умовах подекадної оплати. ДП «Укрспирт» придбало 900 тис куб м березневого ресурсу за ціною 7 022 грн/тис куб м на умовах подекадної оплати.

 

Держзакупівлі Prozorro. У системі Prozorro протягом останнього тижня лютого оголошено приблизно 60 нових тендерів, на 20 менше ніж минулого тижня. Також на Prozorro були оголошені результати приблизно 190 тендерів на закупівлю 28 млн куб м газу на суму 219 млн грн (з ПДВ). Діапазон цін у межах 5 325 – 9 960 грн/тис куб м (з ПДВ), середній рівень – 7 842 грн/тис куб м (з ПДВ), на 44% вище, ніж аналогічного періоду минулого року.

Конотопський авіаремонтний завод «Авіакон» уклав договори з ТОВ «Енерджі Трейд Груп» та ПрАТ «Лебединський насінневий завод» на постачання природного газу. Кожна з компаній поставить 3,8 млн куб м газу за ціною 9 613 грн/тис куб м (з ПДВ). Нагадаємо, що раніше у лютому завод «Авіакон» також уклав договір з ТОВ «Ю.Комодітіз» на поставку 3,8 млн куб м газу за ціною 9 613 грн/тис куб м (з ПДВ). Постачання газу розраховане до кінця 2021р.

ТОВ «Торгова Електрична Компанія» уклало договір з ДП «Артемсіль» на поставку 2,65 млн куб м газу за ціною 8 141 грн/тис куб м (з ПДВ) до кінця 2021р. Компанія також перемогла в аукціоні Житомирського квартирно-експлуатаційного відділу на поставку 2,6 млн куб м газу за ціною 7 676 грн/тис куб м (з ПДВ) до кінця 2021р.

 

Спотові ціни на природний газ у Європі протягом тижня виявляли значну волатильність. У перші дні відбулось зниження на 4%, але надалі ціни поступово зросли, а вкінці тижня знову знизилися. В середньому за тиждень ціни знизились на 0,5%. У понеділок (22 лютого) ціни Day Ahead коливалися у діапазоні €16,3-17/MWh, а наприкінці тижня на рівні €15,8-16,6/MWh.

Протягом останнього тижня місяця ціни на природний газ в Європі постійно коливались. На це впливало декілька факторів. До зниження на початку тижня спонукала сприятлива погода та потепління, але вже в кінці тижня з’явився прогноз на похолодання у березні. Окрім того, зменшилась кількість енергії від ВЕС. Через це попит на газ для населення та газових електростанцій збільшився. Також на коливання вплинула нестабільна ситуація з поставками LNG на ринок.

Ф’ючерсні ціни ресурсу березня протягом тижня постійно коливались. В понеділок ціна складала €16/MWh, протягом тижня вона поступово зростала, а у четвер (останній день торгів ресурсом березня) вона становила €15,9/MWh. Торгівля ресурсом квітня у п’ятницю проходила у діапазоні €15,5-16/MWh.

 

Детальніше про те, що відбувається на українському ринку газу читайте в наших виданнях ExPro Gas&Oil Daily та ExPro Gas&Oil Weekly.

09:53 / 1 березня 2021

Подiї
09:00 / 20 травня, 2021
CARPATHIAN OIL & GAS CONFERENCE 2021 Карпатська нафтогазова конференція традиційно збирає видобувників, сервісні, бурові компанії та трейдерів у Львові. 20-21 травня EXPRO об‘єднає представників нафтогазової галузі та вперше підніме питання торгівлі електроенергії і напрямку декарбонізації та використання водню в Україні та Європі
CARPATHIAN OIL & GAS CONFERENCE 2021
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
Всі події